Προς το περιεχόμενο

Μαγνητες για epiphone les paul custom No 2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς το ίδιο θέμα με ενα παλαιότερο αλλά με διαφορετικά δεδομένα.

 

Εξοπλησμος:

Blackheart Handsome Devil

Πεταλιέρα,πεταλακια, κλπ

 

Μουσική:

Blues,Rock,Hard Rock (late 60's & 70's)

 

Ηχος που θέλω:

με δυνατά/πολλά/καθαρά μπάσσα (αν υπάρχει),

οταν παιζω καθαρά να είναι όσο το δυνατον πιο καθαρα.

 

Ηχος που δεν θέλω

Πολλά πριμα,

όταν παιζω καθαρα να ειναι σαν να έχω το gain στο 3

 

Βασικά ειμαι ικανοποιημένος από τον neck άλλά ο bridge μου βγάζει τα αυτιά απ τα πρίμα του.Μπορει να μην φταινε τα πριμα αλλά η ποιότητα τους πάντως δεν μου κάθονται καλά στα αυτιά.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στους μαγνήτες και μπορεί αν βάλω και κάποιον άλλο στη θέση neck να πω ουαου γιαυτο προτεινετε και για neck θεση.

 

Από ότι έχω ακουσει μου καθεται ο συνδιασμος SD 59 (SH1) και custom 5 (SH14) αλλά και οι burstbuckers νομίζω.

 

Να πω άλλη μια φορά ότι με έχετε βοηθήσει πολύ σε ότι αγορές έχω κάνει έως τώρα και έχουν βγει 9/10 σε αυτό που ζητούσα.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ' αρχάς συγχαρητήρια για την περιγραφή ήσουν πολύ κατατοπιστικός.

 

Κατα δεύτερον εγώ θα έτρεχα να προλάβω ένα σετάκι WCR Goodwoods που πωλούνται στις αγγελίες μιας και θα σου κάνουν ακριβώς αυτό που θές (και είναι και καλή η τιμή).

 

Αν δεν υπήρχαν τώρα αυτοί οι μαγνήτες, αυτό που χρειάζεσαι είναι καταβάση κάτι αρκετά dark ώστε να μην σε ενοχλούν τα πρίμα αλλά όχι πολύ hot ώστε να έχεις καθαρά και φυσικά οικονομικό, να μην πληρώσεις παραπάνω για μαγνήτες απ' ότι για κιθάρα.

 

Σου προτείνω seymour duncan pearly gates neck, custom custom bridge. Πολύ κοντά σε αυτό που είχες στο μυαλό σου αλλά ένα "τσακ" πιο dark (AlNiCo II μαγνήτες και οι δύο).

 

Όσο για τους burstbuckers είναι καλοί, dark μαγνήτες αλλά μάλλον λίγο πιο ακριβοί και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους Tonerider τι λες?Έβαλα στη θέση neck τον Alnico IV της Tonerider και είμαι υπερευχαριστημένος(btw έχω Epiphone LP Special II),ειδικά για blues καταστάσεις.Συν τοις άλλοις,είναι μια οικονομική λύση(το σετάκι πρέπει να πάει στα 70 ευρώ στο Fuzzville στην Αθήνα).

http://www.tonerider.com/pickups/pickups_main.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω μια GIBSON LES PAUL STUDIO,με τους pro burstbuckers,που σου πρωτεινε και ο πιο πανω συνφορουμιτης,μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο τον ηχο τους  8)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έτρεχα να προλάβω ένα σετάκι WCR Goodwoods που πωλούνται στις αγγελίες μιας και θα σου κάνουν ακριβώς αυτό που θές (και είναι και καλή η τιμή).

 

δεν τους ξέρω καν αλλά απ οτι ειδα και διαβασα ειναι πολυ καλοι....αν μου απαντησει ο φίλος.

 

Σου προτείνω seymour duncan pearly gates neck, custom custom bridge. Πολύ κοντά σε αυτό που είχες στο μυαλό σου αλλά ένα "τσακ" πιο dark (AlNiCo II μαγνήτες και οι δύο)

 

λοιπον για bridge, οι custom custom μου αρεσουν πολύ clean αλλά βρωμικα σαν να χανουν λιγο τα χαμηλά τους, οι alnico 2 μου αρεσουν λιγοτερο ως clean αλλα περισσοτερο στα βρωμικα.

Για neck,μου ακούγονται καλύτερα οι 59,χωρις να πω οτι δεν μου αρεσουν και οι Alnico2 και οι pearly gates

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

σημερα ειπα να αλλάξω τον bridge μαγνητη στην LP αλλά ο ασθενης δεν ειναι καλα και θελω βοήθεια.

 

ο παλιος ειχε δυο καλώδια (το ένα στο πλαι του volume και το άλλο απ ευθείας στην πλάτη του volume),τα έβγαλα και κόλλησα τα του νεου μαγνητη οπως έλεγε το διάγραμμα απο το site του seymour duncan(το κοκκινο και το ασπρο πουθενά,το μαυρο στο πλαι του volume και τα πράσινο και ασημι στην πλάτη του volume.

 

αποτέλεσμα= πολύ αδύναμο σήμα αφου αν αλλάζω απο bridge σε neck υπάρχει τεράστια διαφορά στην ένταση.

 

please help!!!

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κολλημένα μεταξύ τους το άσπρο και το κόκκινο?Πρώτα τα ενωνεις και τα κολλάς,μετά τύλιξέ τα με μια μονοτική ώστε να μην κάνουν σώμα κάπου και πιστεύω το πρόβλημά σου θα λυθεί.

Επίσης τσέκαρε αν είναι καλες όλες οι κολλήσεις άλλη μια φορά.Ειδικά αυτές που είναι στην πλάτη του volume(γείωση) κρύβουν συχνά παγίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο κοκκιινο και το ασπρο πρέπει να τα κολλήσω μαζί?

δεν το έκανα αυτο, μονο τα τυλιξα (χωρις να τα εχω συνδεσει))μαζι με μονοτική.

 

τα 2 που πανε πλατη πρεπει να ειναι κολλημένα μεταξί τους η ανεξάρτητα το καθένα?

 

thanks

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κόκκινο και άσπρο κολλιούνται μαζί(ουσιαστικά έτσι περνάει το ένα πηνίο σε σειρά με το άλλο,δηλαδή το κλασσικό serial humbucker).Tα άλλα 2(πράσινο και γυμνό)δεν είναι απαραίτητο να είναι μαζι κολλημένα αρκεί να είναι και τα 2 κολλημένα στην πλάτη του ποτενσιόμετρου.Την δουλεια τους την κάνουν και έτσι.Κάτι που πολλοί κάνουν για να πιάσει πιο εύκολα η κόλληση στο ποτενσιόμετρο(μόνο στην πίσω πλευρα που συνήθως είναι λίγο πιο δύσκολο να πιάσει λόγω υλικού) είναι να το γρατζουνίσουνε λιγάκι εκεί που θα κολλήσουν.Προσωπικά για να μην παιδεύομαι 2 φορές πρώτα ενώνω και κολλάω τα 2 καλώδια και μετα αυτα μαζί στο ποντεσιόμετρο,αλλά ότι σε βολεύει αν το κάνεις σωστά θα δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήταν, ευχαριστώ πολύ!!!

 

Λοιπόν, έβαλα τον custom5 στην LP και τον Hot Alnico5 που είχε η LP τον έβαλα στην Epiphone les paul Junior.

 

εντυπώσεις θα γράψω σύντομα.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου