Προς το περιεχόμενο

Review - Harley Benton E-Guitar kit T-Style


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν και δεν ακολουθησα ακριβως τις προδιαγραφες του kit ειπα να γραψω τις εντυπωσεις μου αφου απο οτι εχω δει πολλοι ειναι αυτοι που "τρωγονται" να ασχοληθουν με ενα τετοιο!

Τα θετικα...  :)

Αυτο το κουτι εχει τα παντα μεσα! μεχρι βλακειας δλδ

αυτα που μου εκαναν εντυπωση ηταν το πλαστικο "πατακι" για το neckplate (δεν ξερω αν εχει ονομα,το εβαλα παντως), το οτι ολα ηταν μετρημενα και σε ταξη (βιδακια,κλειδια,χορδες κτλ), και τα 2cm υλικου για τις κολλησεις!!!

Το μπρατσο εφαρμοζε τελεια, αυτο δεν το περιμενα ,παρατηρησα μια αριθμηση σε neckpocket και μπρατσο που σημαινει πως καποιος τους ριχνει μια ματια πριν τα τυλιξει.

Αν εχεις λυσει δυο κιθαρες στη ζωη σου, σε 20-30 λεπτα παιζεις!!!  :o

και τελος εχει πεσει η τιμη 10 ευρω  ;)απο τοτε που το πηρα εγω!

 

Τα αρνητικα... :(

ΔΕΝ ειχε οδηγιες(?) οχι οτι χρειαζονται αλλα ετσι ρε παιδι μου για τους τυπους.

Ειναι ολα τρυπημενα. οι βιδες του pickguard, του βισματος, της γεφυρας, πραγμα που δεν σου αφηνει πολλες επιλογες  >:(

Tο headstock ειναι ασχηματιστο (στην καινουργια φωτο το δειχνουν φτιαγμενο) και με ενα πριονακι δεν κανεις δουλεια. Ισως να το εχουν αλλαξει!

Η γεφυρα δεν εχει την επιλογη για string through, δεν εχει δηλαδη τρυπες στο κατω μερος σε περιπτωση που θες να τροποποιησεις το σχεδιο.

Το pickguard ηταν μαυρο 1ply

και το πιο ενοχλητικο (για μενα που ειχα αγριους σκοπους για το σωμα) ειχε bindind :o

τι κοτσανα ηταν αυτη,  αφου δεν χρειαζεται, δεν εχει καπακι και κατα 99% θα το βαψεις!

οχι και στις δυο πλευρες να πω οκ, μονο στην μπροστα!!!

 

Για τους μαγνητες δεν εχω γνωμη τον bridge δεν τον εχω ακουσει καθολου ,τον neck τον εβαλα σε αλλη κατασκευη και ειναι συμπαθητικος. http://www.noiz.gr/index.php?topic=172052.0

Αυτα με το review! Απο εκει και περα...

αλλαξα γεφυρα και την εκανα string-through, (εκει χρειαστηκε λιγο σκαψιμο για να χωρεσει ο μαγνητης) ,την σχεδιασα και τη σκαλισα, περασα την μπροστα πλευρα ενα μαονολουστρο για να τονιστουν τα σχεδια (τωρα εχει νοημα και το binding καθως η σκαλισμενη πλευρα ειναι πιο σκουρα), το περασα μερικα χερια λουστρο γυαλοχαρτα κτλ, διαμορφωσα το headstock και λουστραρα ελαφρα το μπρατσο (με πανι) και προσθεσα εναν sd str1 για neck(εκοψα και ενα καλυματακιγιατι η τρυπα ηταν μεγαλη) και ενα fender(απο highway νομιζω) για bridge!

Tην εστειλα και για ενα πρωτο set up και ηλεκτρικα και τωρα κελαηδαει!

 

Θα συγκρατηθω και δεν θα ανοιξω θεμα για τα ξυλα! ;D

 

Ευχαριστω! (ελπιζω να βοηθησα!)

 

 

 

 

hb_t.jpg.8f7830d0b4d9b3cd39407aea77fd645a.jpg

telem.thumb.jpg.afb8f1362f1a92ae6ed2a230db4297c8.jpg

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ρε φιλαρακι.... μια χαρα παιζει και εχει και ,ανελπιστα,αρκετο sustain! Στην ψηφοφορια καποτε ειχα βαλει οτι τα ξυλα παιζουν 30% ρολο. Τωρα το κατεβαζω στο 15-20%.

hardwood λεει...  ;)τρεχα γυρευε δηλαδη!

 

Δεν ειναι βαψιμο! σκαλιστη ειναι. το σκουρο λουστρο εκατσε στα αυλακια!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σχεδια στην κιθαρα εχουν καποια σχεση με την κινεζικη παραδοση ??? αν δεν κανω λαθος το ψαρι ειναι το λεγομενο KOI FISH

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι βαψιμο! σκαλιστη ειναι. το σκουρο λουστρο εκατσε στα αυλακια!

 

Εργο τεχνης δηλαδη!Τωρα που το λες οντως φαινεται το σκαλισμα.

Καλοπαιχτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτική δουλειά. Συγχαρητήρια...

Τα τάστα είναι σωστά τοποθετημένα όσον αφορά στην τονικότητα; Μπορείς να τα τσεκάρεις με μια άλλη κιθάρα ή με ένα κουρδιστήρι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολύ καλή δουλειά! Μπράβο!  ;)

 

Το σώμα τι βάρος έχει?

 

Αν είναι πολύ ελαφρύ, δεν αποκλείεται το "hardwood" να είναι Pawlonia, ένα ξύλο που δεν το λες και "για πέταμα".  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτική δουλειά. Συγχαρητήρια...

Τα τάστα είναι σωστά τοποθετημένα όσον αφορά στην τονικότητα; Μπορείς να τα τσεκάρεις με μια άλλη κιθάρα ή με ένα κουρδιστήρι.

Πολύ καλή δουλειά! Μπράβο!  ;)

Το σώμα τι βάρος έχει?

Kαι από εμένα μπράβο...αλλά γιατί να χαλάς το χρόνο σου, το ταλέντο σου και το κόπο σου σε κάτι τέτοια? Χίλιες φορές να αγοράσεις ένα καλό (lisened by Fender), σώμα για να μείνει κι όλας.

Ας μην ξεχνάμε, στις παραπάνω ερωτήσεις, ότι το κιτ είναι ΗΒ. Με λίγα λόγια έχει τις προδιαγραφές μίας ΗΒ σε θέματα τάστων, βάρους και (δηλ είναι μια ΗΒ που δεν βάφτηκε, δεν μονταρίστηκε, δεν λουστραρίστηκε. Εάν δε, θυμηθούμε ότι μία έτοιμη ΗΒ, έχει 120-150 ευρώ ΕΤΟΙΜΗ και το συγκεκριμένο 80 ευρώ...βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα)...επειδή είχα φτιάξει μία τέτοια Strat όταν ξεκίναγα, θεωρώ ότι όλα τα ηλεκτρικά είναι για πέταμα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι από εμένα μπράβο...αλλά γιατί να χαλάς το χρόνο σου, το ταλέντο σου και το κόπο σου σε κάτι τέτοια? Χίλιες φορές να αγοράσεις ένα καλό (lisened by Fender), σώμα για να μείνει κι όλας.

Ας μην ξεχνάμε, στις παραπάνω ερωτήσεις, ότι το κιτ είναι ΗΒ. Με λίγα λόγια έχει τις προδιαγραφές μίας ΗΒ σε θέματα τάστων, βάρους και (δηλ είναι μια ΗΒ που δεν βάφτηκε, δεν μονταρίστηκε, δεν λουστραρίστηκε. Εάν δε, θυμηθούμε ότι μία έτοιμη ΗΒ, έχει 120-150 ευρώ ΕΤΟΙΜΗ και το συγκεκριμένο 80 ευρώ...βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα)...επειδή είχα φτιάξει μία τέτοια Strat όταν ξεκίναγα, θεωρώ ότι όλα τα ηλεκτρικά είναι για πέταμα.

 

Συμφωνώ με τον Μαραθώνιο.

 

Έφτιαξα παλιότερα ένα μπάσσο από ανάλογο κιτ.

 

Τα ηλεκτρικά ήταν για το λούτσο, αλλά το βασικό πρόβλημα ήταν το μπράτσο, που δεν "ερχόταν" με τίποτα...

 

Έχοντας αλλάξει το μαγνήτη με ένα EMG kit, τελικά αναγκάστηκα να αλλάξω και το μπράτσο για να "γίνει μπάσσο".

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας αλλάξει το μαγνήτη με ένα EMG kit, τελικά αναγκάστηκα να αλλάξω και το μπράτσο για να "γίνει μπάσσο".

Και...καταλήγουμε στη λύση του αιώνιου προβλήματος!!!! ;D ;D

Το σώμα σε μία κιθάρα δεν παίζει ρόλο εάν έχεις καλό μπράτσο και ηλεκτρικά...εάν δε, το κολλήσεις σε ένα AXE Fx...δεν σε νοιάζουν και τα ηλεκτρικά ;D :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου