Προς το περιεχόμενο

Ηχεια για synth yamaha mo8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψαχνω για ηχεια παθητικα, για το synth μου, αρχικα σκεφτηκα να βρω μονο μεγαφωνα, full range, και να φτιαξω μονος μου 2 καμπίνες, εχω ξανακανει..

 

μετα ψαχνωντας βρήκα τα παρακατω

http://www.thomann.de/gr/the_box_pa12eco_mkii.htm

 

τι λετε για αυτα? αξίζουν τα λεφτά τους? εχει ακουσει κανεις παρόμοια? αλλες προτάσεις?

Squier Tele CV 50's

Ibanez SAS36FM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι άσχετο? Τί είναι το full range? Έχει να κάνει με απόκριση συχνοτήτων?

 

Διότι τα συγκεκριμένα ηχεία ξεκινάνε από 65Hz, ενώ η χαμηλότερη audible συχνότητα νομίζω είναι κάπου στα 20Hz. Άρα πώς τα συγκεκριμένα θεωρούνται full range?

 

Edit: Ok έλυσα την απορία, τα ηχεία αυτά είναι single driver systems οπότε η δουλειά τους είναι να έχουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερη απόκριση συχνοτήτων από μόνα τους..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθούσε να μας πεις πώς και σε τι χώρο σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις τα ηχεία αυτά. Για τις πρόβες σου σαν monitor, για το studio στο σπίτι σου, ένα είδος PA (public address - να ακούει ο κόσμος έξω) ή για κάτι άλλο που δε μου έρχεται τώρα.

 

Γενικά για τον τομέα των ηχείων, πιστεύω ότι ο κανόνας 'Ότι πληρώνεις παίρνεις' ισχύει, τόσο στο ηχητικό αποτέλεσμα όσο και στην αντοχή στο χρόνο.

 

Όσο για το Full Range, πολλές φορές συνοδεύεται (ή τέλος πάντων θέλουμε να συνοδεύεται) και από τον όρο Flat Response και υποδηλώνει τη ικανότητα ενός ηχείου να παίζει σε όλες τις συχνότητες χωρίς να υπερτονίζει κάποιες (να χρωματίζει τον ήχο δηλαδή). Τώρα για να πιασεις τα 20 Hz, μάλλον θα χρειαστείς κάτι μεγάλο σε subwoofer, γι' αυτό και τα πιο πολλά monitors με woofer 8-10-12 ιντσών ξεκινάνε να δίνουν ικανοποιητική ένταση από τα 50-60 Hz και όχι από τα 20. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω για ηχεια παθητικα, για το synth μου, αρχικα σκεφτηκα να βρω μονο μεγαφωνα, full range, και να φτιαξω μονος μου 2 καμπίνες, εχω ξανακανει..

 

μετα ψαχνωντας βρήκα τα παρακατω

http://www.thomann.de/gr/the_box_pa12eco_mkii.htm

 

τι λετε για αυτα? αξίζουν τα λεφτά τους? εχει ακουσει κανεις παρόμοια? αλλες προτάσεις?

Λες για παθητικά, με τι ενισχυτή θα τα οδηγήσεις?

Το full range είναι υποκειμενικό, και 20Hz-15KHz σε καλύπτει και 55Ηz-15KHz (ακόμα και για βιολιά στην 7η οκτάβα).

Το συγκεκριμένο ηχείο απ'το θωμά είναι δεν είναι κακό για τα λεφτά του, αλλά πρώτον: μήπως αδικήσει τον ήχο του synth σου? Και δεύτερον είναι ορθογώνιο χωρίς κλίσεις, αν το θέλεις για live μονιτορ πως θα του δώσεις κλίση?

Αυτό:

http://www.thomann.de/gr/the_box_pa_m_12_eco_mkii.htm

σε καλύπτει και όρθιο και πλάγια για μόνιτορ.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου