Προς το περιεχόμενο

New Roland Gaia SH-01


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως με την Roland δεν ειναι μονο το πλαστικο απεξω ειναι και κακη ποιοτητα απο μεσα.

για παραδειγμα:

 

* ειναι αδιανοητο η εταιρια που εβγαλε τα tb303,sh101,juno106,jupiter4+6+8

να μην μπορει να βαλει ενα φιλτρο που να μην ειναι της ντροπης μετα το jd-990 (που αν και ψηφιακο ειναι της προκοπης!) απο το 1990 και μετα.

 

* οπως επισης ειναι γνωστο αν και το jd800/jd990 ηταν φοβερο συνθ,το JV1080 που επακολουθησε και εγινε μεγαλη επιτυχια ηταν αρκετα υποδεεστερο απο τα jd.

Χαρακτηριστικα το sampling rate ολων των roland "Rompler" μετα το jd990 και μεχρι το xv5050 ηταν 32 khz αντι για 44.1 !!!

 

Παρεπιπτωντος και το sh01 ειναι 15 parts rompler και 1 part analog modeling.

αυτο δεν ειναι υπερβολικα εμφανες.

 

 

Θα μπορουσα να συνεχισω αλλα πιστευω οτι γινομαι κατανοητος.

 

δυστηχως στο βωμο της μαζικης διαθεσης και πωλησης εχουν θυσιασει την ποιοτητα των μηχανηματων που βγαζουν σημερα.

 

ευτυχως που ακομα υπαρχουν τα παλια τους μηχανηματα και αλλες εταιριες σημερα που εχουν παρει τη θεση τους.

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru
Δυστυχως με την Roland δεν ειναι μονο το πλαστικο απεξω ειναι και κακη ποιοτητα απο μεσα.
Κρίνεις μόνο από ορισμένα μοντέλα.

Και επειδή μιλάς συγκεκριμένα για Roland, μήπως έχεις ανοίξει άλλα, πρόσφατα μοντέλα να δεις τι γίνεται ?

Επειδή τυγχάνει να ανοίγω διάφορα και άλλα όργανα συχνά - πυκνά.

 

* ειναι αδιανοητο η εταιρια που εβγαλε τα tb303,sh101,juno106,jupiter4+6+8

να μην μπορει να βαλει ενα φιλτρο που να μην ειναι της ντροπης μετα το jd-990 (που αν και ψηφιακο ειναι της προκοπης!) απο το 1990 και μετα.

JP-8xxx, V-Synth

Μιλάς μόνο για πληκτροφόρα synths. Η Roland δεν κατασκευάζει μόνο synths. Δες γενικότερα όλη την γκάμα των προϊόντων της. Η Roland αποτελείται συνολικά από επτά (7) brand names. Είναι αστείο !!!

Είναι σαν να κρίνεις για κάτι την Technics την στιγμή που ανοίκει ίσως στο μικρότερο μέρος της Matsushita !!!

Για να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα, το μοντέλο για το οποίο μιλάς, ανοίκει στα entry level της Roland, με ήχο Roland και σε χαμηλή σχετικά τιμή.

 

Και μιάς και μιλάμε για την Roland, το τελευταίο διάστημα, έχει ρίξει βάρος σε αρκετούς τεχνολογικούς τομείς όπως για παράδειγμα ηλεκτρονικά τύμπανα κ.α. και όχι μόνο.

 

Χαρακτηριστικα το sampling rate ολων των roland "Rompler" μετα το jd990 και μεχρι το xv5050 ηταν 32 khz αντι για 44.1 !!!
Που διάβασες αυτή την πληροφορία ?

32KHz ήταν τον καιρό του S-50 / S-550. Εγώ γιατί δεν το θυμάμαι αυτό? Εγώ γιατί θυμάμαι τα JV-xxxx /XV-xxxx /XP-xx στα 16bit / 44.1KHz ?

Ίσως κάνω λάθος.

 

δυστηχως στο βωμο της μαζικης διαθεσης και πωλησης εχουν θυσιασει την ποιοτητα των μηχανηματων που βγαζουν σημερα.
Εάν μιλάς για ποιότητα κατασκευής, σε ορισμένα προϊόντα και ειδικά Κινέζικα λόγω χαμηλού κόστους, αυτή είναι η κατάσταση παντού εδώ και αρκετά χρόνια. Χαμηλό κόστος. Σαφώς όμως υπάρχουν και τα ακριβά μοντέλα που απεικονίζουν το πραγματικό στίγμα της κάθε εταιρίας. Για όσους τολμούν...


Και τώρα να κάνω και εγώ μία ερώτηση.

Έστω, ότι κάποιος κατασκευαστής έβγαζε σήμερα ένα μηχάνημα με ότι επιθυμεί ο πιό απαιτητικός μουσικός. Πόσο θα κόστιζε και ακόμα περισσότερο πόσοι είναι αυτοί που θα είχαν την οικονομική δυνατότητα να το αγοράσουν ? Ας μην μιλήσουμε για απόσβεση.

Και ας μη μιλήσουμε σε επίπεδο hardware. Ας μιλήσουμε για κάτι ακόμα πιό απλό. Για software. Ξέρεις πόσοι είναι οι Έλληνες χρήστες που ζητάνε κάποια πράγματα και ειδικά σε arrangers όπου αδυνατούν τα εργοστάσια να τα εκτελέσουν ?

Όχι γιατί δεν μπορούν, αλλά γιατί κοστίζει. Βλέπε ώρες απασχόλησης. Αυτό κοστίζει στο κάθε εγοστάσιο. Μην βλέπεις που εμείς έχουμε μάθει στο τζάμπα.

 

Και κάτι άλλο. Στα συρτάρια αρκετών εταιριών υπάρχουν αρκετές ιδέες και projects που δεν μπορούν να υλοποιηθούν σε επίπεδο μαζικής παραγωγής διότι πολύ απλά η οικονομική κατάσταση τα τελευταία χρόνια δεν το επιτρέπει. Αρκετές εταιρίες βρίσκονται σ'αυτή την κατάσταση. Μην βλέπεις μόνο τα μουσικά όργανα. Δες ευρύτερα τι συμβαίνει σήμερα στις βιομηχανίες. Αυτό που θέλουν όλοι και απαιτούν είναι πωλήσεις. Νούμερα.

Θυμάμαι παλιά, όταν κάποιος φίλος είχε φέρει από Αμερική το πρώτο Emulator, μαζευτήκαμε όλοι να το χαζέψουμε. Και σε ρωτώ. Πόσοι στην Ελλάδα απέκτησαν τότε Emulator ? Αν θυμάμαι καλά, κόστιζε τότε στην Ελλάδα όσο ένα VW Golf, κοντά στα 3.8 εκ. δραχμές.

Από προσωπική εμπειρία, και βάση δεδομένων, αρκετά μηχανήματα αν και πούλησαν κάποιες χιλιάδες τεμάχια ανά τον κόσμο, καταργήθηκαν διότι τα νούμερα αν και ικανοποιητικά για τους κοινούς θνητούς α) δεν ήταν τα αναμενόμενα για τα εργοστάσια και β) οικονομικά έβαλαν μέσα τα εργοστάσια αφού δεν είχαν τα αναμενόμενα έσοδα. Βλέπε πρόσφατα Technics - Gem και όχι μόνο.

Και βέβαια, μιλάω για εποχές που οι δουλειές "έτρεχαν". Όχι όπως είναι σήμερα. Οι πιό παλιοί τα γνωρίζουν.

Επ'ευκαιρίας να πω και τούτο. Αυτό που ξεχνάμε είναι ότι η χώρα μας είναι ιδιαίτερη. Ειδικά δε, πληθυσμιακά δεν κάνουμε για τα νούμερα που ζητάνε τα εργοστάσια. Αλλιώς θα είχαμε κατασκευάσει δικά μας όργανα (με εξαίρεση τα EM-GR1, EXR-GR5, E-09GR τουλάχιστον από Roland).

 

Τέλος μα όχι τελευταίο, το συγκεκριμένο όργανο για το οποίο μιλάμε (SH-01) έχει όνομα (Γαία) από την Ελληνική μυθολογία !!!

 

"Έχοντας το όνομα της θεάς της γης (ελληνική μυθολογία), η οποία είναι το θεμέλιο της ζωής, ελπίζουμε ότι η ΓΑΙΑ θα είναι το θεμέλιο σύνθεσης για την επόμενη γενιά σχεδιαστών ήχου"

 

Συγνώμη για το ύφος μου σε ορισμένα σημεία. Δεν ήθελα αλλά ούτε και έχω πρόθεση να σε προσβάλω.

♪♫♪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το ύφος μου σε ορισμένα σημεία. Δεν ήθελα αλλά ούτε και έχω πρόθεση να σε προσβάλω.

 

κυριε Χναρακη,

κατ'αρχην δεν με προσβαλετε αλλα μου αρεσει η συζητηση.

 

Μιλάς μόνο για πληκτροφόρα synths. Η Roland δεν κατασκευάζει μόνο synths. Δες γενικότερα όλη την γκάμα των προϊόντων της. Η Roland αποτελείται συνολικά από επτά (7) brand names. Είναι αστείο !!!

Είναι σαν να κρίνεις για κάτι την Technics την στιγμή που ανοίκει ίσως στο μικρότερο μέρος της Matsushita !!!

Για να σου δώσω να καταλάβεις καλύτερα, το μοντέλο για το οποίο μιλάς, ανοίκει στα entry level της Roland, με ήχο Roland και σε χαμηλή σχετικά τιμή.

 

 

Πρεπει να ομολογησω οτι μιλαω απο το την σκοπια του ηλεκτρονικου μουσικου οποτε δεν καταδικαζω μηχανηματα οπως τα arrangers, Boss, Edirol ,elctronic drums, γιατι δεν απευθυνονται στο ειδος μουσικης τεχνολογιας που με ενδιαφερει. οποτε εχετε δικιο . ειναι αδικο να βαζω ολα στο ιδιο καλαθι.

 

Aπευθυνομαι μονο για το μερος της Roland που ασχολειται με συνθεσαιζερς και την χρησημοπιηση τους για πιο ηλεκτρονικης φυσεως μουσικη.

 

--------------------------------

JP-8xxx, V-Synth

 

δεν αναφερηκα επιτηδες. το  V-Synth ειναι απο τα τελευταια μηχανηματα της Roland

τα οποια πραγματικα ειναι καινοτομα και δινουν στη Roland λιγο απο το μεγαλειο που ειχε στα συνθς.

 

το  JP-8xxx ειναι επισης το μοναδικο roland το οποιο ασχοληθηκε σοβαρα με analog προσωμειωση και προσπαθησε αρκετα. το μονο παραπονο στο JP8χχχ ειναι το φιλτρο του.

Ειναι αδιανοητο V.A να εχει zippering (εμφανα artifacts stepping) στο φιλτρο. αλλες λυσεις της αγορας (NORD,VIRUS,NOVATION) εχουν βρει λυση σε αυτο με διαφορους τροπους.

Αλλα απο την αλλη ηταν το πρωτο συνθ με το SUPERSAW πραγμα που το εκανε πρωτοποριακο με τη σειρα του.

-------------------------------------

44.1 και 32 ΚΗΖ

 

Οι πληροφοριες ερχονται απο διαφορα μελη/moderators σε διεθνη φορουμς (Harmony Central, Gearslutz) οπου εχουν μπει σε κοπο να κανουν σπεκτρογραφηματα οπου ειναι εμφανες το ευρος του φασματος στα μηχανηματα που συζηταμε.

 

ενδεικτικα παραπεμπω σε λινκ απο το σχετικο thread ...

 

http://www.gearslutz.com/board/4876767-post2.html

http://www.gearslutz.com/board/4877765-post6.html

http://www.gearslutz.com/board/4880424-post21.html

 

 

 

Που διάβασες αυτή την πληροφορία ?

32KHz ήταν τον καιρό του S-50 / S-550. Εγώ γιατί δεν το θυμάμαι αυτό? Εγώ γιατί θυμάμαι τα JV-xxxx /XV-xxxx /XP-xx στα 16bit / 44.1KHz ?

Ίσως κάνω λάθος.

δεν κανετε ουτε σεις λαθος ουτε εγω. ειναι (σε ακραιο παραδειγμα) οπως ενα cd που εχουμε γραψει απο ενα mp3. το cd ειναι ποιοτητας 44.1ΚΗΖ αλλα η πληροφορια μεσα ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας.

 

 

αλλα δεν κολαω παλι εκει (κυριως) .

 

 

αυτο που με ενοχλει ειναι η παραποιηση των ονοματων παλιων μηχανηματων της για αποπλανηση του κοινου.

 

τα μοντελα MC303, SH201, JUNO G κτλ. και προσφατα SH01

 

-----------------------

"Έστω, ότι κάποιος κατασκευαστής έβγαζε σήμερα ένα μηχάνημα με ότι επιθυμεί ο πιό απαιτητικός μουσικός. Πόσο θα κόστιζε και ακόμα περισσότερο πόσοι είναι αυτοί που θα είχαν την οικονομική δυνατότητα να το αγοράσουν ? Ας μην μιλήσουμε για απόσβεση."

Αλλες εταιριες οπως η ALESIS με το ANDROMEDA το καναν.  

 

Τέλος μα όχι τελευταίο, το συγκεκριμένο όργανο για το οποίο μιλάμε (SH-01) έχει όνομα (Γαία) από την Ελληνική μυθολογία !!!

 

"Έχοντας το όνομα της θεάς της γης (ελληνική μυθολογία), η οποία είναι το θεμέλιο της ζωής, ελπίζουμε ότι η ΓΑΙΑ θα είναι το θεμέλιο σύνθεσης για την επόμενη γενιά σχεδιαστών ήχου"

 

Αυτο ειναι που με ενοχλει. οτι η επομενη γενια σχεδιαστων ηχου δε εχει την ποιοτητα μηχανηματων που της αξιζει (απο την ROLAND). Ειμουν τυχερος και κατα την διαρκεια των 90ς ηρθαν στην κατοχη μου διαφορα μηχανηματα απο την παλια εποχη της ROLAND

 

ενδεικτικα αυτη την στιγμη εχω τα

sh101

juno106

mks30 (rackmount jx3p)

mks50 (rackmount alpha juno)

mks80 (rackmount super jupiter / ειναι μεταξυ jupiter 6 & 8 σε features)

 

αυτο που λυπαμαι ειναι παιδια που θελουν να ασχοληθουν με ηλεκτρονικη μουσικη να εχουν διαθεσιμα η substandard μηχανηματα MC303 η να προσπαθουν να βρουν τα παλια σε εξωφρενικες τιμες λογω επιτηδειων/σπανιοτητας.

 

 

αλλες εταιριες η εβγαλαν σε plugin τα αυνθια τους απο παλιες εποχες

(H KORG αξιζει συγχαρητηρια σε αυτο τον τομεα. τα plugins ειναι 80-90% κοντα στα original μηχανηματα.)

 

η δεν τα ονομαζουν με παρεμφερεις τροπους. συνεχεια. Η  roland δινει την εντυπωση εταιριας που οτι δεν μπορουν να βγαλουν απο το engineering προσπαθουν να το βγαλουν απο το marketing.

 

οσο για το ελληνικο ονομα ειμαι περηφανος αλλα μονο οταν αντικατοπτριζεται απο εσωτερικη ομορφια. το sh01 απεχει πολυ.

Και για να αναφερθω ξανα για το sh01 γνωριζετε οτι το SUPERSAW του ειναι sample και οχι συνθετικα φτιαγμενο?

 

τουλαχιστοντο  sh201 και το jp8XXX ειναι VA's το sh01 ειναι rompler με στυλ VA. (αν δεν απατωμαι. δεν ειμαι αλανθαστος  ;D   )

 

Και ας μη μιλήσουμε σε επίπεδο hardware. Ας μιλήσουμε για κάτι ακόμα πιό απλό. Για software. Ξέρεις πόσοι είναι οι Έλληνες χρήστες που ζητάνε κάποια πράγματα και ειδικά σε arrangers όπου αδυνατούν τα εργοστάσια να τα εκτελέσουν ?

Όχι γιατί δεν μπορούν, αλλά γιατί κοστίζει. Βλέπε ώρες απασχόλησης. Αυτό κοστίζει στο κάθε εγοστάσιο.

 

 

Ξερετε ποσοι ελληνες προγραμματιστες θα μπορουσαν αν φτιαξουν αυτα που ζητανε οι ελληνες χρηστες αλλα αυτη την στιγμη δεν υπαρχει managment να θελει να χαλασει εστω λιγα λεφτα για 2-3 μισθους για καταληλα ατομα .

Γιατι εχουν αυτοι μαθει στο

τζαμπα. Αυτο δεν ειναι προβλημα των χρηστων. ειναι προβλημα του managment. Υπαρχει ζητηση? Ικανοποιησε τη. Αν οχι μην μιλας για κριση.

 

 

 

Μην βλέπεις που εμείς έχουμε μάθει στο τζάμπα.

 

Δεν νομιζω να εχουμε μαθει στο τζαμπα. αυτη την στιγμη μολις βρηκα δουλεια μετα απο 10 μηνες ανεργιας. αναγκαστηκα να πουλησω αρκετα απο τα μηχανηματα που ειχα

αλλα καποια roland και sequential  δεν θα τα αποχωριστω ποτε. και καποια πραγματα ναι αξιζουν λεφτα και αμα τα θελεις πραγματικα πρεπει να κανεις το **** σου παξιμαδι για να τα αποκτησεις

 

Επ'ευκαιρίας να πω και τούτο. Αυτό που ξεχνάμε είναι ότι η χώρα μας είναι ιδιαίτερη. Ειδικά δε, πληθυσμιακά δεν κάνουμε για τα νούμερα που ζητάνε τα εργοστάσια. Αλλιώς θα είχαμε κατασκευάσει δικά μας όργανα (με εξαίρεση τα EM-GR1, EXR-GR5, E-09GR τουλάχιστον από Roland).

 

Εχετε δικιο. Σε μεγαλο ποσοστο αυτων που λετε.

Και ειναι καλο να ακουγεται και η αλλη πλευρα.

Επισης οταν ενας απο τους "δεινοσαυρους" εχει προβλημα (και μηχανηματα 30 ετων ειναι ευκολο να αποκτησουν προβλημα....) να ξερετε οτι θα ειστε ο πρωτος που θα επικοινωνησω.

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγει σε καλή τιμή ίσως αντικαθιστούσα το nova μου με αυτό..

Μη τολμήσεις να κάνεις κάτι τέτοιο... εκτός αν το πουλήσεις σε εμένα κοψοχρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τολμήσεις να κάνεις κάτι τέτοιο... εκτός αν το πουλήσεις σε εμένα κοψοχρονιά!

 

Χαχα καλή ιδέα, θα στο δώσω κοψοχρονιά 575 ευρώ όσο κάνει δλδ το γαία! Oh yeah! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω ένα Emulator ΙΙ σαν αυτό που έχει ο Michael Cretu στο videoclip του Samurai.

 

και την Sandra μαζί με με εκείνο το έξαλλο μαλί των 80΄ς! 8)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην θρηνείτε.

 

Κάτι πήρε το αυτί μου ότι η Moog σχεδιάζει πολυφωνικό αναλογικό. Θα γίνει της πουτίγκας...(αν είναι όπως πρέπει).

 

Κατ' τα άλλα, την σήμερον, υπάρχουν δεκάδες ποιοτικά synthesizers, αναλογικά και μη. Δεν χρειάζεται να ασχολείστε με την Roland (ή την κάθε Roland) για το τι κάνει με το marketing. Αυτοί κάνουν τη δουλειά τους και μεις την δική μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Μην θρηνείτε.

 

Κάτι πήρε το αυτί μου ότι η Moog σχεδιάζει πολυφωνικό αναλογικό. Θα γίνει της πουτίγκας...(αν είναι όπως πρέπει).

 

Κατ' τα άλλα, την σήμερον, υπάρχουν δεκάδες ποιοτικά synthesizers, αναλογικά και μη. Δεν χρειάζεται να ασχολείστε με την Roland (ή την κάθε Roland) για το τι κάνει με το marketing. Αυτοί κάνουν τη δουλειά τους και μεις την δική μας.

 

 

Γειά σας κι απο μένα! Σκέφτομαι να αγοράσω το πρώτο hardware synth μου γιατι καλά τα εικονικά αλλά θέλω και κάτι λίγο πιο 'ζεστό'. Σκέφτομαι λοιπόν το Gaia. Απ΄ότι διάβασα όμως απο όλους σας, δεν είναι και η καλύτερη λύση. Έχετε να προτείνετε κάτι σε αυτά τα επίπεδα τιμής (500-600 ευρώ) ? Σκέφτηκα και το Dave Smith Tetra που είναι αναλογικό. Ποιά η γνώμη σας? Θα εκτιμούσα απεριόριστα μερικές προτάσεις για ποιοτικά synths όπς αναφέρεται στην παράθεση παραπάνω.

 

Thanks!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολύ πλάκα να κρίνει κανείς έναν (VA) συνθετητή από τα specs και μόνο χωρίς να έχει καθίσει έστω 30 λεπτά για να φτιάξει έναν ήχο σε αυτό (πολλά είπα ε;). Εάν ασχολείται βέβαια με την δημιουργία ήχων γιατί από ότι καταλαβαίνω οι περισσότεροι αρκούνται και αρέσκονται (κακώς) στα presets -εύκολη λύση άνευ ιδρώτα και προσωπικού στοιχείου ή γνώσεων-.

Άκομα μεγαλύτερη πλάκα δε, έχει να περιμένεις από ένα εργαλείο των 550 ευρώ να σου κάνει freddo esspreso μέτριο με μαύρο καλαμάκι το οποίο να σχηματίζει γωνία 82 μοιρών.

Θύμισέ μου αγορίνα μου εσύ με την συλλογή των roland και την κλίση στην ηλεκτρονική μουσική πόσο κόστιζε το JD-800 στην εποχή του;

Εάν δεν μπορείς να χωρέσεις στις ηλεκτρονικές συνθέσεις σου το οποιοδήποτε SH-01, τότε ψάξου αλλού, καπού αλλού βρίσκεται το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου