Προς το περιεχόμενο

νεο κομματι...γνωμες??


Spiros Mavromatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μια χαρα μου ακουγεται.

ειναι πολυ καλα ρυθμισμενο.

 

πρεπει να το ψαξω πολυ....κι εγω

 

Μην φανταστεις οτι εκανα κ κατι.. απλα περασα τα ντραμς στο κομματι.. το distortion κ η κιθαρες γενικοτερα πιστευω πως κατα καποιο τροπο καλυβουν τον τυχον "ψευτικο ηχο" του ezdrummer. γενικοτερα τα ντραμς δεν τους δινω κ πολυ ενταση κ τα προτιμω να συνοδευουν τα κομματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο κομμάτι. Ευχάριστο. Αλλά θέλει δουλειά.

Ορισμένες παρατηρήσεις.

Το μπάσο θέλει κομπρέσορα. Οι εντάσεις του είναι βάρκα γυαλό. Επίσης δεν πέφτει σωστά χρονικά πολλές φορές.

Στα τύμπανα δεν φταίει το πρόγραμμα. Απλώς (σόρρυ κιόλας αλλά δεν το λέω για να σε προσβάλλω) εσύ δεν ξέρεις να τα προγραμματίζεις / παίζεις.

Οι κιθάρες πολύ χαμένες στα τάρταρα.

Compressor is your friend. Use it.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως μπορεις να μου πεις , -η οποιος ξερει- πως μπορω (αν γινεται) να εχω τελειως σε ξεχωριστα tracks τα τυμπανα του EZ drummer και να τα μιξαρω απο εκει?

αυτη τη στιγμη  , δεν ξερω πως να του βαλω reverb - compressor κλπ , αφου ειναι midi.... ::) ::)

 

Aνοίγεις την οθόνη του ez (να βλέπεις τα τύμπανα) και πατώντας το mixer που έχει κάτω αριστερά, σε βγάζει σε μια οθόνη που σου έχει τις διάφορες εντάσεις για το κάθε μέρος του ντραμ σετ. Κάτω από κάθε fader έχει το που στέλνει τον ήχο. Βy default όλα τα κρουστά πάνε στο "track 1". Μπορείς να το αλλάξεις λοιπόν από εκεί.

 

Πας τώρα πλέον στο cubase(αν χρησιμοποιείς άλλο πρόγραμμα δυστυχώς δεν έχω ιδέα να σου πω) στην κέντρική και κάτω από τα audio και midi κανάλια ( ξέρεις, τα audio1, audio 2, midi 1, midi 43535324), θα δείς να έχει ανοίξει ένα "vst instruments" με ένα +, το οποίο στην ουσία είναι τα μιντι κανάλια που έχεις(ξεχωριστό για κάθε vst instrument, αλλά και συγκεκριμένα για το ez θα δεις πως έχει όλα τα "τρακ 1,2,3..." που ρυθμισες παραπάνω) και μπορείς να τα χειριστείς πλέον σαν audio κανάλια. Kοινώς ανοίγοντας το "vst instruments" στην κεντρική οθόνη και βλέποντας το ez, αν πας στο ξεχωριστό κανάλι που είναι το ταμπούρο και πατήσεις "e" (edit) θα μπορέσεις να βάλεις ότι θες σαν εφφε, όπως ακριβώς βάζεις το amplitube μέσα σε ένα κανάλι audio από τα inserts.

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιοτατα! λοιπον :

 

RayDTutto :

εχεις δικιο.

 

το μπασσο χρονικα ειναι απειραχτο , με το 2ο take το αφησα ως εχει...θα το φτιαξω.

κομπρεσσορα του εβαλα λιγο αλλα μου περιοριζει μονο τα peaks.τι ρυθμιση πρεπει να κανω για να boostαρει τις χαμηλες εντασεις??

οι κιθαρες ειναι ευκολο να τις ψηλωσω λιγουλακι.

 

ως αναφορα τα τυμπανα , οντως πρεπει να μαθω.

θα επανελθω με μια πιο "σωστη" -υποτιθεται- μιξη.

 

animae:

ευχαριστω πολυ για τις κατατοπιστικες πληροφοριες.

θα το ψαξω συμφωνα με αυτες.

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα στα peaks του μπάσου. Με το άπειρο αυτί μου θα έλεγα ότι ορισμένα θα πρέπει να κοκκινίζουν κιόλας. Ξαναμίξαρε και δεστο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι. θα το ξαναδω σιγουρα.

αν και δεν μου κοκκινησε πουθενα....

 

ειναι φρονιμη η καπως τσιμπημπενη χρηση του κομπρεσσορα?

η μηπως να κοψω gain μονο απο τις νοτες που εχουν μεγαλη ενταση αφου τις σπλιτταρω πρωτα??

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν χρησιμοποιείς cubase λοιπον, χρησιμοποίησε τον multiband compressor και δες τι παιζει με τα διάφορα presets που εχει (4-band θα έλεγα) και πείραξε τα. Έτσι θα δεις τι μπορείς να κάνεις, αλλά και τι ταιριάζει στον ήχο που θες.

 

Αν θες κάποια άλλη λεπτομέρεια που μπορώ να απαντήσω βέβαια, ρώτα :)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξε με εντάσεις, eq και compressor. Δεν είμαι ηχοειδικός. Εμπειρικά, ακουστικά μιλάω.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου