Προς το περιεχόμενο

Να καταργηθούν τα ερωτικά τραγούδια για ένα χρόνο μπας και ξελαμπικάρ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμενα προσωπικα δεν με ενοχλουν τα ερωτικα τραγουδια, διοτι ο ερωτας συναιπαγεται με την ευτιχια, τη χαρα, τη γαληνη οποτε μπορει να ειναι πηγη εμπνευσης ειτε για ενα χαρουμενο κομματι ειτε για ενα μελαγχολικο λογω ανεκληροτου ερωτα. αυτο που με εκνευριζει ειναι ο τροπος που το παρουσιαζουν οπως ειπατε και εσεισ καποτες τραγουδια στα οποια το σαγαπω σημαινει θελω να κανουμε σεξ, το ειμαι ερωτευμενος μαζι σου σημαινει θελω να κανουμε αρπαχτη και παει λεγοντας.. επισης ο ερωτας δεν ειναι αναγκαιο να απεικονειζεται σε ενα προσωπο αλλα μπορει ο καλλιτεχνης να αναφερεται στον ερωτα του για τη ζωη, την φυση, τα παιδια του(βλεπε eric clapton tears in heaven) και οτιδηποτε αλλο.. παλοαυτα θα πρεπει να ακουμε και κανα τραγουδακι που να αναφερεται στε πολιτικη οπως dylan kai RATM.. αυτα απο μενα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φίλε wargasm, έχεις εν μέρει δίκιο όταν λες πως η άνθηση ερχόταν μετά από ασταθείς εποχές...

 

Σκέψου όμως την Αναγέννηση, μετά τον Μεσαίωνα. Ύμνος στον άνθρωπο, στη φύση και τον έρωτα. Όχι σε πολιτικοκοινωνικά θέματα...

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα προσωπικα δεν με ενοχλουν τα ερωτικα τραγουδια, διοτι ο ερωτας συναιπαγεται με την ευτιχια, τη χαρα, τη γαληνη οποτε μπορει να ειναι πηγη εμπνευσης ειτε για ενα χαρουμενο κομματι ειτε για ενα μελαγχολικο λογω ανεκληροτου ερωτα. αυτο που με εκνευριζει ειναι ο τροπος που το παρουσιαζουν οπως ειπατε και εσεισ καποτες τραγουδια στα οποια το σαγαπω σημαινει θελω να κανουμε σεξ, το ειμαι ερωτευμενος μαζι σου σημαινει θελω να κανουμε αρπαχτη και παει λεγοντας.. επισης ο ερωτας δεν ειναι αναγκαιο να απεικονειζεται σε ενα προσωπο αλλα μπορει ο καλλιτεχνης να αναφερεται στον ερωτα του για τη ζωη, την φυση, τα παιδια του(βλεπε eric clapton tears in heaven) και οτιδηποτε αλλο.. παλοαυτα θα πρεπει να ακουμε και κανα τραγουδακι που να αναφερεται στε πολιτικη οπως dylan kai RATM.. αυτα απο μενα :)

Συμφωνώ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ...

 

χαιρομαι γιατι πολλοι ανθρωποι συνδιαζουν τον ερωτα με τις γκομενες.. το τραγουδι αυτο ας πουμε πιστευω οτι ειναι ερωτικο αλλα οπως το λαμβανω εγω δεν παει σε κοπελα αλλα στο παιδι του (και καπου ειχα ακουσει επιδη το χω συζητησει αρκετα οτι παει στον Χριστο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα νέα τα παιδιά έχουν (ελπίζω τα περισσότερα), μπαμπά και μαμά. Και εμένα κάποια στιγμή ο γιός μου ήρθε και μου είπε ότι ο Slash είναι ο καλύτερος κιθαρίστας του κόσμου. Για καλή του τύχη εκείνη τη χρονιά ήρθαν στην Ελλάδα (και πήγαμε), ο Knopfnel, ο Μoore και ο Carlos. Επίσης μπόρεσα και τον πήρα μαζί μου στο Λονδίνο και είδαμε τον Jeff Beck μετά του κυρίου Gilmour...ε, δεν το ξανάπε...

Κατάλαβες τι θέλω να πώ περίπου?

 

Μήπως θα ήθελες να με υιοθετήσεις?  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγω την δικη μου αποψη. Διαβαζοντας τα παραπανω σχολια σας, συμφωνω και επαυξανω. Το θεμα ειναι, οπως γινεται ευκολα κατανοητο, οτι ολα αυτα τα καψουροτραγουδα ειναι αποτελεσμα της προωθησης απο τα ρημαδια τα ραδιοφωνα και γενικα την μουσικη βιομηχανια.

Αυτο που με εξοργιζει στην ολη υποθεση ειναι η αδιαλαξια αυτων που ακουνε αυτα τα τραγουδια και η ταση που εχουν να τα θεοποιουν, ασχετως αν μετα απο ενα χρονο δεν τα θυμουνται! Και εξηγουμαι αμεσως: Oταν λοιπον, ολοι αυτοι ακουσουν τον Καρρα κανουν σαν υστερικοι! ''Πηγαμε στον Καρρα, Κιαμο, Μακρη κτλ και τα σπασαμε, ηταν τρομερος, ειναι Θεος, αυριο θα αφιερωσω στην κοπελα που αγαπω το αχ κοριτσι μου'', ειναι φρασεις που ακουμε συνεχεια. Εαν δε, τους βαλεις να ακουσουν καμια ροκια, θα σου πουν ''ποπο ειναι πολυ σκληρο αυτο, πως το ακους ρε, στην Ελλαδα ζεις, ακου λιγο ελληνικη μουσικη...'' λες και ειμαι υποχρεωμενος να ακουσω τα εφημερα στοιχακια της Κοκκινου. Ειναι ακομα νωπα στο μυαλο μου τα λογια ενος βλασφημου που τολμισε να πει οτι ο Fredy Mercury ειναι μετριος μπροστα στον Τερζη. Αν και αμφιβαλω αν ηξερε ποτε του ποιος ειναι ο Mercury  :-[  

Για να το συνοψισω, επειδη δεν μπορω να γραψω και μια σωστη προταση ( 5 ωρες διαβασμα βιοχημειας, μην το ψανχετε  :P ), δεν ειπα οτι εμεις οι ροκαδες ειμαστε τοσο πιο πολυ σωστοι που ακουμε αυτη την μουσικη,αλλωστε ειναι επιλογη του καθενος τι θα ακουσει, αλλα σιγουρα ακουμε μια πολυ πιο ποιοτικη. Τραγουδια οπως το Still loving you των Scorpions, το wasting love των Maiden, το is this love των Whitesnake, θα ακουγονται ναι θα ακουγονται και θα ακουγονται, γιατι ειναι  πολυ ομορφα κοματια καλογραμμενα με σωστη μουσικη και ομορφους στιχους. Αντιθετως το γυρνα σε εμενα, το sex της κοκκινου και αλλα απο αυτα, εχουν ηδη ξεχαστει  8)

Black Sabbath addicted!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ακομα νωπα στο μυαλο μου τα λογια ενος βλασφημου που τολμισε να πει οτι ο Fredy Mercury ειναι μετριος μπροστα στον Τερζη. Αν και αμφιβαλω αν ηξερε ποτε του ποιος ειναι ο Mercury  :-[  

 

Και ο Φρεντυ δεν έλεγε μόνο ερωτικά τραγούδια αλλά η θεματολογία του (τους) ήταν μεγάλη και έκαναν επιτυχίες μη ερωτικές που ακούγονταν και θα ακούγονται. Στην Ελλάδα αυτό δεν συμβαίνει πια. Για να γίνει επιτυχία πρέπει να είναι ερωτικό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα το διευκρινησω, δεν το ελεγε μονο για τα ερωτικα τραγουδια αλλα γενικα. Ε απο εκει και περα καταλαβαινεις φιλε gskar για τι παιδι μιλαμε  :P

Black Sabbath addicted!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου