Προς το περιεχόμενο

Tailpieces σε gibson Les Paul...τι κανει?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αλλάζοντας την γωνία μετά την γέφυρα να αλλάζει η τάση. Επίσης δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται στις ίδιες χορδές να αλλάζει η τάση και να παραμένει ίδιο το κούρδισμα.

 

Μπορεί να το εξηγήσει κάποιος με λίγη ...φυσική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ...εκτος το να συγκρατεί τις χορδες, για πιο λογο δεχετε ρυθμηση?

Με λιγα λογια τι ρυθμιζουμε με το Tailpieces αν οσο πιο χαμηλα τι και τι οσο πιο ψηλα το τοποθετησουμε?...ειναι κατι το οποιο μπορουμε να πειραµατιστούµε απο μονοι μας στην περιπτωση αλλαγης ήχου η μονο ενας μαστορας ειναι καλυτερα να το ρυθμηση στο σετ up?

 

η λογική είναι να ελέγχεις μέσω του ύψους του tailpiece το break angle, δηλαδή τη γωνία που σχηματίζει το τμήμα της χορδής μετά τη γέφυρα. Η ρύθμιση είναι λίγο θέμα γούστου, και επίσης όταν αλλάζεις action σηκώνοντας/κατεβάζοντας τη γέφυρα μπορεί να θέλεις να  κουνήσεις αντίστοιχα και το tailpiece.

 

δες κι εδώ λίγο: http://www.thegearpage.net/board/archive/index.php/t-164424.html

 

Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται αλλάζοντας την γωνία μετά την γέφυρα να αλλάζει η τάση. Επίσης δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται στις ίδιες χορδές να αλλάζει η τάση και να παραμένει ίδιο το κούρδισμα.

 

Μπορεί να το εξηγήσει κάποιος με λίγη ...φυσική;

Αν πάρουμε μια κιθάρα όπως η steinberger και μια π.χ. les paul που έχει ελέυθερο τμήμα χορδής στο nut και στο bridge. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε ίδιο scale length, ίδιες χορδές και ίδιο κούρδισμα. Τότε η τάση είναι όντως ίδια. Την ώρα όμως που πας να κάνεις σήκωμα, η λεσ πολ θα σου φαίνεται πιο σκληρή, γιατί τραβάς και τη χορδή πριν το nut/μετά το bridge. Δεν είμαι και σίγουρος για τα τεχνικά, πρέπει να φρεσκάρω τη φυσική μου

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, σωστό. Στα bends έχεις περισσότερο ελαστικό μήκος χορδής για να τσιτώσεις που είναι πριν το nut και μετά το bridge. Η τάση είναι ίδια. Η συνολική ελαστικότητα της χορδής όμως όχι.

 

EDIT: Δεν μου κάθεται καλά το παραπάνω τελικά...Δεν νομίζω ότι η ελαστικότητα της χορδής είναι μέσα στο παιχνίδι. Πρέπει να διαβάσω λίγο φυσική...

 

Την ώρα όμως που πας να κάνεις σήκωμα, η λεσ πολ θα σου φαίνεται πιο σκληρή, γιατί τραβάς και τη χορδή πριν το nut/μετά το bridge.

 

Τοτε γιατί η μόντα με τις χορδές ανάποδα στο tailpiece τις κάνει πιο "μαλακές"; Αφού μεγαλώνει το μήκος μετά την γέφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως επειδή αλλάζει η γωνία;

 

δε μου λέτε οι γκιμπσονάκηδες; οι wraparound δεν είναι πιο μαλακές;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H σωστή ρύθμιση του tailpiece μιας Gibson είναι κάτι το αντικειμενικό και όχι θέμα προσωπικού γούστου, εκτός κι αν πρόκειται για wraparound (χωρίς tuneomatic γέφυρα), όπου μέσω αυτής ρυθμίζεις το action της κιθάρας το οποίο είναι όντως θέμα προσωπικού γούστου, όσο βέβαια στο επιτρέπει το σωστό intonation σε αυτή την περίπτωση.

 

Στις κιθάρες με tuneomatic αφού πρηγουμένως ρυθμίσουμε το neck relief, το action και το intonation, έχοντας αποφασίσει αν θέλουμε να περάσουμε τις χορδές κανονικά από το tailpiece ή σαν να ήταν wraparound τοποθετούμε το tailpiece σε τέτοιο ύψος ώστε η χορδή να σχηματίζει μεταξύ της γέφυρας και του tailpiece μια γωνία περίπου 30 μοιρών. Αν η γωνία είναι πολύ μικρότερη η χορδή δεν θα στέκεται σωστά στα βαγονάκια της γέφυρας και θα υπάρχει πρόβλημα στο κούρδισμα. Αν η γωνία είναι πολύ μεγαλύτερη θα έχεις πρόβλημα με σπάσιμο χορδών.

 

Όσο για το υλικό του tailpiece και της γέφυρας, το vintage correct είναι αλουμινένιο. Υπάρχουν και πολλές aftermarket οι οποίες είναι από άλλα υλικά (π.χ ανοξείδωτες) και θεωρίες υπάρχουν πολλές για το αν, πώς και κατά πόσο επηρρεάζουν τον ήχο. Προσωπικά δεν έχω ακούσει σημαντικές διαφορές, που να δικαιολογούν τουλάχιστον το κόστος αντικατάστασης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

μήπως επειδή αλλάζει η γωνία;

 

δε μου λέτε οι γκιμπσονάκηδες; οι wraparound δεν είναι πιο μαλακές;

 

Όχι. Στις κανονικές wraparound, το ύψος του tailpiece αντικαθιστά στη ρύθμιση του action το ύψος της tuneomatic. Aναλογα μπορεί λοιπόν να ρυθμιστεί ώστε να είναι πιο σκληρό ή πιο μαλακό. Βέβαια οι ρυθμίσεις εδώ είναι αρκετά περιορισμένες, γιατί το intonation μπορεί κατόπιν να ρυθμιστεί μονάχα μέσω του neck relief.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Στις κανονικές wraparound, το ύψος του tailpiece αντικαθιστά στη ρύθμιση του action το ύψος της tuneomatic. Aναλογα μπορεί λοιπόν να ρυθμιστεί ώστε να είναι πιο σκληρό ή πιο μαλακό. Βέβαια οι ρυθμίσεις εδώ είναι αρκετά περιορισμένες, γιατί το intonation μπορεί κατόπιν να ρυθμιστεί μονάχα μέσω του neck relief.

το ξέρω, εννοούσα αν με το ίδιο action είναι πιο μαλακές στα σηκώματα  :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις κιθάρες με tuneomatic αφού πρηγουμένως ρυθμίσουμε το neck relief, το action και το intonation, έχοντας αποφασίσει αν θέλουμε να περάσουμε τις χορδές κανονικά από το tailpiece ή σαν να ήταν wraparound τοποθετούμε το tailpiece σε τέτοιο ύψος ώστε η χορδή να σχηματίζει μεταξύ της γέφυρας και του tailpiece μια γωνία περίπου 30 μοιρών.

 

Διάβαζα σήμερα το σχετικό άρθρο γιατί προσπαθώ να ρυθμίσω το tailpiece σε μια Gibson κ οι 30 μοίρες που αναφέρονται παραπάνω μου φαίνονται πολλές κ ακατόρθωτο να γίνει όταν τις χορδές θέλουμε να τις περάσουμε από πάνω...! Τελικά πως ρυθμίζεται το άτιμο...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου