Προς το περιεχόμενο

βοήθεια για επιλογή synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μια βοήθεια για επιλογή του κατάλληλου synth.Να ξεκαθαρίσω οτι είμαι άσχετος.

Με ενδιαφέρουν οι ήχοι από ατμοσφαιρικό black metal όπως summoning,dimmu borgir για όσους γνωρίζουν.Δηλαδή φαντάζομαι καλοί ήχοι από choirs,strings...

Έκανα την μάλλον λάθος επιλογή (γι'αυτό που θέλω)να αγοράσω ένα yamaha mo6(γι'αυτό και το πουλάω όπως κάποιοι θα είδατε στις αγγελίες).

Η ερώτηση μου είναι η εξής:να αγοράσω το korg m50,το korg tr61,το korg x50 ή να κρατήσω το yamaha σαν δεύτερο και να βρώ κανένα korg n364 μεταχειρισμένο.

Θα προτιμούσα την γνώμη κάποιων που παίζουν αυτό το είδος μουσικής.

 

ευχαριστώ και συγνώμη για το μέγεθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σκεφτεσαι να κανεις με ενα νεο συνθ? Γιατι αυτο που εχεις βαλει αγγελια εχει δυνατοτητες !

Ποιες ειναι οι προτεραιοτητες σου? Live? Studio recording?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυρίως με ενδιαφέρει η χρήση στο σπίτι σε συνδιασμό με υπολογιστή.Δεν μ'ενδιαφέρει να είναι απαραίτητα μικρό για να το κουβαλάω εδώ και εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στη θεση σου θα το κρατουσα και θα το λειτουργουσα σε ολες του τις δυνατοτητες. Νομιζω πως δεν σε γεμιζει με τους ηχους του. Αν πεφτω μεσα,μια πολυ ελκυστικη προταση ειναι το Korg tr ή το Roland Juno G στα μεσαια budget. (600-800 ευρω).

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mo6 έχει τραγικά choirs και δεν βλέπω να στρώνουν με τις ρυθμίσεις.

κόλλησα με τα korg γιατί βλέπω ότι όλα τα group του είδους δουλεύουν μ'αυτά άρα μάλλον θα έχω τους ήχους που θέλω χωρίς τρελές ρυθμίσεις.έτσι νομίζω τουλάχιστον.

άν κάνω λάθος πείτε μου.γι'αυτό ρωτάω την δικιά σας γνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δε σ αρεσουν τα choirs ψαξε στο νετ κ βρες ηχους κ φορτωσε το, επισης με τα knobs πανω αριστερα νομιζω , κανεις οτι πειραγματα μπορεις κ sta Korg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις την εντύπωση ότι στο internet υπάρχει η πληθώρα των patches για yamaha σε σχέση με τα korg;

Τέλος πάντων το θέμα είναι έχει κανείς σας παίξει αυτό το στύλ που θέλω με mo6 ή μιλάμε μόνο θεωρητικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω την άποψη μου για το tr61 που έχω.Για Summoning δεν κάνει γιατί δεν έχει καλά τρομπόνια , γαλλικό κόρνο και γενικά χάλκινα.Όταν είχα πάει σε μαγαζί να δοκιμάσω το m50 το πρώτο που κατάλαβα αμέσως είναι ότι το νέο μοντέλο έχει καλύτερα brass.

Τα choirs τα περισσότερα δεν κάνουν για το είδος μουσικής που θέλεις (είναι κάτι ντου-ντουρου και τέτοια).Γενικά έχει ελάχιστα multisamples που να ταιριάζουν σε αυτό το ύφος (2 άντε 4-ό,τι κάνεις με αυτά).

Τα strings είναι το δυνατό σημείο και το Pipe organ επίσης καλό.Harpsichord έχει ένα ικανοποιητικό.

Βέβαια στο tr61 άμα βάλεις μνήμη μπορείς να φορτώνεις δικά σου multisamples.

Πάντως το yamaha είναι αρκετά καλό μηχάνημα , είναι κρίμα να το δώσεις.Μην περιμένεις κάποιο συνθ να είναι τέλειο σε όλα.Κάτι κερδίζεις , κάτι χάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο σε ενδεχομενο live διαλεγεις 2 synth ωστε το 1 να συμπληρωνει το αλλο σε απαιτησεις ηχων που εσυ θες. Πχ εγω για strings k piano κ brass χρησιμοποιω motif-6 ενω για organ, pad, lead Triton workstation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου