Προς το περιεχόμενο

Απορια για τους seymour duncan


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια απορια για τους seymour duncan γενικα....ενω η dimarzio αναφερει σε καθε μαγνητη την εξοδο-output που εχει ο καθε μαγνητης , ο symour duncan δεν την αναφερει.....αλλα μονο το dc resistance...... ξερω οτι οσο μεγαλυτερη εξοδο εχει ενας μαγνητης συνηθως τοσο μεγαλυτερο ειναι και το dc resistance χωρις φυσικα να ειναι απολυτο αυτο..... οσο και να εχω ψαξει δεν εχω βρει καποιον καταλογο με τις εξοδους των seymour ανα μοντελο και ετσι δεν μπορω να εχω συγκριση των dimarzio με τους duncan... αν ξερει καποιος ας βοηθησει....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια για τους seymour duncan γενικα....ενω η dimarzio αναφερει σε καθε μαγνητη την εξοδο-output που εχει ο καθε μαγνητης , ο symour duncan δεν την αναφερει.....αλλα μονο το dc resistance...... ξερω οτι οσο μεγαλυτερη εξοδο εχει ενας μαγνητης συνηθως τοσο μεγαλυτερο ειναι και το dc resistance χωρις φυσικα να ειναι απολυτο αυτο..... οσο και να εχω ψαξει δεν εχω βρει καποιον καταλογο με τις εξοδους των seymour ανα μοντελο και ετσι δεν μπορω να εχω συγκριση των dimarzio με τους duncan... αν ξερει καποιος ας βοηθησει....

φιλε μου καλησπερα. χωρις να ειμαι σιγουρος θα σου απαντησω. απλα παρε μια ιδεα. σαν φυσικος, γνωριζω οτι οσο μεγαλυτερη αντισταση υπαρχει, τοσο λιγοτερο ρευμα περναει. αρα αν ο μαγνητης εχει μεγαλη αντισταση (resistance) τοτε λογικα θα εχει μικρη εξοδο. τωρα το dc εχει να κανει με το αν ειναι εναλλασομενο η συνεχες το ρευμα. δεν νομιζω να εχει σχεση με την ενταση της εξοδου σου. τωρα παρτο σαν φωνη της λογικης και οχι σαν φωνη γνωσης πανω στους μαγνητες. σκεφτομουν να μην στειλω αλλα ειπα οτι μπορει καποιος να βασιστει επανω μου και να σε βοηθησει περισσοτερο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα mv που δίνει η DiMarzio για τους μαγνήτες είναι μέσος όρος.

Η τάση στην έξοδο ελλάζει ανάλογα με τις χορδές (πάχος), το ύψος του μαγνήτη (πόσο κοντά είναι στις χορδές), τα ποτενσιόμετρα και τέλος τον τρόπο που παίζεις (απαλά-σιγά, δυνατά).

Το καλύτερο που μπόρεσα να βρώ είναι αυτό:

http://www.seymourduncan.com/forum/showthread.php?t=18703

 

Δυστυχός είναι στα αγγλικά, μακάρι να είχα το χρόνο να στο μεταφράσω όλο, αλλά θα πάρει πολλέεεες ώρες ;D

Ελπίζω να σε βοηθήσει.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή όπως είπε κι ο William όλα είναι σχετικά, πιστεύω το ότι ο Duncan έχει τα D.C. Resistance και Impedance βοηθάει αρκετά. Ειδικά αν λάβεις υπ'όψη σου το rating που έχει για κάθε μαγνήτη ως "hot/vintage/high" κλπ. Ψάχνεις για κάποιον συγκεκριμένο, παρεμπιπτόντως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πράγματα είναι ανάποδα από το πως τα περιέγραψε ο aggelos_blues.

Oι high output μαγνήτες (αυτοί δηλαδή που δίνουν μεγάλη τάση εξόδου),επειδή έχουν περισσότερες περιελίξεις γύρω από τον μαγνήτη έχουν και μεγαλύτερη αντίσταση εξόδου.

Το D.C. resistance στο tone chart του Duncan είναι λίγο παραπλανητικό γιατί δίνει την αντίσταση εξόδου ενός μαγνήτη σε DC ενώ το ρεύμα που παράγεται κατά την κίνηση της χορδής είναι ουσιαστικά AC,αλλά επειδή συνηθίζει να χρησιμοποιεί σχετικά ασθενείς φυσικούς μαγνήτες ως πυρήνα,για τους SD ισχύει το:

high output = περισσότερες περιελίξεις = μεγαλύτερη αντίσταση.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου