Προς το περιεχόμενο

Ποιά ακουστική κιθάρα από τις 3;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

elavd μου αρέσει πολύ αυτή η κιθάρα, που μπορώ να την ακούσω; ποιο κατάστημα φέρνει τις ibanez; Το καπάκι της εμπρός είναι solid;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με ένα γρήγορο search στο ΝΟΙΖ είδα ότι ο Τρίμης (μάλλον) φέρνει τις Ibanez στην Αθήνα. Αυτό βέβαια καλό θα ήταν να στο επιβεβαιώσει και κάποιος που να το ξέρει 100%. ;)

 

Από ότι διαβάζω στο site της Ibanez το καπάκι είναι solid :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jumbo ειναι ...μακραν καλυτερη για ηχογραφηση με μικροφωνο..

 

αυτο ισχυει οντως? ειναι δικο σου συμπερασμα? με ενδιαφερει αν συμφωνει και αλλος με αυτο. :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά οι μικρόσωμες κιθάρες δεν έχουν όγκο στον ήχο τους και προτιμούνται στα live μόνο και μόνο επειδή είναι πιο ξεκούραστες (έτσι και αλλιώς στα live με τα ηλεκτρικά της παίζεις)

 

ο πραγματικός ηχος ακουστικής κιθάρας για ηχογράφηση με πυκνωτικό μικρόφωνο είναι αναμφίβολα αυτός των jumbo και οι Dreadnough..

 

αν και ο φίλος μας θα έχει ήδη μπερδευτεί απο τόσες μάρκες που άκουσε θα προτείνω και εγώ μια (την είπε και ο SF) την tanglewood.

την πήρα 600 μετρητοίς έχει solid μαόνι σώμα, εξαιρετικά ευκολοπαιχτη και με καταπληκτικό ήχο..

 

κάποιοι γνωστοί μου αμφέβαλαν μέχρι που έπαιξαν και έμειναν με ανοιχτό το στόμα.. :wink: :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι κιθάρες με μικρό σκάφος έχουν λιγότερους μικροφωνισμούς και καλή παρουσία(επιθετικές) με ευκρίνια στον ήχο ιδίως όταν υπάρχει ηλεκτρική μπάντα, γι αυτό και προτιμούνται, τώρα σε πιο ακουστικά σετ εκεί παίζουν όλα τα σκάφη αναλόγως τον ήχο που θέλει ο καθένας να βγάλει.

από την άλλη το σωστό eq + βαθος μπορεί κανείς να δημιουργήση πολλές επιλογές.

Τώρα στο στούντιο υπάρχουν πολλές τεχνικές ηχογράφησεις, το σκάφος το πόσο όγκο βγάζει είναι θέμα γούστου(κιθάρας), όπως και το τι μικρόφωνο του κάνει.

εμένα πχ μου αρέσει το δυναμικό κοντά στο καπάκι και ένα δεύτερο πυκνοτικό στο ένα μέτρο για χώρο, τα μιξαρώ και το φέρνω εκεί που θέλω.

 

συνταγές σίγουρα υπάρχουν πολλές όπως και πειραματισμοί για αυτό το καλύτερο είναι να ψαχνόμαστε μέχρι να βρούμε αυτό που κάνει στα δικά μας αυτιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου