Προς το περιεχόμενο

Πουσάρισμα λαμπάτου ενισχυτή με μεγάλο headroom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για ποιο Marshall μιλαμε?? Ε? Ε?

Νομιζω με Ρολαντ 120 Βαττ επαιζες!  :P

Που παιζετε και ποια μπαντα?

Επισης νομιζω οτι ο Φρουσιαντε παιζει με Μαρσαλ major και Silver Jubillee οποτε για Μαρσαλ εισαι!! :) Και ο attenuator καλη ιδεα ,βλεπε trainwreck η Δρ Ζ air Brake

έχω στον JAZ 20/40 built in attenuator και πας βολτα απ τα 40 Βαττ στο 1 για πλάκα!

Αυτα! See ya!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Ο Ρόυ Μπιουκάναν έβαζε τέρμα τον τουϊν αλλά τον γύριζε ανάποδα και έβαζε τα ηχεία να παίζουν προς τον τοίχο ή ..προς το πάτωμα! Μετά ανέβαζε ένταση..

 

σωστα ολα αυτα,μονο που επαιζε με vibrolux. :)

 

στο θεμα μας τωρα,με ενα Transparent od ή ενα booster μια χαρα θα γινει η δουλεια σου (ο Frisciante παιζει με ΚΤΗΝΩΔΕΙΣ MARSHALL MAJOR (200W) για τα καθαρα του & συνηθως χρησιμοποιουσε ενα MXR Micro amp)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα ολα αυτα,μονο που επαιζε με vibrolux. :)

 

στο θεμα μας τωρα,με ενα Transparent od ή ενα booster μια χαρα θα γινει η δουλεια σου (ο Frisciante παιζει με ΚΤΗΝΩΔΕΙΣ MARSHALL MAJOR (200W) για τα καθαρα του & συνηθως χρησιμοποιουσε ενα MXR Micro amp)

 

Επίσης ο Μπιουκάναν έλεγε 'εγώ γενικά δεχρησιμοποιώ ενισχυτές , τους έχω μόνο για να παίζω ζωντανά!'

Vibrolux - check

(οποτε vibrolux= 2x10", 40? watt οποτε πιο ευκολος απο twin)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου αρέσει ήχος σαν αυτό που λες, εγώ τον ορίζω ως εξης: όταν παίζεις μια χορδή είναι καθαρός και όταν παίζεις δύο και πάνω βρωμίζει.

 

είχα ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα για τρανζιστοράτο ενισχυτή

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169138.0

 

Γενικά είναι δύσκολο να βρεις πετάλι με λίγο drive. εγώ το πιο λίγο drive το βρήκα στο coolcat danelectro transparent overdrive, εκεί που είναι το "10" του σε άλλα πετάλια είναι το "2".

 

Στο κλασσικό chitlins con carne του Kenny Burrell έχει τετοιο ήχο, ακόμα και οι τζαζίστες παιζαν με λιγη βρωμα, τοτε βεβαια ισως και εξ αναγκης  :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν είμαι στο επίπεδό σας, να προτείνω ένα marshall bluesbraker?

Συμπαθητικό OD, αλλά και πολύ "ευχάριστο" booster (ξεχωριστά mode) που ακουει πολύ καλά στις μικρο-ρυθμίσεις από τα knobs της κιθάρας.

Στα θετικά, βάλτε επίσης: τιμή λογική, κατασκευή αθάνατη, μουράτο....

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ηχος που περιγραφεις ειναι ο ηχος ενος ενισχυτη πολυ κοντα στο break-up. Παιζεις μαλακα, ακουγεται καθαρος. Χωνεις με το δεξι, βρωμιζει.

 

Το προβληματακι εγκειται στον ενισχυτη σου. Πολλα βατ χωρις master volume και μαλιστα απο σχεδιασης δυσκολα "σπαει". Θα εχεις λοιπον μεγαλο προβλημα με την ενταση. Το προβλημα της εντασης καλως ή κακως λυνεται με 1 τροπο: attenuator.

 

Υπαρχει ομως και ενα αλλο προβλημα: Ποσο σιγουρος εισαι οτι θελεις το ηχοχρωμα ενος πουσαρισμενου twin? Δεν το ακους και καθε μερα...και γενικα οι Fender ενισχυτες (με εξαιρεση ισως τους διαφορους μικρουληδες και τους tweed) δεν φημιζονται και τοσο για τον ηχο τους σε τετοιες χρησεις, σιγουρα οχι τοσο οσο για τα καθαρα τους.

 

Για μενα η καλυτερη λυση θα ηταν ενα πεταλακι overdrive με φεντεριζων χαρακτηρα, ωστε να μην απομακρυνθεις πολυ απο το στυλ του ενισχυτη σου. Τα συν του ειναι οτι ειναι σχετικα φτηνο σα λυση, σε συγκριση με αλλες λυσεις οπως attenuator ή αλλαγη ενισχυτη. Επισης, σου δινει τη δυνατοτητα εξτρα ρυθμιστικων. Μπορει να βαλεις τον twin σου στην αρχη του breakup και να δεις οτι ο καθαρος ηχος που παιρνεις εκει δεν ειναι ο ηχος που θελεις...αν χρησιμοποιησεις ενα πεταλακι, θα μπορεις να εχεις τον καθαρο ηχο που ειχες μεχρι σημερα και οποτε θελησεις, να καλεις τον καθαρο-βρωμικο-on-the-edge-of-breakup ηχο σου.

 

Ενα καλο πεταλακι για αυτη τη δουλεια θα ηταν ισως αυτο που σου προτεινε ο Harilatron. Ειδικα αν σκεφτεις οτι ειναι σαν "amp-in-a-box" καταλαβαινεις ποσες tone-shaping δυνατοτητες σου δινει ωστε να προσεγγισεις τον ηχο που εχεις στο κεφαλι σου. Το Blonde φαινεται καλο...

 

http://www.tech21nyc.com/products/sansamp/characterseries.html

 

Αλλο ενα fender-style πεταλακι που ακουσα και μου αρεσε (δυστυχως δεν το ακουσα αρκετα εκτενως ωστε να μπορω να εκφερω ακριβη γνωμη για το ποσο θα σου κανει ή πως στεκεται σε σχεση με αλλα πεταλια παρομοιου στυλ)...

 

Toadworks Leo Jr.

http://www.toadworksusa.com/

Εχει και μεγαλυτερο αδερφακι, το οποιο δεν εχω ακουσει αλλα πρεπει να ειναι καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο Marshall μιλαμε?? Ε? Ε?

Νομιζω με Ρολαντ 120 Βαττ επαιζες!  :P

Που παιζετε και ποια μπαντα?

Επισης νομιζω οτι ο Φρουσιαντε παιζει με Μαρσαλ major και Silver Jubillee οποτε για Μαρσαλ εισαι!! :) Και ο attenuator καλη ιδεα ,βλεπε trainwreck η Δρ Ζ air Brake

έχω στον JAZ 20/40 built in attenuator και πας βολτα απ τα 40 Βαττ στο 1 για πλάκα!

Αυτα! See ya!

Αν για μενα λες ναι παιζω με jazzc120 αλλα προσφατα εσφαξα τον twin για ενα marshall.

Tεταρτη παιζουμε τελικα και στη Κρητη φιλε μου οπυ θα παρω τη παρθενια του μαρσαλ...λαι βλεπουμε. Αν τα εγραφες για μενα αυτα.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι για σενα!

Κρητη πεφτει λιγο μακρια ειμαι ..Κοζανη τωρα και Σ/Κ Θεσσαλονικη!

ποιος Marshall ομως ειναι ε?>Ε?

φιλικα αργυταρ

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ομως και ενα αλλο προβλημα: Ποσο σιγουρος εισαι οτι θελεις το ηχοχρωμα ενος πουσαρισμενου twin? Δεν το ακους και καθε μερα...και γενικα οι Fender ενισχυτες (με εξαιρεση ισως τους διαφορους μικρουληδες και τους tweed) δεν φημιζονται και τοσο για τον ηχο τους σε τετοιες χρησεις, σιγουρα οχι τοσο οσο για τα καθαρα τους.

 

Ο ηχος του Bloomfield απο τερματισμενο twin ηταν εκπληκτικος...

 

 

Παντως γινεται να αποκτησει breakup ο twin σε πιο "λογικες" εντασεις.

Σιγουρα το πιο ευκολο κολπο ειναι να βγαλεις τις δυο "εξω", ή τις δυο "μεσα" 6L6. (ΠΡΟΣΟΧΗ! ΟΧΙ τις δυο αριστερες ή τις δυο δεξιες).

 

Γινονται κι αλλα κολπα, αλλα θελει ανοιγμα και γνωσεις. Ασε που στην pcb εκδοση που εχεις εσυ ειναι πιο δυσκολα τα πραματα.

 

Αλλα γενικως, αν δεν σπασεις τυμπανο, δεν θα δεις φυσικη βρωμια απο twin...

 

 

...παρε εναν princeton και τελος  8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου