Προς το περιεχόμενο

Ενας IMAC ειναι αθορυβος;


dimist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω και γω, αλλά ΤΟ ΑΚΟΥΩ και με ενοχλεί κιόλας. {αλλά το έχω πάνω στο γραφείο μου}

Κι εγώ πάνω στο γραφείο μου το χω αλλά δεν ακούω ΤΙ ΠΟ ΤΑ 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όποιος λέει ότι οι iMac είναι αθόρυβοι, μάλλον δεν έχει ακούσει πραγματικά αθόρυβο σύστημα! :)

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν κάνουνε πολύ φασαρία (σίγουρα πολύ λιγότερη από τα άχρηστα συστήματα που στήνει το πλαίσιο ή η Dell και λοιποί φραγκοφονιάδες). Απ' την άλλη, ακούγεται ένας συνεχής ψίθυρος από τον ανεμιστήρα και (κυρίως) από τον σκληρό δίσκο.

 

Αν θέλεις πραγματικά αθόρυβο σύστημα, πρέπει να το στήσεις από το μηδέν:

- SSD δίσκος ή κανονικός 2.5'' δίσκος μέσα σε μεταλλική θήκη παραγεμισμένη με ψυκτικά gel packs.

- tower ψύκτρα για τον επεξεργαστή, *χωρίς* ανεμιστήρα.

- passive κάρτα γραφικών, επίσης χωρίς ανεμιστήρα.

- τροφοδοτικό χαμηλών watt / υψηλής απόδοσης. Υπάρχουν και passive τροφοδοτικά, αλλά και DC (~100-150W) που έχουν ακόμα υψηλότερη απόδοση και δεν χρειάζονται ψύξη (αρκεί το σύστημα να "χωράει" σε τόσα λίγα watt).

- οθόνη χωρίς ηλεκτρονικό βόμβο.

- καλό κουτί που θα ψύχεται από έναν και μοναδικό 12'' ανεμιστήρα στα 500-600RPM.

- λίγη τύχη για να μην πέσεις σε μητρική / κάρτα γραφικών με έντονο ηλεκτρονικό θόρυβο.

 

*Αυτό* είναι αθόρυβο σύστημα. Έχοντας στήσει κάτι παρόμοιο, το μόνο που μπορείς να ακούσεις είναι το θρόισμα του ανεμιστήρα και ένας ελαφρύς ηλεκτρονικός βόμβος - και αυτό μόνο όταν ανοίξεις το κουτί και βάλεις το αυτί σου μέσα.

 

Ο iMac είναι μια καλή εναλλακτική αν δεν χρειάζεσαι απόλυτη ησυχία, δεν έχεις χρόνο για χάσιμο κι έχεις κι αρκετά λεφτά (τουλάχιστον 2.5x πιο πολλά από ότι για τα παραπάνω υλικά).

 

Εδιτ: http://www.silentpcreview.com για περισσότερες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Ο iMac είναι μια καλή εναλλακτική αν ..... κι έχεις κι αρκετά λεφτά (τουλάχιστον 2.5x πιο πολλά από ότι για τα παραπάνω υλικά).

 

...

Εννοείς ότι ένα μηχάνημα σαν αυτό που περιγράφεις παραπάνω το στήνεις με 450 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον φθηνότερο imac στις 21,5 ίντσες οθόνη και πραγματικά το μόνο που ακούς είναι όταν διαβάζει cd/dvd. Τίποτα άλλο.

 

 

Αν θέλεις πραγματικά αθόρυβο σύστημα, πρέπει να το στήσεις από το μηδέν:

- SSD δίσκος ή κανονικός 2.5'' δίσκος μέσα σε μεταλλική θήκη παραγεμισμένη με ψυκτικά gel packs.

- tower ψύκτρα για τον επεξεργαστή, *χωρίς* ανεμιστήρα.

- passive κάρτα γραφικών, επίσης χωρίς ανεμιστήρα.

- τροφοδοτικό χαμηλών watt / υψηλής απόδοσης. Υπάρχουν και passive τροφοδοτικά, αλλά και DC (~100-150W) που έχουν ακόμα υψηλότερη απόδοση και δεν χρειάζονται ψύξη (αρκεί το σύστημα να "χωράει" σε τόσα λίγα watt).

- οθόνη χωρίς ηλεκτρονικό βόμβο.

- καλό κουτί που θα ψύχεται από έναν και μοναδικό 12'' ανεμιστήρα στα 500-600RPM.

- λίγη τύχη για να μην πέσεις σε μητρική / κάρτα γραφικών με έντονο ηλεκτρονικό θόρυβο.

 

 

τι εστί ηλεκτρονικός θόρυβος?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας  IMAC ειναι αθορυβος ?????????? σκεφτομαι σοβαρα να παρω εναν imac για να φραφω audio  στο ενα μετρο αποσταση θα εχω θορυβο ???? εχει κανενας απο εσας imac? με ενδιαφερει ο imac 21.5 ti lete?

[/quote

 

O mac είναι αθόρυβος παρα πολύ, πιο αθόρυβος απο φορητο υπολογιστή. Έχω δουλέψει αρκετες ώρες στον 21.5. Είναι σε πολύ καλή τιμή για τις δυνατότητες του. έχει ένα θέμα ότι ζεστένετε πολύ! Στο 1 μέτρο δεν θα έχεις θόρυβο. επίσης το ενσωματομένο μικροφωνό του ειναι πολύ καλό (για ενσοματομένο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κατοχος ενος ιμακ 27αρι ι5 δεν ακουγεται τιποτα δεν εχω κανενα προβλημα στην οθονη  τρεχει τα φλας βιντεακια σαν το διαολος!!!!Ειμουν χρηστης pc 15 χρονια ηταν η μεγαλυτερη μαμακια που ειχα κανει στην ζωη μου που δεν ειχα παρει εξαρχης εναν μακ!!!Τωρα οσο αφορα τι ειναι πιο καλο για παραγωγη μουσικης ας δουνε με τι γραφουν το 99,9% τον studio ανα τον κοσμο και ας αποφασισουν τι πρεπει να εχουν στο home studio τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κατοχος ενος ιμακ 27αρι ι5 δεν ακουγεται τιποτα δεν εχω κανενα προβλημα στην οθονη  τρεχει τα φλας βιντεακια σαν το διαολος!!!!Ειμουν χρηστης pc 15 χρονια ηταν η μεγαλυτερη μαμακια που ειχα κανει στην ζωη μου που δεν ειχα παρει εξαρχης εναν μακ!!!Τωρα οσο αφορα τι ειναι πιο καλο για παραγωγη μουσικης ας δουνε με τι γραφουν το 99,9% τον studio ανα τον κοσμο και ας αποφασισουν τι πρεπει να εχουν στο home studio τους...

 

καλα οσον αφορα το 99.9% μην παίρνεις και όρκο...υπερβάλλεις...

το τι πρεπει να εχεις στο home studio σου το οριζουν οι αναγκες σου και μονο, δουλεια κανεις και με pc και με mac αρκει να ξερεις να χειριστείς τις εφαρμογες

 

το θεμα pc ή mac ειναι χιλιοσυζητημενο και όχι μονο εδω, ενα search στο google θα σου βγαλει ''απειρα'' αποτελεσματα

 

το οτι οι mac ειναι καλυτεροι υπολογιστες (σε γενικες γραμμες) νομιζω δε μπορει να το αμφισβητήσει κανεις αλλα το οτι ηταν μ@λ@κια το οτι εισουν pc user 15 χρονια ειναι λάθος.

 

πριν 15 χρονια δε μπορουσες να κανεις και τιποτε αλλο, οι mac πηραν τα πανω τους απο τοτε που αλλαξαν την αρχιτεκτονικη τους σε x86...ασε που με τα hackintosh εχουν γινει ακομα πιο γνωστα

 

οσοι γνωστοι μου θελαν να πάνε σε mac εστείναν ενα OSx86 φτηνο το δουλευανε, το ''ερωτευοντουσαν'' και μετα πήραν mac...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα οσο αφορα τι ειναι πιο καλο για παραγωγη μουσικης ας δουνε με τι γραφουν το 99,9% τον studio ανα τον κοσμο και ας αποφασισουν τι πρεπει να εχουν στο home studio τους...

 

Μηπως εχουν και PC και Mac και χρησιμοποιουν το καταληλοτερο αναλογα με την περισταση;

 

Αλλα τι παλαβομαρες καθομαι και λεω τωρα... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποτε θυμαμαι ειχα ενα 464 με 4 mhz επεξεργαστη δεν λεω χαμενο χρονο τα pc αλλα τα μακ εχουν σταθεροτητα(χωρις να λεω οτι δεν κρασαρουν και αυτα)!!Ισως το καλυτερο ειναι ενας mac και ενα pc διπλα.    ΥΓ.ειναι υπερβολη φιλε μου το 99,9% εχεις δικιο...το κανω 90% :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχουν και PC και Mac και χρησιμοποιουν το καταληλοτερο αναλογα με την περισταση;

 

δε νομιζω...ειναι τζαμπα κοπος...

 

ειναι υπερβολη φιλε μου το 99,9% εχεις δικιο...το κανω 90% :)

 

και το 90% που λες υπερβολη ειναι (imo), τουλάχιστον στην Ελλάδα. Εδω πας σε Studio και ουτε τα Windows και το βασικο DAW δεν εχουν αυθεντικα οι αθεόφοβοι

 

η ''μαλακια'' του θεματος mac και pc ειναι οτι με ενα mac παιρνεις αυτα που χρειαζεσαι και στην περιπτωση του imac μιας και μιλαμε για home recording παιρνεις ενα υπεροχο ''ολα σε ενα'' μηχανημα με πολύ καλης ποιοτητας οθονη, αξιοπρεπεστατο ενσωματωμενο mic και cam, ηχεια πολυ καλα για να ακους μουσικη και το υπεροχο ειναι οτι τα μονα (απαραιτητα) καλωδια ειναι του ρευματος και της καρτας ηχου που θα χρησιμοποιήσεις.

 

επιπλεον εχεις και σουπερ πληκτρολογιο/ποντικι

 

off topic

 

η μονη ''μαλακιουλα'' της apple ειναι, οτι ενω δεν ειναι πλεον απλησιατοι οι υπολογιστες της, συνεχιζει πχ να βαζει Core 2 Duo ενω θα μπορουσε πχ να σου δίνει στανταρ εναν i5.

αλλες ''μαλακιουλες'' που κανει ειναι ότι δεν εχεις πχ την επιλογη i5 στο μοντελο των 21.5'' παρα ταυτα αυξησε την προεγκατεστημενη ram στα 4GB

 

γενικα παντα τα κανει η apple κατι τετοια...όπως πχ το ipad...δεν κανει multitasking και δεν εχει usb...ή με το πρωτο iphone που ενω ολες οι συσκευες υποστηριζαν τα 3G δικτυα η apple αποφασισε οτι θα δωσει ενα κινητο/smartphone πειτε το όπως θελετε 500 ευρω και δεν υποστηριζε 3G...για τις οθονες εχει το ''δικο της'' συστημα συνδεσης και πουλαει ξεχωριστα το ανταπτορακι της ενω με μια καινουργια οθονη θα μπορουσε να το δινει τη στιγμη που κανει τοσα λεφτα...

 

αυτη ομως ειναι η πολιτική της οποτε αν θες το παιρνεις και αν δε θες οχι...

 

θελω να καταλήξω στο ότι με τα λέφτα του mac παίρνεις ενα pc με πολυ καλυτερο hardware. επιπλεον για να μη κοροϊδευομαστε ενας μουσικος που ασχολειται με home recording LED οθονη ΔΕΝ χρειαζεται, σωστη δουλεια με τα ηχεια του imac ΔΕΝ κανεις θες ενα ζευγαρι στουντιο μονιτορς.

 

Με 1170 ευρω που εχει ενας imac παιρνεις ενα pc με i5, gts 220 1gb, 6gb ram, γρηγοροτερο dvd-rec, 640gb hdd και 2 οθονες 22'' με 900 ευρω και σου μενουν 270 που μπορεις να πάρεις μια καλη καρτα ηχου ή ενα καλο ζευγαρι μονιτορ ή και τα 2 αλλα σε ''μετριο''

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου