Προς το περιεχόμενο

Ποιά ακουστική κιθάρα από τις 3;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και οι 3 κιθαρες που λινκαρες ειναι μετριοτατες και δεν εχουν μασιφ καπακι.

αυτο θα περιορισει παρα πολυ την ποιοτητα του ηχου τους,ακομα και στο ρεμπεταδικο.

Δωσε καμμια 150αρια-200αρια ευρω ακομα (μια και απο οτι φαινεται απο την κλασσικη σου το προβλημα δεν ειναι οικονομικο) & αγορασε μια αξιοπρεπη CORT,CRAFTER,TANGLEWOOD,YAMAHA με ΜΑΣΙΦ καπακι .

Για ηχογραφηση βεβαια δεν ισχυει οτι τα jumbo ειναι οτι καλυτερο (αν και εχω και jumbo στη συλλογη μου) εξαρταται παντως απο το ειδος της μουσικης (π.χ. για ρεμπετικα σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο το Jumbo,οπως δεν ειναι και για fingerstyle παιξιμο,ειναι ομως πολυ καλο για πολυ δυνατα ακκορντα).

Η πιο ευέλικτη & ισοροπημενη ακουστικη κιθαρα ειναι κατα την ταπεινη μου γνωμη η διασταση GRAND AUDITORIUM (τα dreadnought δεν μου πολυαρεσουν και εχουν υπερβολικα μεσαια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουλαω μια norman αν ενδιαφερεσαι .... για κατασταση και τα λοιπα δεν το συζηταω..... θα τη δεις....

 

http://www.normanguitars.com/modelb18.htm

 

Αυτη ειναι.... η εξαχορδη...

 

αν θεσ περεταιρο ινφο στειλε πμ.

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF ..... αληθεια τι σου λεει η ακουστικουλα μου?? την πηρα και εγω με "κλειστα τα ματια ακουγωντας ενα φιλο", για πες τη γνωμη σου...!!

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι,ειδικα για την τιμη της.

ξερουν απο...ξυλο οι Καναδοι! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπαθητικούλα η κιθάρα σου... σκέφτομαι κάτι άλλο... Έχω μια ηλεκτροκλασσική κιθάρα Esteve GR-3ECE των 500 ευρώ... υπάρχει κάποιο πεταλάκι ή κάποιο VST-i που να της δίνει τον ήχο της συρμάτινης χορδής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 5 χρονια αγορασα (μην εχοντας ιδεα απο μαρκες για ακουστικες) μια fender ga43s grand auditorium.

 

FENDER_0954300_dw.jpg

 

ειναι σκετη ακουστικη.στα λεφτα της δηλαδη περιπου 600 ευρω, η για να εκφραστω καλυτερα, μεχρι τα λεφτα της, δεν εχει τυχει να ακουσω καλυτερη κιθαρα.βεβαια ειναι και θεμα γουστου, η πολυ απλα μπορει να μην μου εχουν αρεσει οι κιθαρες των φιλων μου . τωρα αν το ξαναεψαχνα το θεμα θα ακουγα πολλες περισσοτερς μαρκες.(takamine, cort κλπ)

 

βεβαια απο την στιγμη που μιλαμε για ακουστικο οργανο, η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι οι αποψεις μας ειναι καθαρα ετσι για να γινεται κουβεντα και τον τελικο λογο τον εχει το ΑΥΤΙ σου

:wink:

επισης θα σου προτεινα να ακουσεις οπωσδηποτε και να παιξεις με την κιθαρα που θα αγορασεις, και να μην προβεις σε μια τυχαια on line αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ είχα δοκιμάσει πριν κανά χρόνο μια φτηνή IBANEZ (AW40 ECENT ) η οποία με είχε ενθουσιάσει για τα λεφτά της!

¶σε που έχει και ωραίο σχέδιο στο μπράτσο (μου θύμισε λίγο το μπουζούκι του Χιώτη...) :D

Είναι βέβαια εκτός του προϋπολογισμού σου (~360¤) αλλά αξίζει να την δοκιμάσεις ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου