Προς το περιεχόμενο

Νίκος Τουλιάτος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νίκος Τουλιάτος-Αυτοσχεδιάζοντας στο Μικρό Μουσικό Θέατρο

 

e-go_m_touliatos_aftosxediazontas.jpg

 

 

Τυχαία έπεσα πάνω του βολτάροντας στο internet. Σταθερή διαχρονική αξία. Κατά τη γνώμη ο καλύτερος Έλληνας ντραμίστας. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν οχι ο καλυτερος ντραμμερ σιγουρα ο πιο δημιουργικος δραστηριος και με το πιο προσωπικο στυλ απο ολους τους αλλους στην Ελλαδα.Πολυμορφος και εξαιρετικα θετικος.Το λεω γιατι εχω συνεργαστει μαζι του και ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης είχε κάνει πολύ καλή δουλειά οργανώνοντας το φεστιβάλ κρουστών πέρισυ στο Θέατρο Πέτρας στην Πετρούπολη, φέρνοντας πολύ μεγάλα ονόματα. Από την άλλη... τον είχα δει με το σχήμα του (Ηχόδραση) πριν μερικούς μήνες στο Στίγμα στον Πειραιά... και κάτι με χάλασε. Ενώ είναι πολύ ταλαντούχο το σχήμα, μου δώθηκε η εντύπωση ότι αναλώθηκε στο να αντιγράφει τους Stomp (ακόμα και κάνοντας σκετσάκια... τα οποία ήταν μάλλον αποτυχημένα). Τέλος, ο ίδιος, στα "solo" μέρη του, ενώ ήταν γενικά εξαιρετικός, σε κάποιος στιγμές έφτανε σε σημείο να χάνει το νόημα. (π.χ. τρίβοντας τις μπακέτες στα στεφάνια τυμπάνων, εντελώς ανούσια, ή παίζοντας μόνο σε δύο τύμπανα τα οποία ήταν πολύ κοντά κουρδισμένα μεταξύ τους, ή τέλος απλά πιτσιλώντας νερά... :roll: )

 

Σημείωση: Δεν έχω πρόβλημα με αδόμητες μουσικές που βασίζονται σε ηχοχρώματα, ούτε και με μουσικές που βασίζονται μόνο στο ρυθμό... απλά, αυτές οι μουσικές είναι δύσκολο να γίνουν καλά, και είναι ρίσκο να τις κάνεις, και νομίζω ότι ο Νίκος ο Τουλιάτος σε ορισμένα σημεία χώλενε... πάντως, πραγματικά δεν μπορώ να ξεπεράσω τα αποτυχημένα σκετσάκια a la Stomp...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την ταπεινή μου γνώμη από τους καλύτερους Ελληνες drummers.

Δεν μπορώ να πο ότι κάποιος είναι ο καλύτερος μια που έχω δει αρκετου και φοβάμαι μην αδικήσω κανένα.

Επίσης πολυ καλός είναι κι ο Αντύπας, κι ο Αναστασιάδης και πολοοί άλλοι που ίσως να μου διαφέυγουν τα ονόματα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ = ΚΟΡΥΦΗ

ΤΟΥΛΙΑΤΟΣ= ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΜΟΝΟ

ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ = ΜΠΑΚΕΤΙΑ ΚΑΙ ΜΝΗΜΟΣΙΝΟ!!!!!!!

ΑΝΤΥΠΑΣ= ΤΕΛΕΙΟΣ ALL ROUNDER DRUMMER

 

...........

KAI NA ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΗΤΑΝ....ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΟΥ!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

JUST KIDDING!!!!!!

 

Κι εσύ μαθητής μου :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

 

 

Just kidding toooo!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ :lol:

 

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΠΛΑΚΑ ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 4 ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΜΟΙΑΣΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ?

 

ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΝ ΕΙΧΕΣ ΔΑΣΚΑΛΟ? ΑΠΟ ΩΔΕΙΟ? ΑΠΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ? ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟΔΙΔΑΚΤΟΣ?

 

Προσωπικά θα ήθελα να μοιάσω στον εαυτό μου όσο εγωιστικό και να ακούγεται αυτό.

Απλα πιστεύω ότι όπως συμβαίνει στον καθένα απο εμάς αλλά και τους άσχετους με τη μουσική έτσι και στη μουσική, ο καθένας μας έχει τι δική του προσωπικότητα.

 

Οπότε όπως και στην κετός μουσικής ζωής είμαι ο εαυτός μου έτσι και στη μουσική προσπαθώ το ίδιο.

 

Αυτοδίδαχτος ήμουν μεχρι το 92 απλά ξέρωντας καλά θεωρητικά βρήκα έναν drummer που μου έμαθε πως να γράφω και να διαβάζω παρτιτούρα για drums.

 

Από εκεί και μετά ήμουν μαθητής ενός απο τους 4 που ανέφερες για κάνα εξάμηνοκαι μετα πήγα σε ωδείο έχοντας εναν μέτριο drummer αλλά άριστο δάσκαλο. Ο οποίος μπορούσε να σου μάθει ακόμα κι αυτό που δεν ήξερε. Ηταν φοβερα ευρηματικός και είχε πάντα τον τρόπο να σου γυρίσει τα μειονεκτήματα σε πλεονεκτήματα. Αυτός ο δάσκαλος δεν βρίσκεται πλέον στην Ελλάδα γιατί έχει επιστρεψει στην πατρίδα του την Πολωνία.

 

Δεν αναφέρω ονόματα απλά γιατί νοιώθω ότι δέν είναι απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ξέχασα να πω ότι με τον Πολωνό μετά το ωδείο αφού τελείωσα έκανα και ιδιαίτερα γιατί απλά έβλεπα τον εαυτό μου ώς αθλητή και ο εν λόγω δάσκαλος ήταν για μένα ο καλύτερος προπονητής. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξεχνάμε το Νίκο Σιδηροκαστρίτη. Ο άνθρωπος έχει μοναδική αισθητική, κάτι που οι περισσότεροι από τους έλληνες ντράμερς δεν διαθέτουν (απο τεχνική καλοί είναι. Αλλά αν η τεχνική είναι το ζήτημά μας, τότε ο Dave Weckl είναι ο καλύτερος ντράμερ του κόσμου...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς κιο Σιδηροκαστρίτης είναι παρα πολύ καλός drummer.

Απλά στη σύντομη λίστα μου δεν επεκτάθηκα σε πολλά ονόματα ονόματα για να μην αδικήσω κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος session ντράμμερ στην Ελλάδα είναι ο Μουζάκης.Κρίμα που χαραμίζεται με βλακείες τύπου Βανδή.

Είναι από τους πολύ λίγους Ελληνες ντράμμερ που παίζουν 4/4 με πραγματικό feel 4/4 και όχι 3/4 (η αιώνια μάστιγα του ελληνικού ροκ.. :lol: )

Απίστευτος ντράμμερ είναι και ο Γ.Βεναρδής (ΛΕΥΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ,DEUS X'MACHINA,E.KOSTURICHA,SESSIONS) ίσως το καλύτερο χτύπημα στην Ελλάδα και εντελώς μαύρο Feel...

και ο ΚΑΠΙΛΙΔΗΣ ο μικρός είναι εξαιρετικός ,αν και αυτός χαραμίζεται σε "έντεχνες" μπούρδες...

το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν οι ντράμμερ στην Ελλάδα ειναι ότι "φοβούνται" τα τύμπανα και δεν τα χτυπάνε δυνατά,αυτό και η έλειψη δυναμικών και σωστού Feel των 4/4...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου