Προς το περιεχόμενο

Η Παιδεία στην Ελλάδα σε σχέση με το εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τώρα εγώ γιατί βλέπω μια τεράστια αντίφαση εδώ;

 

...και βέβαια διαφωνώ μαζί σου κάθετα

Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις την αντίφαση. Μήπως στην ύλη της γενικής που δεν πρόλαβα να βγάλω; Πάντως εγώ την ανέφερα γιατί είναι ίσως η πιο ενδιαφέρουσα Φυσική που κάνουν τα παιδιά στα Λύκειο.

Το να διαφωνείς είναι απολύτως σεβαστό, εξάλλου δεν είμαι σίγουρος αν αυτό που πιστεύω εγώ θα είναι ντε και καλά το καλύτερο. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Για τη μη κατάργηση των φροντιστηρίων πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πραγματικά εκπλήσσομαι που δεν κατάλαβες  πού βρίσκω την αντίφαση, αφού όχι μόνο απομόνωσα τα δύο σημεία αλλα τα υπογράμμισα κιόλας

 

από τη μια λές:

 

δεν ενδιαφέρονται για φυσική στη Γ΄γυμνασίου γιατί δεν δίνουν φυσική σε εξετάσεις

 

κι από την άλλη λες

 

τα πράγματα θα βελτιωθουν αν αποδευσμευτεί το εκπαιδευτικό σύστημα απο τις εξετάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχετε όρεξη και αν έχετε εύκαιρα μερικά 15-16χρονα που κάνουν στο σχολείο δευτεροβάθμιες εξισώσεις, απόλυτες τιμές, κλπ κάντε τους το εξής τεστ:

 

"Στο νοιζ ρωτήσαμε κάποια μέλη ποιες κιθάρες τους αρέσουν: οι 132 προτιμούν τις Σεχτερ, 97 τις PRS, 75 τις Ντανελεκτρο και 15 τις Duesenberg. Πως εκφράζεται αυτό σε ποσοστά %;"

 

και τα συμπεράσματα δικά σας

 

 

 

Στατιστική κάνουμε στα μαθηματικά γενικής παιδείας στην τρίτη...

Αν ένας μαθητής της τριτης λυκείου δεν μπορεί να σου απαντήσει αυτη την ερώτηση τότε δεν φταίει ουτε ο καθηγητής ουτε οποιαδήποτε άλλη "δυσκολία έχει αναφερθεί σε αυτό το θρεντ, ο μαθητής φταίει ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ

 

Είπαμε να βρούμε τα σκ@τα της παιδείας μας αλλά όχι οτι και οι μαθητές δεν φταίνε σε τιποτε. Και μιας και κάνω και εγώ στατιστική:

 

Σέχτερ 41%

Prs  30%

ντανελεκτρο 23%

Duesenberg 5%

[τα αποτελέσματα είναι στο περίπου καθώς με πλήθος ίσο με 319, δεν προκειται να βγάλεις νορμαλ αριθμο...]

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στατιστική κάνουμε στα μαθηματικά γενικής παιδείας στην τρίτη...

Αν ένας μαθητής της τριτης λυκείου δεν μπορεί να σου απαντήσει αυτη την ερώτηση τότε δεν φταίει ουτε ο καθηγητής ουτε οποιαδήποτε άλλη "δυσκολία έχει αναφερθεί σε αυτό το θρεντ, ο μαθητής φταίει ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ

 

κάνεις μεγάλο λάθος

 

φίλε μου ο μαθητής τα φορτώνει στον κόκκορα γιατί τόσο στροφάρει τόσα κάνει, ή μάλλον τόσο ώριμος είναι τόσα κάνει

 

οι (ωριμότατης  ηλικίας) καθηγητές που τον περνούσαν από τάξη σε τάξη δεν έχουν καμία ευθύνη; λες να μην το ξέρουν πως είναι σκράπας; γιατί τον περνάνε;

 

στενός μου συγγενής είνα καθηγητής φυσικής, συνήθιζε να μου δείχνει τραγικά γραπτά που τα πίστευα ΜΟΝΟ γιατί τα έβλεπα, μου έλεγε (και συμφωνούσα) πως το γραπτό άξιζε 2/20, αλλά τους έβαζε μπροστά μου 9 και 10 και 11, με σκοπό βέβαια να τους περάσει στο τέλος

 

όταν κατάλαβε πως δεν μου άρεσε καθόλου να τον βλεπω να το κάνει, σταμάτησε να μου δείχνει γραπτά, χωρίς φυσικα να σταματήσει να το κάνει

 

σε γονείς δεν θέλω να ρίξω ευθύνη γιατί αν δεν έχουν οι ίδιοι κάποια μόρφωση πιθανόν δεν μπορούν να ψιλιαστούν ότι ο γιός τους στερείται βασικών γνώσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά εκπλήσσομαι που δεν κατάλαβες  πού βρίσκω την αντίφαση, αφού όχι μόνο απομόνωσα τα δύο σημεία αλλα τα υπογράμμισα κιόλας

 

από τη μια λές:

 

δεν ενδιαφέρονται για φυσική στη Γ΄γυμνασίου γιατί δεν δίνουν φυσική σε εξετάσεις

 

κι από την άλλη λες

 

τα πράγματα θα βελτιωθουν αν αποδευσμευτεί το εκπαιδευτικό σύστημα απο τις εξετάσεις

 

gd εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι θέλει να πει:

 

Οι μαθητές εστιάζουν στα μαθήματα των εξετάσεων εισαγωγής στα ΑΕΙ-ΑΤΕΙ, οπότε οτιδήποτε μη σχετικό είναι excess baggage. Αν το λύκειο σαν σύνολο αποδεσμευτεί από την υπάρχουσα φιλοσοφία των εξετάσεων εισαγωγής στα ΑΕΙ-ΑΤΕΙ τότε δεν θα έχουν λόγω να βλέπουν κάποια πράγματα ως άχρηστα.

 

Γράψε λάθος.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνεις μεγάλο λάθος

 

φίλε μου ο μαθητής τα φορτώνει στον κόκκορα γιατί τόσο στροφάρει τόσα κάνει, ή μάλλον τόσο ώριμος είναι τόσα κάνει

 

οι (ωριμότατης  ηλικίας) καθηγητές που τον περνούσαν από τάξη σε τάξη δεν έχουν καμία ευθύνη; λες να μην το ξέρουν πως είναι σκράπας; γιατί τον περνάνε;

 

στενός μου συγγενής είνα καθηγητής φυσικής, συνήθιζε να μου δείχνει τραγικά γραπτά που τα πίστευα ΜΟΝΟ γιατί τα έβλεπα, μου έλεγε (και συμφωνούσα) πως το γραπτό άξιζε 2/20, αλλά τους έβαζε μπροστά μου 9 και 10 και 11, με σκοπό βέβαια να τους περάσει στο τέλος

 

όταν κατάλαβε πως δεν μου άρεσε καθόλου να τον βλεπω να το κάνει, σταμάτησε να μου δείχνει γραπτά, χωρίς φυσικα να σταματήσει να το κάνει

 

σε γονείς δεν θέλω να ρίξω ευθύνη γιατί αν δεν έχουν οι ίδιοι κάποια μόρφωση πιθανόν δεν μπορούν να ψιλιαστούν ότι ο γιός τους στερείται βασικών γνώσεων

 

Δηλαδή για να καταλάβω..

αν κάποιος σε ρίξει μέσα σε μια τρύπα (χωρις φυσικά να προλάβεις να αντισταθείς και χωρίς να το θες) σημαίνει πως δεν πρεπει να προσπαθήσεις να βγεις καθως φταιει φυσικα αυτος που σε έριξε, και καθως ποτέ κανείς δεν σου έμαθε να προσπαθείς για την ζωη σου.

 

Γενικα είμαι της αποψης οτι αν δεν κανεις πρωτος εσυ κατι για την ζωή σου, ο,τι και να κανουν (ή οχι) οι αλλοι είναι δευτερευουσας σημασίας, και φυσικα δεν αναφέρομαι στην ηλικία των 5 ή 6, αλλα ένας άνθρωπος που έχει μυριστεί λίγο τι παίζει γενικα μπορει να συνειδητοποιήσει κάποια πραγματα και να λαβει δράση.

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά εκπλήσσομαι που δεν κατάλαβες  πού βρίσκω την αντίφαση, αφού όχι μόνο απομόνωσα τα δύο σημεία αλλα τα υπογράμμισα κιόλας

 

από τη μια λές:

 

δεν ενδιαφέρονται για φυσική στη Γ΄γυμνασίου γιατί δεν δίνουν φυσική σε εξετάσεις

 

κι από την άλλη λες

 

τα πράγματα θα βελτιωθουν αν αποδευσμευτεί το εκπαιδευτικό σύστημα απο τις εξετάσεις

Οκ το έπιασα, είμαι και λίγο νυσταγμένος. Λοιπόν τό ότι δεν ενδιαφέρονται για κάποια μαθήματα έστω και αν είναι του αντίστοιχου κλάδου με αυτόν που έχουν διαλέξει, (π.χ. οι μαθητές θετικής κατεύθυνσης συνήθως δεν δίνουν δεκάρα για τη φυσική γενικής, ενω διαβάζουν σαν τρελοί την αντίστοιχη της κατεύθυνσης), οφείλεται ακριβώς στις εξετάσεις και στο σύστημα. Τις ώρες της Γενικής Παιδείας θέλουν να χαλαρώσουν, να κοιμηθούν,να κάνουν κοπάνα, να σκεφτούν τον έρωτα (τους) και οτιδήποτε άλλο, επειδή είναι σκασμένα από το διάβασμα και τα φροντιστήρια.

Άρα έχει απόλυτη σχέση. Τώρα δεν ξέρω , το ξαναλέω αν η πρόταση μου θα ήταν λύση, δεν είμαι τόσο είδικός εξάλλου. Απλά παραθέτω αυτό που ζω στο Σχολείο.

Καληνύχτα.

 

Υ.Γ. Τώρα που το σκέφτομαι μια καλή λύση θα ήταν να καταργηθεί εντελώς η Γ Λυκείου και τα παιδιά να πηγαίνουν μόνο φροντιστήριο. Δν θα ήταν πιο ξεκούραστα και ευτυχισμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι μαθητές εστιάζουν στα μαθήματα των εξετάσεων εισαγωγής στα ΑΕΙ-ΑΤΕΙ, οπότε οτιδήποτε μη σχετικό είναι excess baggage. Αν το λύκειο σαν σύνολο αποδεσμευτεί από την υπάρχουσα φιλοσοφία των εξετάσεων εισαγωγής στα ΑΕΙ-ΑΤΕΙ τότε δεν θα έχουν λόγω να βλέπουν κάποια πράγματα ως άχρηστα.

 

Αυτο ακριβώς ειναι δυστυχώς

 

Παρόλη την καλη μου διάθεση και το ενδιαφέρον μου προς τα μαθήματα γενική παιδείας,

όσο και να θέλω φέτος δεν μπορώ να τα παρακολουθήσω.

Το τραγικο είναι ότι το σύστημα (εξετάσεις) με έχει κανεί να οφείλω να τα αγνοώ

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gd εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι θέλει να πει:

 

Οι μαθητές εστιάζουν στα μαθήματα των εξετάσεων εισαγωγής στα ΑΕΙ-ΑΤΕΙ, οπότε οτιδήποτε μη σχετικό είναι excess baggage. Αν το λύκειο σαν σύνολο αποδεσμευτεί από την υπάρχουσα φιλοσοφία των εξετάσεων εισαγωγής στα ΑΕΙ-ΑΤΕΙ τότε δεν θα έχουν λόγω να βλέπουν κάποια πράγματα ως άχρηστα.

 

πράγματι, θα τα βλέπουν ΟΛΑ ως άχρηστα

 

το ΜΟΝΟ κίνητρο που μπορεί να ξεκουνήσει ένα αδιάφορο μαθητή, είναι οι εξετάσεις

 

γιατί απευθύνεται στο φοβικό ένστικτο που ΚΑΘΕ άνθρωπος διαθέτει, ΚΑΙ οι σκράπες

 

ο φόβος της αποτυχίας, ο φόβος της σύγκρισης με τον άλλο που πέτυχε, ο φόβος της καταμέτρησης της αξίας που θα δώσει μια ξεκάθαρη εικόνα σε φίλους, καθηγητές, γονείς, συγγενείς, που θα ΕΚΘΕΣΕΙ το μαθητή που μέχρι τις εξετάσεις έκανε όσο bullshiting χρειαζόταν για να λουφάρει ανενόχλητος

 

καθώς πήγαινα από γυμνάσιο --> λύκειο και έφτανα στη Γ' λυκείου, μου ήταν ΑΠΟΛΥΤΑ ξεκάθαρο πως η σαφέστατη ωρίμανση όλης της τάξης οφειλόταν στις πανελλαδικές που πλέον ήταν μπροστά μας

 

χωρίς εξετάσεις πατάς ΜΟΝΟ στην αυθόρμητη αγάπη και έφεση του μαθητή για γνώση, η οποία σήμερα βρίσκεται στα τάρταρα και πέφτει με κάθε νέα φουρνιά, το ξέρουμε πολύ καλά και ειδικά ο φίλος καθηγητής που το ζει κάθε μέρα

 

μισελ

 

αυτά που λές προϋποθέτουν μια ωριμότητα, αντίληψη και αίσθηση ευθύνης, αυτά συχνότατα δεν τα διαθέτει ο 15άρης/16άρης/17άρης, γι' αυτό υπάρχει ο καθηγητής να παρέμβει, αυτός ΔΕΝ έχει ελαφρυντικά, παρά μόνο επιβαρυντικά, την ΤΕΜΠΕΛΙΑ ΤΟΥ και την αδιαφορία του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σε πρόλαβα, το ξαναδιάβασα πριν ποστάρεις και διέγραψα τα προηγούμενα οπότε no need to comment on it  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου