Προς το περιεχόμενο

stella by starlight(trigga)


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θες να ακουσεις αντικαταστάσεις κ ακορντα και ολα τα inversions?

 

επειδη δεν ξερω και πολλα ο Wes & o Grant επαιζαν απο αυτα που λες? :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα παιζανε και να σκιζανε ειδικα ο Wes ελιωνε με chord solos αλλα δεν εχει σημασια.Ο φιλος ζηταει να δει τις θεωρητικες κ πρακτικες δυνατοτητες καποιου σε ενα σολο.

 

Θα λεγα οτι πρωτευον ειναι να δεις την γκρουβα και τις φρασεις κ ολα αυτα κ το συνολο του αν περιεχει μουσικη κ μουσικοτητα και οχι να ακουσεις αν ξερει ο αλλος να παιζει ακορντα πανω στον aebersold.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω εγω απο αυτα....(θα μαθω ομως γιατι εχω και μαμω τους δασκαλους & μελετω σκληρα ;D)

 

παντως αυτο που ακουω μου αρεσει πολυ .

 

keep on grooving...

 

;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ THEOD τον πιτσιρικα γιατι τον εβαλες ως καλυτερο παράδειγμα?

 

Θες να ακουσεις αντικαταστάσεις κ ακορντα και ολα τα inversions?Τι μου το παιζεις καθε φορα στο περιεργο ρε συ.Απο τοτε που σου γραψα ενα σχολιο το χεις παρει πολυ στα σοβαρά.Αυτο το γραψα χ8ες 3 η ωρα ετσι για την πλακα δεν ειπα οτι εγραψα το κομματι της ζωής μου και το δειξα εδω.Τι να σου πω αν θες σοβαρα παιξιματα ελα να παιξουμε παρεα.Νταξ τι να πω παρτο λιγο δεξια.

 

Οταν ερμηνεύεις κομμάτια που έχουν απαιτήσεις πρέπει να μπορείς να ανταπεξελθεις

και επειδή ίσε και συ αυστηρός κριτής καλό ειναι να αντιμετωπίζεις την πραγματικότητα.

Αλλιώς πάιζε πράγματα που μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να διαννοηθω οτι εχουμε προσωπικα και τοιαυτα..ημαρτον. Νερο στο κρασι και περασμενα ξεχασμενα.

Πανω απο ολα για εμενα ειναι η ρυμικη γκρουβα οπως λες. Να βγαινει το feeling του στυλ πανω στο οποιο παιζουμε οτιδηποτε.Πανω ομως στα τζαζ στανταρντς (βλεπε Jazz book κ.ο.κ. τα οποια δεν τα βρισκω και τρομερα ευαναγνωστα και σωστα οσα εχω στα χερια μου) Απο κει και μετα επερχονται ολα τα αρμονικα και τεχνικα θεματα που κανει ξεχωριστους τους ειδημονες του καθε ειδους. Προχωρα το.Αν και θελει μεγαλη ειδικευση για να δεις φως στη τζαζ. Εγω κουραζομαι παρα πολυ και καποτε τα στανταρντ θεματα τα χα για κουλουρακια.Τωρα ουτε να τα αλευρωσω.

Προχωρα το..εσυ ξερεις.

Με τις ευχες μου.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν ξερω και πολλα ο Wes & o Grant επαιζαν απο αυτα που λες? :)

Ποιοι ειναι αυτοι?  :P

Anyway, σε ενα thread με clip που μας δειχνει την προσπαθεια καποιου, οντως δεν ειναι και το καλυτερο να βαζουμε videos με performance καποιων αλλων. Αν βαλουμε ολοι απο ενα, τοτε ποιο το νοημα του αρχικου clip?

Απο κει και περα, η προσπαθεια του trigga ηταν εντυπωσιακη. Και οι ρυθμοι βελτιωσης του, επισης(οπως ειπε και ο SF). Και το να καταφερεις να παιξεις τετοιο στυλ μουσικης ''απλα οπως το κανουν και πολλοι αλλοι'' δεν ειναι καθολου μικρη υποθεση. Πρωτον επειδη δεν ειναι και τοσοι πολλοι(τουλαχιστον στην περιοχη μας) και δευτερον επειδη συνεπαγεται μεγαλη ενασχοληση,μελετη και αγαπη γι'αυτο που κανεις. Τωρα το οτι δεν εισαι ο G.G. η ο W.M. η ο C.C.(καταλαβαινετε τα αρχικα ε? :P), δε νομιζω οτι ειναι μια τραγικη διαπιστωση που ο trigga (και ο καθε trigga) δεν ειχε υπ'οψιν. Με προσπαθεια και εξασκηση γινεσαι καλυτερος, πλησιαζεις τα παικτικα προτυπα σου, και το συγκεκριμενο clip μας εδειξε οτι ειναι σ'αυτον ακριβως το δρομο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κανετε πολυ δυσκολα ενω δεν ειναι κιολας.

 

Το να παιζεις αλλα πραματα περα απ το χαρτι θελει κ καποιο σκοπο ομως ετσι?Η λογικη του βάλε απ ολα μεσα στο πιτογυρο ειναι για κομπλεξικους.Η μουσικη αυτη δεν ειναι για τετοιους.

 

Ειναι για ανθρωπους που εχουν γκρουβ πανω απ ολα και εχουν να πουνε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το να καταφερεις να παιξεις τετοιο στυλ μουσικης ''απλα οπως το κανουν και πολλοι αλλοι'' δεν ειναι καθολου μικρη υποθεση.

 

εμενα μου λες.... μου εχει φυγει η ψυχη για να παιξω το You don't know what love is.... ;D ;D ...και ειμαι (εστω ημουν) και "επαγγελματιας" μουσικος...τοσα χρονια ;D

 

Ο Τριγκας εχει κανει εξωφρενικη προοδο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κανετε πολυ δυσκολα ενω δεν ειναι κιολας.

 

Το να παιζεις αλλα πραματα περα απ το χαρτι θελει κ καποιο σκοπο ομως ετσι?Η λογικη του βάλε απ ολα μεσα στο πιτογυρο ειναι για κομπλεξικους.Η μουσικη αυτη δεν ειναι για τετοιους.

 

Ειναι για ανθρωπους που εχουν γκρουβ πανω απ ολα και εχουν να πουνε κατι.

 

 

 

Οχι απλα ειναι δυσκολα ειναι παρα πολυ δυσκολα

 

Οσο για το γκρουβ μαθε  8 μετρα απο ενα κοματι του Charlie Parker

ηχογράφησε το μαζι με το δισκο και αν οι δυναμικες  ο χρονος που καθοντε η νοτες ειναι μαζι τοτε θα αρχισεις να αναφερεσαι στο γκρουβ .

Ολοι ετσι μελετάνε  ;)

 

οτι σου εχω πει ειναι τελείως πρακτικό και οσους παιχτες ξερω και παιζουν jazz κιθαρα τα βαζουν στο παιξιμο τους και ας μη διαβάζουν παρτιτούρα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηχογράφησε το μαζι με το δισκο και αν οι δυναμικες  ο χρονος που καθοντε η νοτες ειναι μαζι τοτε θα αρχισεις να αναφερεσαι στο γκρουβ .

Ολοι ετσι μελετάνε  ;)

Όντως, έχω φάει πολλές γερές σφαλιάρες όταν πρωτοέπαιξα μαζί με το cd κάποια κομμάτια / φράσεις / ρυθμικά που νόμιζα ότι τα "είχα" επειδή τα έπαιζα (σχεδόν) τέλεια με το Band in a Box. Ιδίως σε latin και μπαλάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου