Προς το περιεχόμενο

stagg cymbals


morello

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπο ολους συμφωνω πιο πολυ με τον morello.Απλως ρε παιδια δεν μπορω να ακουω για φοβερους ηχους, καμπανες κλπ. γι'αυτο κανω πλακα.Εκτος αυτου ειμαι της αποψης να μαζεψεις λιγα λεφτα παραπανω κ να παρεις κατι πιο αξιοπρεπες γιατι τα τυμπανα ειναι μουσικο οργανο με ηχο και ειναι πολυ σημαντικο πραγμα ο ηχος στην μουσικη αλλιως μελετας και με practice pads.Aσε που αμα σου σπασουν και παρειw αλλα ,παλι τα ιδια λεφτα χαλας και δεν ευχαριστιεσαι και ηχο.Ελπιζω να σε ικανοποιησα λιγο dr rhythm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aπο ολους συμφωνω πιο πολυ με τον morello.Απλως ρε παιδια δεν μπορω να ακουω για φοβερους ηχους' date=' καμπανες κλπ...[/quote']

 

Σίγουρα δεν είναι εύκολο να βρεις κάτι φοβερά ποιοτικό, αλλά επειδή τα stagg, απ'όσο ξέρω είναι χειροποίητα, μπορεί να σου κάτσει κάτι καλό και χωρίς να δώσεις ένα σκασμό λεφτά.

 

Το θέμα είναι τι σου κάθεται καλύτερα:

Να δώσεις 500 ευρώ και να έχεις 2-3 ακριβά πιατίνια, που αν πάθουν το παραμικρό να τραβάς τα βυζιά σου...

 

ή 8-9 φτηνότερα πιατίνια, με ποικιλία, που και να τα σπάσεις (λέμε τώρα) δε θα πολυσκοτιστεις;

 

 

Aσε που αμα σου σπασουν και παρειw αλλα ' date='παλι τα ιδια λεφτα χαλας και δεν ευχαριστιεσαι και ηχο.Ελπιζω να σε ικανοποιησα λιγο dr rhythm[/quote']

 

Το θέμα είναι ότι τα Stagg δεν σπάνε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!! ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά.....Γίνεται να μου πείτε ποιές σειρές της stagg είναι οι "ΚΑΛΕΣ"....

 

(και κανα link δεν βλάπτει....)

 

Έτσι για να καταλάβουμε και εμείς οι άσχετοι....

 

ΤΗΑΝΧ Α ΛΟΤ.....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά.....Γίνεται να μου πείτε ποιές σειρές της stagg είναι οι "ΚΑΛΕΣ"....

 

Οι πιο αξιοπρεπείς είναι οι Myra' date=' Furia, DH... αλλά μπορείς να βρεις κάτι όμορφο και στις υπόλοιπες σειρές...

 

.... (και κανα link δεν βλάπτει....)

 

Here you are

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Eπανέρχομαι σε αυτό το θέμα με τα απο πολύ καιρό....γιατι εχω ένα live και κάνεις απο τους μ@λ@κες τους αλλους που παίζουν δεν μου δίνουν τα πατίνια τους (μιλαμε για 11 συγκροτηματα...)....

 

Έτσι τσαντιστηκα και ειπα στο αμεσο μέλλον να αγοράσω κάτι πιο αξιοπρεπές απο αυτ΄που δίνουν στα sonor (κάτι αντικολλητικά τηγανια...αλλο πράμα....

 

Λοιπόν τί προτείνεται αναμεσα στα:

 

http://www.thomann.de/gr/paiste_pst3_profi_set_1_profi_bag.htm

 

http://www.thomann.de/gr/zildjian_zbt_standard_beckenset.htm

 

http://www.thomann.de/gr/sabian_b8_performanceset_beckensatz.htm

 

http://www.thomann.de/gr/paiste_pst3_universal_standard_beckenset.htm + splash stagg που είναι ελεεινα πάνφθηνο

 

 

????

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέραααα... Λοιπόν.. Τα PST3 είχε τύχει να τα χτυπήσω μια φορά, βασικά το crash και τα hh, και δε μου άρεσαν ΚΑΘΟΛΟΥ... Πήγα σε ένα studio και είχε ένα 16ρι (αν θυμάμαι καλά) crash b8.. Όχι τίποτα τέλειο αλλά καλύτερο από Pst3.. Για τα zildjian δεν μπορώ να βοηθήσω...

 

Βασικά εγώ λέω πας σε ένα μαγαζί και να δεις μόνος σου τι παίζει.. Να χτυπήσεις μόνο σου τα πιατίνια γιατί αλλιώς είναι εντελώς στα τυφλά ότι κι αν σου πούμε εμείς.. Μπορείς βέβαια να ακούσεις και τα samples στα sites των εταιριών, αν και δεν είναι εντελώς αξιόπιστα... Αυταααααα... Βtw ρίξε και μια ματιά στα Meinl και τα instabul... Ελπίζω να βοήθησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 splash Stagg συγκεκριμένα τα: 8" DH-SM8B Medium Brilliant και 10" DH-SM10B Medium Brilliant τα οποία είναι τρομερά και ειδικά στην αυτή τη κατηγορία τιμής δεν υπάρχουν άλλα που να τα πλησιάζουν.

Επίσης και τα crash της ίδιας σειράς είναι πολύ καλά αν και είναι λίγο trashy. Ride που έχω ακούσει της ίδιας σειράς δεν μου άρεσαν και hi-hat δυστυχώς δεν έχω ακούσει.

Αν και δεν έχω προσωπική πείρα με τα PST-5 της Paiste έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα crash και hi-hat.

Ένα πράγμα που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η αλλαγή του ονόματος από Stagg σε Graft στον Τρίμη, ξέρει κανείς τι συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα pst 5 είναι αρκετά ανώτερα από τα pst 3, σαφώς.. Και όντως τα stagg είναι αρκετά καλά για την τιμή τους.. Εκτός απο ride που εκεί δεν ξέρω τι παίζει..

 

Φίλε fader, όσο για τα graft, δεν ξέρω τι παίζει με αυτό το βάπτισμα του Τρίμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta graft einai h idia etairia me tin stagg apla allakse onoma i stagg...oso gia to an spane ta stagg spane poli eukola opos kai ta paiste signature,opos k ta sabian aax opos k polla alla ta mona pou den spane einai ta paiste rude pou exo pou ekei spane ta xeria sou kai oi mpagetes...ola ta piata spane opote an paizeis dinata k paizeis k dinati mousiki sigoura den tha pareis kati thin...to mono pou prepei na koitame otan agorazoume piata einai o ixos tous k to an mas voleuoun sto paiksimo tpt allo...oute marka oute xrimata...

 

tora gia to thema mas apo auta pou exeis vri ta b8 einai ta kalitera gia mena...ta paiste min ta kitaksis kan einai athlia...i paiste metraei apo tin seira alpha kai pano...ego tha sou lega na kitaksis meinl omos einai fovera piata koita ti seira classic eggiisi...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου