Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτο Ενισχυτή ή GT-6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε δίλημμα...Απευθύνομαι σε όλους τους κιθαρίστες που παίζουν live...Σκέφτομαι να σκοτώσω κάποια χρήματα για να βελτιώσω τον ήχο μου στις συναυλίες αφού μέχρι τώρα κάνω τη δουλειά μου με ένα φτηνό πολυεφφέ και κάποια analog πεταλακια.

Οπότε είμαι ανάμεσα σε ένα καλό λαμπάτο 40w για να τον κουβαλάω στα live ώστε να μην αναγκάζομαι να παίζω σε οτιδήποτε μπρίκι μου φέρνουν ή μια καλή πεταλιέρα όπως η GT-6.Το ξέρω ότι ο ενισχυτής θα είναι καλύτερη επιλογή αλλά άκουσα και τη GT-6 και την ερωτεύτηκα.Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να πάρω και τα δύο...

Κάποια έμπειρη γνώμη για να με βοηθήσει να αποφασίσω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτή ασυζητητί! Είναι αξίωμα! Διότι όπως μου λέγαν και μένα, όταν ξεκίνησα το ευγενές σπορ της ηλεκτροκιθαριστικής, ένας κιθαρίστας μπορεί να μην έχει μερικές φορές ούτε και κιθάρα. Θα βρεθεί μία... Ενισχυτή όμως, τον οποίο θα ξέρει, και θα έχει φτιάξει τον ήχο του και θα βγαίνει στα Live, πρέπει οπωσδήποτε να έχει. Όλα τα άλλα έρχονται. Γι αυτό βγές τα μαγαζιά, τσέκαρε τι ταιριάζει στον ήχο που θες και στα λεφτά που έχεις, τσίμπα το, και μάθε το σαν το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασής σου!

 

Θα ήθελα να σου πω και κάτι ακόμα. Δεν ξέρω τι είδους Live εννοείς, εγώ όμως έχω χρεαστεί να παίξω σε κλειστούς χώρους χωρίς κονσόλα (χοροί συλλόγων κ.λ.π.) 40W είναι λίγα για αυτή τη δουλειά. Τουλάχιστον 80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ti mousikh pezeis? posa lefta tha diatheseis - giati o genikos kanonas leei oti enas lambatos kostizei pio poly apo ena gt6.

 

kai ama pareis to gt6 ti tha to sindeeis kateftian sth konsola sta live?? :? :? :? :? ego tha sou po na pareis enan kalo enisxhth mias kai einai gia emena 10x kaliterh lish... enas lambatos kserei na kanei 2-3 pramata (hxous diladh) poli kala kai tous allous OK - analoga kai me to ti allo eksoplismo exeis...... mia petaliera ta kanei ola etsi kai etsi IMHO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτή ασυζητητί! Είναι αξίωμα! Διότι όπως μου λέγαν και μένα, όταν ξεκίνησα το ευγενές σπορ της ηλεκτροκιθαριστικής, ένας κιθαρίστας μπορεί να μην έχει μερικές φορές ούτε και κιθάρα. Θα βρεθεί μία... Ενισχυτή όμως, τον οποίο θα ξέρει, και θα έχει φτιάξει τον ήχο του και θα βγαίνει στα Live, πρέπει οπωσδήποτε να έχει. Όλα τα άλλα έρχονται. Γι αυτό βγές τα μαγαζιά, τσέκαρε τι ταιριάζει στον ήχο που θες και στα λεφτά που έχεις, τσίμπα το, και μάθε το σαν το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασής σου!

 

Δεν θα συμφωνίσω φίλε επισκέπτη... Η ποιότητα του ήχου ξεκινάει απο τις πρωτογεννείς πηγές ήχου(στην προκειμένη περίπτωση η κιθάρα). Όσο το σήμα προχωράει στο setup σου τόσο λιγότερες παρεμβάσεις μπορείς να κάνεις. Μια κιθάρα για παράδειγμα που έχει πρόβλημα γείωσης και έχει θόρυβο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να το διορθώσεις με κάτι. Η και απο την άλλη πλευρά αν θες σκάσιμο σε κάποιο κομμάτι σου μόνο η κατάλληλη κιθάρα μπορεί να στο δώσει αληθηνό. Ο ενισχυτής ίσως κάνει κάτι αλλα... :roll: :roll: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι οτι έχει να κάνει και με το τι παίζει κανείς, αν δηλαδή χρειάζεται κάποιους βασικούς ήχους ή χρησιμοποιεί πολλά εφφε.

 

Εγω σε live δεν παίζω, εκτός απο τις παραστάσεις μας, που πάντα ακούω απο το μονιτορ. Με βολεύει όμως παρα πολύ να πηγαινοέρχομαι στις πρόβες έχοντας στο ένα χέρι την κιθάρα και στο άλλο ένα πολυεφφε και τέλος.

 

Το GT-6 δεν το έχω δουλέψει, αλλα είχα ενα VG-88 που πιστεύω ότι μοιάζουν πολύ, και ήταν απίθανο μηχάνημα, εβγαινε πολύ καλά κατευθείαν στην κονσόλα.

Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι όταν φτιάχνει κανείς τους ήχους θα πρέπει να τους δοκιμάζει σε ηχεία PA και όχι ενισχυτή κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτή ασυζητητί! Είναι αξίωμα! Διότι όπως μου λέγαν και μένα' date=' όταν ξεκίνησα το ευγενές σπορ της ηλεκτροκιθαριστικής, ένας κιθαρίστας μπορεί να μην έχει μερικές φορές ούτε και κιθάρα. Θα βρεθεί μία... Ενισχυτή όμως, τον οποίο θα ξέρει, και θα έχει φτιάξει τον ήχο του και θα βγαίνει στα Live, πρέπει οπωσδήποτε να έχει. Όλα τα άλλα έρχονται. Γι αυτό βγές τα μαγαζιά, τσέκαρε τι ταιριάζει στον ήχο που θες και στα λεφτά που έχεις, τσίμπα το, και μάθε το σαν το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασής σου!

[/quote']

 

Δεν θα συμφωνίσω φίλε επισκέπτη... Η ποιότητα του ήχου ξεκινάει απο τις πρωτογεννείς πηγές ήχου(στην προκειμένη περίπτωση η κιθάρα). Όσο το σήμα προχωράει στο setup σου τόσο λιγότερες παρεμβάσεις μπορείς να κάνεις. Μια κιθάρα για παράδειγμα που έχει πρόβλημα γείωσης και έχει θόρυβο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να το διορθώσεις με κάτι. Η και απο την άλλη πλευρά αν θες σκάσιμο σε κάποιο κομμάτι σου μόνο η κατάλληλη κιθάρα μπορεί να στο δώσει αληθηνό. Ο ενισχυτής ίσως κάνει κάτι αλλα... :roll: :roll: :roll:

 

 

Καλά τώρα, κουβέντα να γίνεται...

 

Νομίζω ότι μπορούμε να ξεχωρίσουμε πότε κάτι λέγεται καθ΄υπερβολήν και πότε λαμβάνεται τοις μετρητοίς. 8)

 

Ακόμα και το κουρδιστήρι. και μετασχηματιστής της πεταλιέρας πρέπει να είναι προσεκτικά επιλεγμένοι...

 

Ό άνθρωπος ρώτησε κάτι συγκεκριμένο και σε αυτό απάντησα 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H VG88 έχει τελείως άλλο τρόπο λειτουργίας από την GT6, αλλά βασικά μοιράζονται την ίδια τεχνολογία της μαμάς Boss.

 

Όπως και να έχει, προσωπικά θα έβαζα την ευκολία πάνω από την ματαιοδοξία. YMMV 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ENIΣΧΥΤΗ καταρχήν!!!

Είναι το δεύτερο σημαντικότερο κομμάτι της εξίσωσης:

 

κιθάρα+ενισχυτής= ήχος.

 

από τη στιγμή που έχεις τα βασικά πεταλάκια ένας καλός 1Χ12 λαμπάτος ενισχυτής (πχ. FENDER HOT ROD DELUXE) θα σε βοηθήσει να έχεις πάντα αξιοπρεπή ήχο και ηχητική παρουσία.

 

40 βαττ είναι υπέρ αρκετά για τα ελληνικά (αλλα και για τα ξένα) δεδομένα.

 

το να συνδέσεις την GT 6 conect στην κονσόλλα σίγουρα δεν θα ακούγεται το ίδιο καλά με έναν ενισχυτή.

 

εξάλλου οι 1Χ12 ενισχυτές είναι ελαφριοί και μεταφέρονται εύκολα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου