Προς το περιεχόμενο

hardtail σε tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο αρκετο καιρο που εκανα την τελε μου και ακομη δεν μπορω να ''μαθω'' τον κατω μαγνητη και απλα καταληγει αδουλευτος.

και μιας και δεν θελω να παω σε 2πλο ή Quarter Pound αφου θεορω οτι οσο πιανει ο μαγνητης πανω στο σιδερο της γεφυρας θα ξυριζει οσο να'ναι και λεω να αλαξω γεφυρα.

ποια ειναι η αποψη σας οσοι το εχεται κανει και αν τεληκα θα ειναι αλλος ο ηχος της θεσης?

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν την εχω βαλει ουτε ειναι η παραδοσιακη τελε bridge αλλα οι κριτικες ειναι πολυ καλες

 

http://images1.thomann.de/pics/prod/211144.jpg

 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου γνώμη (έχοντας και αρκετές διαφορετικές κιθάρες), είναι ότι ο bridge είναι γενικά "δύσκολος" μαγνήτης. Δεν μου αρέσει σε καμμία κιθάρα μου, ούτε και στην Gibson...οι μοναδικοί μαγνήτες που ο bridge είναι απολαυστικός, είναι οι bare knuckle της Tele μου, φοράει βέβαια Fishman bridge, αλλά είμαι σίγουρος ότι τη διαφορά την κάνουν οι μαγνήτες.

Δεν έχω καμμία τεκμηρίωση γι αυτά που σου λέω, μόνο υποψίες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ναι ειναι δυσκολος αλλα ας μας πει καποιος που το εχει κανει αν τεληκα αλλαζει κατι,

ε δεν μπωρει,αλλο καρφομενος στο ξυλο και αλλο στο σιδερο ε?

και για να αποφυγουμε τα too much schaller του καλο προαιρετου ksekourdistou  :) λεμε για απλα πραματα  

 

http://cgi.ebay.com/BRIDGE-CHROME-Hardtail-Thru-The-Body-NEW-FREE-SHIPPING_W0QQitemZ140392204081QQcmdZViewItemQQptZGuitar_Accessories?hash=item20b0070731

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω λεω οτι κατα 90% σου φταιει ο μαγνητης! δηλαδη δεν ακους αυτο που θα ηθελες! βαλε διπλο η καποιον πιο hot ;) ή παιξε και με το υψος του!

βγαλ τον και καρφωσε τον στο ξυλο! δε νομιζω να αλλαξει κατι τοσο τραγικα!

 

διαφωνω με το musician!  ;D

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και μιας και δεν θελω να παω σε 2πλο ή Quarter Pound αφου θεορω οτι οσο πιανει ο μαγνητης πανω στο σιδερο της γεφυρας θα ξυριζει...

 

Tο αν θα ξυριζει μπορεις να το ελεγξεις με τι τιμη ποντεσιομετρου/πυκνωτη αλλα και τι μαγνητη θα βαλεις. Σιγουρα υπαρχουν παρα πολλες επιλογες.

 

Επιλογες πολλες υπαρχουν και στις γεφυρες, εγω θα κοιταγα Gotoh και Hipshot αλλα εκει πρεπει να υπλογισεις πολλα πραγματα οπως το αν η καινουρια γεφυρα θα προσαρμοστει πανω στις στυπες της παλιας ή θα πρεπει να τις κλεισεις και να ξανατρυπησεις. Επισης πρεπει να ξερεις τι spacing θελεις να εχει η καινουρια γεφυρα.

 

Τελος υπαρχει η λυση να κοψεις τη γεφυρα που εχεις τωρα και ο μαγνητης να παταει μονο στο σωμα της κιθαρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω λεω οτι κατα 90% σου φταιει ο μαγνητης! δηλαδη δεν ακους αυτο που θα ηθελες! βαλε διπλο η καποιον πιο hot ;) ή παιξε και με το υψος του!

βγαλ τον και καρφωσε τον στο ξυλο! δε νομιζω να αλλαξει κατι τοσο τραγικα!

 

διαφωνω με το musician!  ;D

 

με το υψος το παλεψα οσο να'ναι αλλα η ιδιοσυγκρασια του ιδια αλλα η ιδεα του καρφοματος με ψηνει

(ναι και εμενα μου ηρθε καπος)

 

Tο αν θα ξυριζει μπορεις να το ελεγξεις με τι τιμη ποντεσιομετρου/πυκνωτη αλλα και τι μαγνητη θα βαλεις. Σιγουρα υπαρχουν παρα πολλες επιλογες.

)

 

το pot ειναι 250αρι τωρα ο πυκνωτης δεν ξερω,

επιδη ολοι λετε για αλλαγη μαγνητη,λες να εχεται δικιο?

 

 

Επιλογες πολλες υπαρχουν και στις γεφυρες, εγω θα κοιταγα Gotoh και Hipshot αλλα εκει πρεπει να υπλογισεις πολλα πραγματα οπως το αν η καινουρια γεφυρα θα προσαρμοστει πανω στις στυπες της παλιας ή θα πρεπει να τις κλεισεις και να ξανατρυπησεις. Επισης πρεπει να ξερεις τι spacing θελεις να εχει η καινουρια γεφυρα.

 

Τελος υπαρχει η λυση να κοψεις τη γεφυρα που εχεις τωρα και ο μαγνητης να παταει μονο στο σωμα της κιθαρας.

το spacing θα ειναι κλασικο 10,5

 

ναι το να κοψω ειναι κατι μαλλον εφικτο και οχι πολυεξοδο.ρε λες??βλεπουμε

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου