Προς το περιεχόμενο

μπορώ να συνδέσω στην κεφαλή μου ένα combo speaker?


zack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά σας παιδιά,

 

μόλις μου ήρθε μια καινούργια κεφαλή αλλα λόγω οτι δν μπορώ να χρησιμοποιήσω καμιά απο τις καμπίνες που έχω,θέλω να ξέρω αν μπορώ να συνδέσω ένα ηχείο combo που έχω στην κεφαλή και πως θα γίνει αυτό....το ηχείο ειναι 4ohm και η κεφαλή δέχετε 4ohm..

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναθεμα αν καταλαβα τιποτα.... ::)

 

τι ειναι το..."ηχειο combo"?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναθεμα αν καταλαβα τιποτα.... ::)

 

τι ειναι το..."ηχειο combo"?

 

ε τι λες να 'ναι άνθρωπέ μου... η καμπίνα του combo... 

 

 

 

 

στα Ωμ είσαι εντάξει, αν τα βατ του ηχείου ξεπερνουν αυτά της κεφαλής είσαι εντάξει

 

αν όχι θα πρέπει να παίζεις προσεκτικά σε χαμηλές εντάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται!

για την ακριβεια αυτο κανω και γω!

βασικη προυποθεση να ταιριαζουν τα Ohm (ή τα Ohm του ηχειου ναναι περισσοτερα απτης κεφαλης - οχι το αντιστροφο) και αντιστοιχα τα watt του ηχειου ναναι ισα ή περισσοτερα απτης κεφαλης.

 

(Ερωτηση προς τους παλιοτερους:αν τα watt του ηχειου ειναι πχ 30 και ο ενισχυτης ειναι 50 watt, μπορει να το συνδεσει αρκει να μην δυναμωσει πολυ και καψει το ηχειο, σωστα?)

 

Τωρα για το πως συνδεεται, κανονινα απτο ηχειο "φευγουν" 2 καλωδια, αυτα στον combo που εχεις, καταληγουν σε καποιο jack 1/4" ?

Δωσε μας μια περιγραφη, ή στειλε καποια φωτο!

 

Υγ: Επιπλεον πληροφοριες για τον combo σου και για την κεφαλη θα βοηθουσαν αρκετα!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα φίλε μου είναι οτι δν έχει jack να το συνδέσω....δλδ το ηχείο έχει αυτα τα 2 τα καλωδιάκια ενώ η κεφαλή έχει σύνδεση για jack.... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον combo τον έχω φτιάξει εγώ....το ηχείο είναι ένα 12αρι 75 watt...δν θέλω να παίξω δυνατά αλλά να δοκιμάσω την κεφαλή....δν καταλήγουν σε κανένα jack τα καλωδιάκια του ηχείου αρα χρειάζομε να κανώ κανα solder τα καλωδιάκια σε 1/4 jack?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπεροχα!

(που λεει ο λογος)

τοτε θες ενα καλο jack, κολυτηρι, καλαι και εισαι ετοιμος!

Αν απτην αλλη δεν θες να μπλεξεις με τετοια, πηγαινε σενα μαγαζι με μουσικα να σου φτιαξουν ενα (εχω υποψην μου 2-3 στειλε μου π.μ. αν θες να σου πω)

Θα σου κοστισει παραπανω αλλα ειναι οκ αν δεν εχεις το D.I.Y. μεσα στο αιμα σου!  :P

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λίγο καιρο κάποιο μέλος πόσταρε οδηγίες για την κατασκευή του θυληκού jack για ηχείο, ψάξε λίγο... ένα κολλητήρι θες μόνο και το ίδιο το jack φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω μην ανησυχείς.....και jack έχω.....στερεο ή μονο jack?είμαι ηλέκτρολόγος υ/η αν και σε σπουδές ακόμα και με τον πατέρα ενος φίλου μου εχουμε φτιάξει εναν mesa boogie οπότε σε 5 λεπτά θα είμαι έτοιμος....ευχαριστώ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου