Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση γέφυρας Gibson Les Paul και SG με οποιαδήποτε(!) άλλη!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην ESP Eclipse με το Floyd Rose (ECLIPSE-II FR) 

(βλ. http://www.espguitars.com/guitars_eclipse.html )

ξέρετε αν υπάρχει επίσης αυτό το θέμα της απόστασης των χορδών κλπ όπως στην Gibson;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ρε παιδια μου το ξεκαθαρισαν οτι η κιθαρα θα αχρηστευτει με την τελευταια μοντα που ειπαμε, το γνωριζω αυτο κ δεν ειπα οτι θα της πεταξω τα ματια ετσι με αυτον τον τροπο κ θα βγει κ αχρηστη προς θεου!

απλα λεω οτι ειμαι υπερ της μοντας σε οποιοδηποτε οργανο οποιασδηποτε αξιας.

το αν θελω εγω να αλλαξω το scale length μιας lp για παραδειγμα, ειναι καθαρα δικο μου θεμα κ θα το κανω αν θελω.

 

κ δεν εννοω να το κανω βγαζοντας τα ταστα κ φτιαχνοντας αλλα, χρησιμοποιοντας την ιδια ταστιερα.

μπορω να παραγγειλω ταστιερα κ για συγκεκριμενο scale κ να την κοτσαρω πανω ωστε να κανω οτι πατεντα θελω στην κλιμακα της ταδε κιθαρας μου.

 

η αν θελω να αλλαξω την γωνια απο το μανικι με το σωμα σε lp θα το κανω κ αυτο αν χρειαστει. με οποιονδηποτε τροπο.

 

καταληγοντας

Ισως κ να συμφερει καποιον να μετατρεψει μια γνησια les paul στα μετρα του. μπορει να την βρει μεταχειρισμενη σε ψιλοκαλη τιμη κ να ξεκινησει τις μοντες ειτε ο ιδιος(αν πιανεται με μαστορικα) η σε μαστορα. αλλαγη scale με καινουρια ταστιερα παραγγελια, κ αλλαγη γωνιας μανικι-σωμα.

Ποσο θα κοστισει η παραγγελια μιας custom τετοιας les paul απο το εργοστασιο της gibson??? Πιστευω πως η τιμη θα ειναι τελειως απιαστη(δεν το ξερω σιγουρα) αλλα υπαρχουν πιθανοτητες να συμφερει να το κανεις μονος σε σχεση με την αγορα μιας τετοιας γνησιας gibson custom κιθαρας.

 

Παντα εφοσον δεν υπαρχει καποια παρομοια Gibson les paul με τα συγκεκριμενα χαρακτηριστικα κ σε λογικη τιμη.

κ φυσικα ολα τα παραπανω ξεροντας πως η κιθαρα θα παιζει κανονικα κ δεν θα

αχρηστευτει εντελως

 

Αλλα αν δεν υπαρχει τετοια κιθαρα(οπως ειπε ο superfunk πως δεν υπαρχει)? να μην το σκεφτει καποιος δηλαδη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zampination με ολο το σεβασμο ΤΙΠΟΤΑ απο αυτα που λες δεν μπορει να γινει (η μπορει να γινει με τοσο εξωφρενικο ΚΟΣΤΟΣ που θα ηταν σαν να αγοραζες 3 LP),κατσε λιγο καιρο ακομα στην παρεα μας και οι περιορισμενες γνωσεις σου περι κιθαρων θα ..αυξηθουν ωστε να καταλαβεις σε λιγο καιρο ποσο ακυρα ειναι αυτα που λες. ;)  

 

με απλα λογια μια κιθαρα σαν και αυτη που περιγραφεις απλα.....δεν θα ειναι Les Paul

 

αν ενδιαφερεσαι μπορουμε να σου προτεινουμε κιθαρες χωρις tune o matic bridges που ειναι αρκετα κοντα στον ηχο της LP.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις το εξής:

 

Να βάλεις απο τη γέφυρα μέχρι την ταστιέρα ένα κομμάτι ξύλο ή οτιδήποτε άλλο που ουσιαστικά να αντικαταστήσει τα pickup rings, να έχει μεταβαλλόμενο πάχος ώστε να είναι ουσιαστικά παράλληλο ως προς τις χορδές και να στηρίζεται στο σώμα με τα βιδάκια των pickup rings χωρίς την οποιαδήποτε μόντα. Ότι ώρα θέλεις το ξαναβγάζεις.

 

Λογικά θα ταιριάζει μια χαρά αφού το τμήμα απο τη γέφυρα μέχρι την ταστιέρα δεν έχει καμπύλη.

 

Κάτι σαν το σχηματάκι πιο κάτω φαντάσου

 

Εγώ για τον ίδιο λόγο (μεταβολή του ύψους των χορδών στη γέφυρα και μεταβολή της γωνίας του μπράτσου) έκατσα και έφτιαξα όλη αυτή την ιστορία

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172902.0

 

111111.jpg.0b03c774beb510e41dcfce24bbd6e2f7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zampination με ολο το σεβασμο ΤΙΠΟΤΑ απο αυτα που λες δεν μπορει να γινει (η μπορει να γινει με τοσο εξωφρενικο ΚΟΣΤΟΣ που θα ηταν σαν να αγοραζες 3 LP),κατσε λιγο καιρο ακομα στην παρεα μας και οι περιορισμενες γνωσεις σου περι κιθαρων θα ..αυξηθουν ωστε να καταλαβεις σε λιγο καιρο ποσο ακυρα ειναι αυτα που λες. ;) 

 

με απλα λογια μια κιθαρα σαν και αυτη που περιγραφεις απλα.....δεν θα ειναι Les Paul

 

αν ενδιαφερεσαι μπορουμε να σου προτεινουμε κιθαρες χωρις tune o matic bridges που ειναι αρκετα κοντα στον ηχο της LP.

 

Σιγουρα εχεις δικιο στο οτι οσο θα ειμαι εδω θα μαθαινω ολο κ περισσοτερα απο ολους εσας, Αυτος ειναι κ ο βασικος λογος που γραφτηκα εξ αρχης στο noiz ουτως η αλλος.

 

Κ γιατι δεν θα ειναι les paul?? επειδη θα αλλαξει ο ηχος κ λιγο το σχημα??? Νομιζω σε αυτο πως δεν εισαι τελειως σωστος..

Κ κατα ποσο σιγουρο ειναι πως θα κοστισει 3 lp???

Αν καποιος που ασχολειται κ πιανεται με κατασκευη μουσικων οργανων δεν θα του βγει πολυ φτηνοτερα?? η θα σε σφαξει τοσο πολυ ο καθε οργανοποιος σε αυτη τη χωρα κ μη για να στο κανει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα εχεις δικιο στο οτι οσο θα ειμαι εδω θα μαθαινω ολο κ περισσοτερα απο ολους εσας, Αυτος ειναι κ ο βασικος λογος που γραφτηκα εξ αρχης στο noiz ουτως η αλλος.

 

Κ γιατι δεν θα ειναι les paul?? επειδη θα αλλαξει ο ηχος κ λιγο το σχημα??? Νομιζω σε αυτο πως δεν εισαι τελειως σωστος..

Κ κατα ποσο σιγουρο ειναι πως θα κοστισει 3 lp???

Αν καποιος που ασχολειται κ πιανεται με κατασκευη μουσικων οργανων δεν θα του βγει πολυ φτηνοτερα?? η θα σε σφαξει τοσο πολυ ο καθε οργανοποιος σε αυτη τη χωρα κ μη για να στο κανει??

 

για να γινει αυτο που θες πρεπει ενας οργανοποιος να φαει 5-6 μερες (μονο για να ξεκολησεις το μπρατσο της LP θες τρελλη δουλεια),μετα για να αλλαξει ταστιερα,να βαλει καινουργια..πρεπει να ΑΛΛΑΞΕΙ το μπρατσο (να κατασκευασει ενα καινουργιο δηλ.μια και η...μακρυτερη ταστιερα που λες απλα δεν χωραει στο υπαρχον)...... να ξαναβαψει το νιτρο θελει αλλες 10,και μετα του "ζητας" να κανει ΤΙ??Να ...αλλαξει τη γωνια του μπρατσου...και ΠΩΣ θα το κανει αυτο ανθρωπε μου??? ;D μια και ακομα και αν εχει μεινει ξυλο για να το...ξανακολησει θα πρεπει να...βγαλει το maple cap να το πλαναρει...(μονο που το σκεφτομαι ανατριχιαζω..) και....αστα δεν αντεχω αλλο.... ;D  

 

 

για να μη το κουραζουμε...αγοραζουμε μια κιθαρα για αυτο που ειναι οχι για να την κανουμε (με τρελλα εξοδα) κατι που ...δεν ειναι (και δεν θα γινει ποτε)

 

για αυτο αλλωστε υπαρχουν και 100αδες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ, και τωρα θα ερθει ο marathon και θα φωναζει που εδωσες σε βαψιμο νιτρου λιγοτερες απο 10 μερες. Και θα εχει και δικιο. ;D

 

Φιλε zampination, ο λογος που υπαρχουν αυτες οι γωνιες και τα μεγεθη στο οργανο αυτο δεν ειναι τυχαιος και δε μπορεις ετσι απλα να βγαλεις το μανικι και να το κολλησεις υπο αλλη γωνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να γινει αυτο που θες πρεπει ενας οργανοποιος να φαει 5-6 μερες (μονο για να ξεκολησεις το μπρατσο της LP θες τρελλη δουλεια),μετα για να αλλαξει ταστιερα,να βαλει καινουργια..πρεπει να ΑΛΛΑΞΕΙ το μπρατσο (να κατασκευασει ενα καινουργιο δηλ.μια και η...μακρυτερη ταστιερα που λες απλα δεν χωραει στο υπαρχον)...... να ξαναβαψει το νιτρο θελει αλλες 10,και μετα του "ζητας" να κανει ΤΙ??Να ...αλλαξει τη γωνια του μπρατσου...και ΠΩΣ θα το κανει αυτο ανθρωπε μου??? ;D μια και ακομα και αν εχει μεινει ξυλο για να το...ξανακολησει θα πρεπει να...βγαλει το maple cap να το πλαναρει...(μονο που το σκεφτομαι ανατριχιαζω..) και....αστα δεν αντεχω αλλο.... ;D  

 

 

για να μη το κουραζουμε...αγοραζουμε μια κιθαρα για αυτο που ειναι οχι για να την κανουμε (με τρελλα εξοδα) κατι που ...δεν ειναι (και δεν θα γινει ποτε)

 

για αυτο αλλωστε υπαρχουν και 100αδες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κιθαρες.

 

 

 

Αρα γινεται!  Τελεια! Μια χαρα! Τουλαχιστον η δικια μου μελλοντικη les paul θα ειναι ακριβως στα μετρα μου!  ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε zampination, ο λογος που υπαρχουν αυτες οι γωνιες και τα μεγεθη στο οργανο αυτο δεν ειναι τυχαιος και δε μπορεις ετσι απλα να βγαλεις το μανικι και να το κολλησεις υπο αλλη γωνια...

 

Γωνια 6,66 μοιρες καλη για μεταλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ για να τελειωσει το θεμα εδω. Δεν ειμαι μεγαλος φαν των les paul (ακομα)

 

Το προβλημα με την κιθαρα δεν το εχω εγω.. αλλα ο φιλος μας που ξεκινησε το θεμα.

 

Εγω απλα προσπαθησα να βοηθησω. Βγηκα λαθος κ το παραδεχομαι.

 

Αν ποτε παρω les paul λογικα θα την αφησω ως εχει μιας κ προσαρμοζομαι ευκολα (θελω καποιες μερες βεβαια αλλα μπορω) σε οποιαδηποτε κιθαρα μου κατσει.

 

Ολη αυτη η αντιπαραθεση εγινε μονο κ μονο για να μη ισοπεδωνουμε καποια πραγματα οτι δεν γινονται η οτι ειναι τρελα ασυμφορα να γινουν.

Καταλαβαινω τους πιστους της gibson σε αυτο το θεμα.

Αλλα αν καποιος ειναι τρελα ερωτευμενος με μια les paul κ πραγματικα δεν μπορει να παιξει με την τωρινη της κατασκευη κ την θελει στα μετρα του? Τι θα γινει? θα μεινει χωρις les paul?? η θα την παραγγειλει custom απο το εργοστασιο της gibson? κ αν η gibson του πει θελω 10χιλιαρικα κ ενας οργανοποιος του πει θελω 2χιλιαρικα να στο κανω. κ η κιθαρα μεταχειρισμενη 1500 να μην το κανει??

 

Υ.Γ

Παντα γνωριζοντας οτι το αποτελεσμα θα ειναι αψογο κ στις 2 περιπτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου