Προς το περιεχόμενο

νεο κομματι...γνωμες??


Spiros Mavromatis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγραψα αγγλικο στιχο και απο ενα ριφακι -αυτο που ακουγεται στην αρχη με τις αρμονικες - μου βγηκε το παρακατω.

 

ειναι κατι που με εκφραζει αλλα δεν ξερω τελικα αν ειναι δημιουργημα η τερατουργημα.

 

θα ηθελα πολυ τις γνωμες σας για την μιξη , την χροια , το υφος , η οτι αλλο θελετε.

 

η δουλεια εγινε στον δικο μου χωρο πλεον - yeahh!! -

 

-ez drummer (δεν με ικανοποιει , ψαχνομαι για αλλο προγραμματακι drums..)

-EJ strat "καρφι" στο amplitude

-smith bass επισης "καρφι" στην profire 610

-2 plugins (tts-1 , wavestation)

λιγα πραγματα.

 

ειναι η πρωτη φορα που χωρις να το εχω σκοπο απο την αρχη, μου βγηκε αυτο το στυλ.

 

ευχαριστω εκ των προτερων. 

if.zip

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oι lead κιθάρες μου φαίνεται οτι ακούγονται αρκεταααά πίσω στην μίξη σε σχέση με drums και bass(το οποίο ειναι πολύ μπροστά) και έχουν υπερβολικό βάθος-delay, ένας ακόμα λόγος για τον οποίο ένα element μπορεί να χαθεί εύκολα στη μίξη. Κατά τα άλλα ενορχηστρωτικά είναι μια χαρά το κομμάτι, εύγε ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα που παιζει το ριφακι στην αρχη , ισως να ειναι καπως ok διοτι ειναι και μονη της.

 

η "βρωμικη" εχει μονο delay μεσα απο το amplitude. θελει φτιαξιμο εχεις απολυτο δικιο.δεν ξερω τι να της κανω ομως.

θελω να βγει πιο εξω χωρις να ειναι ξερη. να "απλωνει".

καμια συμβουλη?

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνδιαφερον σαν ιδεα! Το βλεπω σαν κατι που θα μπορουσε να συνοδεψει ενα κλιπ βιντεο κυριως με γενικοτερα συναισθηματα. Την ηλεκτρικη θα μπορουσες να την εχεις πιο δυνατα σε σημεια.. ισα ισα που την πιανει το αυτι κ το μπασο ειναι σε πιο δυνατη ενταση..

Το ezdrummer προσωπικα το βρισκω καταπληκτικο απλα δοκιμασε να το ψαξεις λιγο καλυτερα στην μιξη του.. αυτο το Hi-hat παρακουγονταν ψευτικο.. Εγω προσθετω λιγο reverb για να δωσω ζωντανια στα ντραμς.

Εχω ενα κομματι της μπαντας μου ηχογραφημενο με ezdrummer στα ντραμς κ δεν καταλαβαινεις τιποτα πως ειναι υπολογιστης! αλλα ειναι εμφανες περισσοτερο το distortion οποτε λογικα καλυπτει λιγο το ezdrummer κ το σωζει.

 

Το κομματι το ειχε γραψει παλια ο ιδρυτης της μπαντας κ ειναι ενα απλο ροκακι με ξενο στιχο.. εχω παντως την εντυπωση πως μια κιθαρα ειναι ελαφρως ξεκουρδιστη!!! Για δωστε τα φωτα σας! το παρακανα λιγο με την δικαση βεβαια για ροκ κομματι κ το ξερω οποτε θα το αλλαξω μελλοντικα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως μπορεις να μου πεις , -η οποιος ξερει- πως μπορω (αν γινεται) να εχω τελειως σε ξεχωριστα tracks τα τυμπανα του EZ drummer και να τα μιξαρω απο εκει?

αυτη τη στιγμη  , δεν ξερω πως να του βαλω reverb - compressor κλπ , αφου ειναι midi.... ::) ::)

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@spimav: Το κομμάτι μου άρεσε. Είναι δημιούργημα λοιπόν και όχι τερατούργημα  :) .

 

Όσον αφορά τη μίξη τώρα, πάσχει σε αρκετά σημεία. Οι κιθάρες είναι όντως υπερβολικά πίσω και το μπάσο (αν και πολύ ωραίος ήχος και παίξιμο) υπερβολικά μπροστά. Τα drums ακούγονται άδεια και ψεύτικα, θα συμφωνήσω και εδώ.  Νομίζω ότι με ένα πιο σωστό μιξάρισμα, το κομμάτι θα "δείξει" πολύ περισσότερο.

 

Επίσης, αυτό που μπορείς να κάνεις ώστε να έχεις τα drums σε ξεχωριστά κανάλια, είναι να δώσεις σε κάθε κρουστό ένα audio κανάλι όπου θα παίζει μόνο του. Κάτ' αυτό τον τρόπο μπορείς και να τα μιξάρεις ξεχωριστά αλλά και να βάλεις/βγάλεις εφέ από το καθένα. Αν δε σε ενδιαφέρει τόση λεπτομέρεια μπορείς να βάλεις απλά σε ένα audio κανάλι, όλα τα drums μαζί και να παίξεις από εκεί.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό κομματάκι!!Nice!!

 

μηπως μπορεις να μου πεις , -η οποιος ξερει- πως μπορω (αν γινεται) να εχω τελειως σε ξεχωριστα tracks τα τυμπανα του EZ drummer και να τα μιξαρω απο εκει?

αυτη τη στιγμη  , δεν ξερω πως να του βαλω reverb - compressor κλπ , αφου ειναι midi.... ::) ::)

 

 

 

Υπάρχει το Superior drummer απο την toontrack που νομίζω έχεις την δυνατότητα να επέμβεις στο καθένα ξεχωριστά.

Αν όμως δυσκολευτείς να το βρείς υπάρχει και άλλη λύση μέσω ez.

Ανοίγεις ξεχωριστά midi tracks και σε καθένα βάζεις απο ένα κρουστό.

Midi track1:Snare

Midi track2:Kick

κλπ κλπ κλπ

Στην ουσία έτσι όπως είναι το beat σε ένα Midi track θα αρχισεις με cut όλα τα bars του snare και copy στο νέο track.To ίδιο και με τα υπόλοιπα drums ώστε να τα απομονώσεις.

 

Κάνεις το καθένα ξεχωριστά export σαν audio και τα κάνεις Import σαν audio.

Έτσι έχεις τα drums ξεχωριστά σε audio και μπορείς να τα μιξάρεις..

 

Αν τώρα δε σε ικανοποιεί ο ήχος του ezdrummer υπάρχει και το groove agent για το οποίο έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως μπορεις να μου πεις , -η οποιος ξερει- πως μπορω (αν γινεται) να εχω τελειως σε ξεχωριστα tracks τα τυμπανα του EZ drummer και να τα μιξαρω απο εκει?

αυτη τη στιγμη  , δεν ξερω πως να του βαλω reverb - compressor κλπ , αφου ειναι midi.... ::) ::)

 

 

 

Εγω "μιξαρω" μεσω reaper εκει εχω εφε κ οτι χρειαζομαι κ μπορω να τα κοτσαρω οπου θελω σε οποιο σημειο θελω. χωρις προβλημα.

Συνηθως τα ντραμς τα βαζω μεσα σε ενα καναλι γιατι δεν θελω να εχω το μπερδεμα του να τα εχω ξεχωριστα κ να χανω την μπαλα. Γενικα ειμαι τελειως αρχαριος κ απλα ηχογραφω κανενα τραγουδι για κανα ντεμο μονο κ οχι για κατι επαγγελματικο σε καμια περιπτωση.. ισα ισα να καταλαβαινεις το τραγουδι κ τιποτα παραπανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις συμβουλες - απαντησεις.

 

θα ξανακανω μιξη και θα επανελθω.

 

εως τοτε σχολιαστε ελευθερα.

με ενδιαφερει πολυ.

 

(για την ιστορια ,

την μιξη την κανω σε fostex pm 05 mkii τα οποια ειναι αρκετα ισσοροπημενα για τα χρηματα τους.)

 

εγω ομως χρειαζομαι πολλη εξισσοροπηση στα αυτια μου , και να μαθω να ακουω μαλλον... ;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου