Προς το περιεχόμενο

Removing the backplate gives you more gain??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι απλό, παίξε για 4-5 λεπτά την κιθάρα σου, και στη συνέχεια βγάλε το backplate και παίξε για άλλα 4-5 λεπτά. Αν καταλάβεις κάποια διαφορά, τότε βγάλτο για πάντα.

 

Προσωπικά δεν ακούω καμία διαφορά στον ήχο με την strat μου, και πιστεύω πως υπάρχουν πολύ πιο ουσιαστικά πράγματα να κάνεις αν θέλεις παραπάνω sustain, οπότε...  ;)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοιτα,εγω επειδη παιζω παρα πολυ γρηγορα ΜΕΤΑΛ υπερθερμαινεται η ταστιερα απο την ταχυτητα κ για να μη βγαλει καπνους η κιθαρα το βγαζω το backplate για να αεριζεται...αλλαγη στα γκαζια δεν εχω παρατηρησει...το μοναδικο μειονεκτημα ειναι οτι καμια φορα πιανεται το αγαπημενο μου πουλοβερ στα ελατηρια μεσα..αλλα το ΜΕΤΑΛΟ θελει θυσια

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον phanzz ειπε την καλυτερη αποψη ...

 

παιδια ειναι θεμα βολεψης μονο επαναλαμβανω βαζεις χορδες ευκολοτερα αντε και καμια φορα σφιγγεις ξεσφιγγεις τις βιδες του τρεμολου αμα κανεις καμια δοκιμη σε διαφορετικα διαμετριματα χορδων αμεσα χωρις να σου παιρνει χρονο να πρεπει να βγαλεις το backplate πρωτα ...

 

τωρα αν καποιος ηχογραφει στο ABBEY ROAD με τον καλλυτερο ηχολυπτη, εξοπλισμο δισεκατομυριων  μικροφωνα NEUMANN των 20.000 ευρω και ειναι και μαγος στα χερια κάποια διαφορα ισως καταλαβει....

 

σωστος και ο STEFMAISTER τον Αυγουστο ιδιως καλο ειναι να αεριζεται καλα το οργανο :)

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι αφαιρουν και το logo απ το headstock.Αποκτα καλυτερη ισορροπια το οργανο και εξαφανιζει το string buzzz. ;D :D ???

Kι αν αντικαταστησεις τις βιδες του pickguard με solid tungsten carbide diamond plated silver nickel hyper alloy οι μαγνητες αναπνεουν καλυτερα! :o ??? ???

 

αισι ισε καλως...

ξερις ολα τα μιστικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βιδώνεις μεταξύ τους τις δύο άκρες του cavity ενός ξύλου που ταλαντώνεται, μειώνει την ταλάντωση σίγουρα.

 

Τώρα πόσο μεγάλη διαφορά κάνει στην πράξη δεν ξέρω, εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, αλλά το έχω βγάλει γιατί φαίνεται πιο μαγκιώρα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα εμφανισιακά μου βγαζει μια αλητεία χωρίς το backplate. Ηχητικά δεν ξέρω γιατί δεν έχω strat... αλλά απ'οτι φαίνεται δε μιλάμε και για καμιά βαρβάτη διαφορά, όπως φανταζόμουν άλλωστε αλλά δε βαριέσαι! Topic να χουμε ν' ασχολούμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το backplate ειναι καλο να το αφηνεις στη θεση του αν φορας την κιθαρα στο υψος της κοιλιας, παιζεις γυμνος απο τη μεση και πανω  και.... εχεις τριχες....(ouch!! ;D),αν ειναι να παιζεις με μπλουζακι καλυτερα να το βγαλεις για να αλλαζεις γρηγοροτερα χορδες....

 

τωρα για..ταλαντωση του ..ξυλου οταν η κιθαρα ακουμπα πανω στο...προκοιλι δεν ξερω (λογικα το λιπος θα τη μαφλαρει ;D ;D αν και η κοιλαρα του Gilmour δεν του χαλαει και πολυ τον ηχο.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το backplate ειναι καλο να το αφηνεις στη θεση του αν φορας την κιθαρα στο υψος της κοιλιας παιζεις γυμνος απο τη μεση και πανω  και.... εχεις τριχες....(ouch!! ;D),αν ειναι να παιζεις με μπλουζακι καλυτερα να το βγαλεις για να αλλαζεις γρηγοροτερα χορδες....

 

τωρα για..ταλαντωση του ..ξυλου οταν η κιθαρα ακουμπα πανω στο...προκοιλι δεν ξερω (λογικα το λιπος θα τη μαφλαρει ;D ;D αν και η κοιλαρα του Gilmour δεν του χαλαει και πολυ τον ηχο.... ;D)

 

χαχαχα τοσοι κιθαριστες παιζουν χωρις backplate  αλλα η συγκριση παλι με την κοιλια του Davidάκου   γινεται βρε ενα πραγμα χαχαχα  μην ξεχναμε ο συγκεκριμενος τα καλοκαιρια που ερχεται στο σπιτι του στην Λίνδο της Ροδου ειναι φαν μονο του ταβλιου και του ουζου και σε καμια περιπτωση δεν θελει να μιλαει για μουσικη η για τους Floyd :)

 

 

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια συγκρινοντας τον με τους πρωτους δισκους των Floyd που ηταν στεκα ακουω μια διαφορα στους 1500 κυκλους.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου