Προς το περιεχόμενο

μισοτελειωμένη μπαταριά και καλύτερος (?) ήχος στα πετάλια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ το έχω παρατηρήσει στο bad monkey μου, έχω την εντύπωση πως με μισογεμάτη μπαταρία βγάζει πιο smooth overdrive!

 

Για αυτούς που χρησιμοποιούν τροφοδοτικό υπάρχει καμιά λύση???

 

Yπαρχουν καποια τροφοδοτικα που δινουν απο μονα τους dead battery voltage ...αλλιως μαζευεις οτι περισσευει απο τα αλλα και εχεις δυο τρεις παντα καβαντζα

 

εγω προσωπικα το χω παρατηρησει με tube screamer και κυριως με ενα παμπαλαιο RAT 2 που πηρα πριν 7 χρονια απο μια ελβετιδα παλια πανκου στο ebay... εχει το επιθυμητο τσιπ κλπ κλπ ,δεν τα ξερα τοτε μετα τα μαθα... το θεμα ειναι οτι με ξελιγωμενη μπαταρια εχει φοβερο smooth dist-fuzz τιγκα στο sustain...

αλλα οπως ειπαμε περι ορεξεως κολοκυνθοπιττα...

χρονια πολλα mangues

Αργυταρ

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ποιος κιθαριστας ηταν που για τα πεταλια του χρησιμοποιουσε παντα μισοτελειωμενες μπαταριες ???,γιατι πιστευε οτι εδιναν στο πεταλι ενα χαραχτηριστικο ηχο.προσπαθω να θυμηθω αλλα τιποτα

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όταν κατέβω κέντρο θα πάρω μερικά πάμφθηνα εξαρτήματα και θα φτιάξω ένα γκατζετάκι που θα παρεμβάλετε ανάμεσα στο τροφοδοτικό και το συγκεκριμένο πετάλι και θα ρυθμίζει την τάση που περνά προς το πετάλι. Στην ουσία θα είναι ένα απλό ποτενσιόμετρο, και αν βρω αυτό το γλυκό σημείο θα επανέρθω με λεπτομερές, γιατί με μπαταρίες δεν γίνεται δoυλιά… πρέπει να το σταθεροποιήσω εκεί. Χαίρομαι που το έχουν παρατηρήσει και άλλοι... άρα είμαι καλά! Και σταμάτησα να βαράω και τα πετάλα … μεγάλη ιστορία αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος κιθαριστας ηταν που για τα πεταλια του χρησιμοποιουσε παντα μισοτελειωμενες μπαταριες ???,γιατι πιστευε οτι εδιναν στο πεταλι ενα χαραχτηριστικο ηχο.προσπαθω να θυμηθω αλλα τιποτα

 

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε κάποιον άλλο, αυτός που σίγουρα χρησιμοποιεί μπαταρίες και νομίζω το υποστηρίζει αυτό είναι ο Eric Johnson, όπως ανέφερε σε προηγούμενο post και ο astraxan19.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος κιθαριστας ηταν που για τα πεταλια του χρησιμοποιουσε παντα μισοτελειωμενες μπαταριες ???,γιατι πιστευε οτι εδιναν στο πεταλι ενα χαραχτηριστικο ηχο.προσπαθω να θυμηθω αλλα τιποτα

 

Αν εννοεις παλαιοτερο του Johnson, τοτε εννοεις τον Duane Allman με το fuzz...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις παλαιοτερο του Johnson, τοτε εννοεις τον Duane Allman με το fuzz...

 

 

Α μπραβο ρε φιλε τον DUANE ALLMAN απο τους ALLMAN BROTHERS ελεγα,με το fuzzface με τις μισοτελειωμενες μπαταριες,ο οποιος αν δεν κανω λαθος ειναι και ο πρωτος που εισηγαγε και το slide,με ανα αυτοσχεδιο slide απο ενα μπουκαλακι coricidin το οποιο ηταν φαρμακο της εποχης !!!

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπραβο ρε φιλε τον DUANE ALLMAN απο τους ALLMAN BROTHERS ελεγα,με το fuzzface με τις μισοτελειωμενες μπαταριες,ο οποιος αν δεν κανω λαθος ειναι και ο πρωτος που εισηγαγε και το slide,με ανα αυτοσχεδιο slide απο ενα μπουκαλακι coricidin το οποιο ηταν φαρμακο της εποχης !!!

 

μαλον κανεις λαθος..... ;D

το slide υπαρχει στο Blues απο πολυ παλια......

κ η ιστορια λεει οτι πρωτα εγινε με μαχαιρι

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλον κανεις λαθος..... ;D

το slide υπαρχει στο Blues απο πολυ παλια......

κ η ιστορια λεει οτι πρωτα εγινε με μαχαιρι

μαλλον το εθεσα λαθος,ο duane allman εκανε ευρεως γνωστο το παιξιμο με slide απο ενα γυαλινο μπουκαλι φαρμακου το οποιο ειχε και ενα σφηνομενο κερμα στον πατο του.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι λεει στο wikipedia ο πρωτος που ηχογραφησε με αυτο το στυλ παιξιματος ειναι ο sylvester weaver.αργοτερα ακολουθησαν και αλοι αποτι βλεπω λιγο αργοτερα αναφερει και τον duane allman

αν καποιος θελει να διαβασει παραθετω το εξης link:

http://en.wikipedia.org/wiki/Slide_guitar

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα το ποιος εκανε πρωτος, τι στη μουσικη και ειδικα σε τροπους παιξιματος, ειναι μεγαλη και πολυ ασαφης ιστορια...

Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο Duane εκανε ο,τι εκανε μεχρι τα 24 του (νομιζω..) που σκοτωθηκε και ακομα τον ακους και παθαινεις σκοτοδινη...

 

Τωρα επι του θεματος, αν ακουγονται καλυτερα με πεσμενη μπαταρια, δεν ξερω, αλλα σιγουρα αυτα που εχω, ακουγονται καλυτερα με μπαταρια απ'ο,τι με adaptor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου