Προς το περιεχόμενο

stella by starlight(trigga)


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Very nice! Μπραβο man! Πολυ ωραιο παιξιμο, φρασεις και ηχος! Θα το ξανακουσω μερικες φορες μπας και καταφερω να αποκωδικοποιησω τιποτα :P

Ok, θα γινω σπαστικος: Ηθελα και comping! Αλλα το λεω μονο και μονο επειδη ειμαι σιγουρος οτι θα το εκανες μια χαρα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι θελουμε καμμια μπαντα που να τα παιζει αυτα κ οχι τα μπακινγκ τρακς αλλα τι να γινει.

 

Στο Λαρισταν κανω τον μπασιστα ή παιζουμε με 2 κιθαρες και γενικα αυτα που εχει στο μυαλο του ο καθενας μας ειναι λιγο περιεργα εδω.

 

Θελει να φυγει ο πιανιστας γιατι ειναι ακυρος και να κατσει απο πανω η κιθαρα αλλα ηταν ξεχαρμανιασμα βραδυνο κ δεν πολυασχοληθηκα.Ηθελα να δω πως καθεται το παιξιμο με το δαχτυλο και το γραψα.Ουτε ηχος ουτε τπτ ρε συ ασε που πικαρει κιολας.Με πεταλιερα κ κιθαρα των 100 ευρω ειναι κ χορδες 6 μηνών σαπιες.Που τον βρηκες τον ηχο :P

 

Ευχαριστω κ τους δυο σας για την ακροαση κ τα σχολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ trigga

Αν νιώθεις ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα σταματάω εδω και σου λεω μπράβο και τελείωσε ,αν οχι

διάβασε τα παρακάτω.

Πρώτα απο ολα διάλεξες ενα απο τα ποιο πολύπλοκα απο πλευράς αρμονία standard που

η το ακους απο καποιους και εχει τρομερό ενδιαφέρον η ανάλυση που εχουν οι κλίμακες

με πολλές σχετικές αντικαταστάσεις με τη μελωδική μινόρε πχ η τοποθετηση των chord solo, μετα απο ενα σημείο παίζεται σολο σε δεκαταεκτα για να παρει αλλη δυναμική το κομματι κλπ κλπ.Η το ακούς και ειναι μια αδιάφορη σούπα στο συγκεκριμένο κομμάτι  δεν υπάρχει μέτρια εκτέλεση.

Δεύτερον δεν υπαρχει Jazz κιθαριστας τη σημερινή εποχη είτε επαγγελματίας είτε μαθητευόμενος που να μην παίζει αυτα τα θέματα με chord melodie χρησιμοποιώντας

αντικαταστάσεις ακόρντων με drop ,2 drop 3, slash chords ωστε να εχει ενδιαφέρων και ποικιλία το ηχόχρωμα, μπες στο youtube και δες οποιοδηποτε μουσικο καθε ηλικίας που παρουσιάζει αυτο το κομμάτι και σύγκρινε το με αυτο που παίζεις .

Πιασε δες το dvd του john scofield  που ειχε κανει τη δεκαετια του 80 και διχνει κλιμακες και αντικαταστασεις και παιζει και το stella .

Δες το John Abercrombie - Jazz Guitar Improvisation που παρουσιαζει μια προχωρημένη αρμονική και ρυθμική αντίληψη του συγκεκριμένου κομματιου.

Η γνωμη ειναι να μελετήσεις ενα δυο χρόνια αυτο το κομμάτι απο ολες του τις πτυχές αλλιώς θα ακουγεσε μια ζωη  σαν μια πάρα πολύ κακή αντιγραφή του Grant Green που αν σου αρέσει  είναι θέμα δικό σου. :)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για εμενα εισαι πραγματικη εμπνευση μια και σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα εχεις γινει τοσο ωραιος παιχτης.

 

Εχω αρχισει και εγω μαθηματα/μελετη jazz κιθαρας & μακαρι να φτασω στο ΜΙΣΟ απο το επιπεδο σου στον διπλασιο χρονο.

 

Μπραβο απο εμενα (και ο ηχος σου μαμαει!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συνολο του ειναι μια ομορφη Τζαζ μουσικη εικονα. Με πολλη ομως φρασιολογια. Απο τα μονιτορ μου ακουγεται μουσικη ξενοδοχειου σε φλατ μιξη.

Πολυ καλη προσπαθεια ομολογουμενως. Την περιμενα ομως περισσοτερο αρμονικη σε θεσεις και οχι σε μελωδια.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες στο youtube και δες οποιοδηποτε μουσικο καθε ηλικίας

 

 

τα παραταω......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ THEOD τον πιτσιρικα γιατι τον εβαλες ως καλυτερο παράδειγμα?

 

Θες να ακουσεις αντικαταστάσεις κ ακορντα και ολα τα inversions?Τι μου το παιζεις καθε φορα στο περιεργο ρε συ.Απο τοτε που σου γραψα ενα σχολιο το χεις παρει πολυ στα σοβαρά.Αυτο το γραψα χ8ες 3 η ωρα ετσι για την πλακα δεν ειπα οτι εγραψα το κομματι της ζωής μου και το δειξα εδω.Τι να σου πω αν θες σοβαρα παιξιματα ελα να παιξουμε παρεα.Νταξ τι να πω παρτο λιγο δεξια.

 

Superfunk-Korgious ευχαριστω για τα σχολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου