Προς το περιεχόμενο

Θελω να παιξω LIVE!!!


espe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας

και εμεις εκτος απο τον αερα δεν εχουμε ξαναερθει αθηνα για live ειμαστε στην αιγινα βλεπεις.παιζουμε ροκ ελληνικα και ξενα δικα μας και διασκευες περιπου 70 κομματια χωρις τα δικα μας 10.

αν θελετε μια συμμετοχη με χαρα να μιλησουμε μπας και ροκαρουμε αμφοτεροι.

ειμαι ο kid drummer των ελξις.

αφηνω το τηλ.μου.6973044034 αν δεν επιτρεπεται απο ας το σβησει ο admin.και απο κει και περα με ενα pm.

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σημειωτεον' date=' για την ιστορια ο ιδιος επιχειρηματιας προ ετων ειχε φερει τους ΙΑΣΙΣ τους οποιους πληρωσε με ενα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΟΣΟ με 5 μηδενικα το οποιο δεν το αναφερω γιατι θα μας πιασει το ΣΔΟΕ..........[/quote']

 

Θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο για αυτή την παρατήρηση. Θεωρώ τους ΙΑΣΙΣ (των οποίων έχω ακούσει ένα μόνο δίσκο) φανταστικό γκρουπ. Δεν καταλαβαίνω γιατί "καταγγέλονται" επειδή δέχτηκαν κάποιο "μεγάλο" ποσό για να εμφανισθούν. Το ίδιο θα έκανε και ο καθένας από εσάς, ακόμη και εκείνοι που δεν φτάνουν τους ΙΑΣΙΣ ούτε στο μικρό τους δαχτυλάκι (άντε, για να μην έχουμε καυγάδες, θεωρείστε ότι μιλάω για εμένα).

 

Αντί να χαιρόμαστε που κάποιοι αμοίφθηκαν σωστά, καθόμαστε και μιζεριάζουμε; Εγώ εύχομαι σε όλους να παίρνουν τόσα όσα πήραν οι ΙΑΣΙΣ και ακόμη περισσότερα - αυτός δεν είναι άλλωστε ο μόνιμος προβληματισμός των ελλήνων μουσικών, ότι δηλαδή δεν μπορεί να τους ζήσει η μουσική τους;

 

Χωρίς να ξέρω τίποτε για τη μουσική του fenderiarhs (μπορεί να είναι καταπληκτική), αυτό που αποδεικνύεται από το παράδειγμα που αναφέρει είναι ότι για να επιβιώσει κανείς σε αυτό το χώρο (αλλά και οποιονδήποτε άλλο χώρο) χρειάζεται καπατσοσύνη, ικανότητα για καλές δημόσιες σχέσεις (με την καλή αλλά και την "κακή" έννοια), ένα καλό δημόσιο πρόσωπο και κυρίως κατανόηση για τις ανεπάρκειες των άλλων.

 

Φοβάμαι ότι οι περισσότεροι έλληνες μουσικοί νομίζουν ότι έχουν το δικαίωμα να κρίνουν το κοινό (αντί να κρίνονται από το κοινό), οπότε στην πορεία παίρνει η μπάλα και τους επιχειρηματίες, τα λεφτά τους, τα αυτοκίνητά τους, τις γκόμενές τους κλπ. Αν σκεφτόντουσαν έτσι οι Beatles (οι οποίοι κλήθηκαν να κάνουν καριέρα στην χώρα που ο κόσμος άκουγε Cliff Richards και Paul Anka), τότε δεν θα τους είχε μάθει ούτε η μάνα τους.

 

Ας βελτιώσει ο καθένας τη μουσική του και μαζί ας βοηθήσει στην ωρίμανση του κοινού - οι επιχειρηματίες θα ακολουθήσουν διότι τα λεφτά έχουν το ίδιο χρώμα, είτε τα δίνει ο "σκυλάς" ακροατής, είτε τα δίνουν οι "ροκάδες".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι ότι οι περισσότεροι έλληνες μουσικοί νομίζουν ότι έχουν το δικαίωμα να κρίνουν το κοινό (αντί να κρίνονται από το κοινό)' date=' οπότε στην πορεία παίρνει η μπάλα και τους επιχειρηματίες, τα λεφτά τους, τα αυτοκίνητά τους, τις γκόμενές τους κλπ. Αν σκεφτόντουσαν έτσι οι Beatles (οι οποίοι κλήθηκαν να κάνουν καριέρα στην χώρα που ο κόσμος άκουγε Cliff Richards και Paul Anka), τότε δεν θα τους είχε μάθει ούτε η μάνα τους.

 

Ας βελτιώσει ο καθένας τη μουσική του και μαζί ας βοηθήσει στην ωρίμανση του κοινού - οι επιχειρηματίες θα ακολουθήσουν διότι τα λεφτά έχουν το ίδιο χρώμα, είτε τα δίνει ο "σκυλάς" ακροατής, είτε τα δίνουν οι "ροκάδες".[/quote']

 

 

δεν μπορω να προσθεσω απολυτως τιποτα!!!!

 

 

μακραν απο τις καλυτερες απαντησεις που εχω δει...

 

 

+....1000000000000000000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι διαβάζω και ξαναδιαβαζω το αρχικό ποστ, και ψάχνω να δω που την λέει στους ίασης.... Γιατί εγώ βλέπω οτι τη λέει στο μαγαζάτορα, ο οποίος έδινε καταπληκτικές δικαιολογίες για να έχει τσάμπα λαιβ, ενω όπου δεν τον έπαιρνε πλήρωνε όσο όσο. Ακόμα και έτσι να μην είναι, το ποστ χαλαρά είναι flamebate. Ξαναχαλαρώστε.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειωτεον' date=' για την ιστορια ο ιδιος επιχειρηματιας προ ετων ειχε φερει τους ΙΑΣΙΣ τους οποιους πληρωσε με ενα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΟΣΟ με 5 μηδενικα το οποιο δεν το αναφερω γιατι θα μας πιασει το ΣΔΟΕ..........[/quote']

 

Εντάξει δεν την "λεει" κι όλας... ;) :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι διαβάζω και ξαναδιαβαζω το αρχικό ποστ' date=' και ψάχνω να δω που την λέει στους ίασης.... Γιατί εγώ βλέπω οτι τη λέει στο μαγαζάτορα, ο οποίος έδινε καταπληκτικές δικαιολογίες για να έχει τσάμπα λαιβ, ενω όπου δεν τον έπαιρνε πλήρωνε όσο όσο.[/quote']

 

Εγώ δεν είπα ότι την λέει κανείς στους Ίασις. Αν και ο φεντεριάρης δεν αρκέστηκε να πει ότι "κάποιο γκρουπ", είπε συγκεκριμένα το όνομα του γκρουπ. Δηλαδή αν αντί για Ίασις έγραφε "Pink Floyd" τότε θα καταλάβαινες ευκολότερα ποιο είναι το νόημα αυτών που λέω;

 

Αυτό που γράφει ο φεντεριάρης μπορεί να έχει μία από τις εξής δύο έννοιες:

 

α) ότι οι Ίασις "δεν μάσησαν" από την πολιτική αυτού του μαγαζάτορα, και γι' αυτό πήραν τα χρήματα.

 

β) ότι ο μαγαζάτορας έκρινε σκόπιμο να δώσει αυτά τα χρήματα σε μία γκρουπάρα όπως οι Ίασις, αλλά δυστυχώς δεν τα δίνει για άλλους.

 

Το δικό μου σχόλιο καλύπτει και τις δύο περιπτώσεις, καθώς αν ισχύει η πρώτη, δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει το σχόλιο του φεντεριάρη, ενώ αν ισχύει η δεύτερη υπάρχει ένας υπαινιγμός ότι "εντάξει, δεν αξίζουν οι Ίασις τέτοια ειδική μεταχείριση", υπαινιγμό που θα εκτιμούσα ως κακοήθη.

 

Και στις δύο περιπτώσεις, δεν μπορεί οι Ίασις να μνημονεύονται σαν (ακούσιοι έστω) συμμέτοχοι σε αυτή νοοτροπία. Εγώ θεωρώ ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να ζητά χρήματα και αν του τα δίνουνε καλά κάνει και τα παίρνει. Τα υπόλοιπα τα έγραψα διότι αυτές οι απόψεις στηρίζουνε ΟΛΕΣ τις παρεξηγήσεις από τις οποίες υποφέρει η ελληνική μουσική, όχι τώρα, αλλά τα τελευταία 20 τουλάχιστον χρόνια.

 

Τι είπα; Όλες; Όχι όλες όπως μου θύμισες φίλε arpegios...

 

Ξαναχαλαρώστε.

 

Βεβαίως χαλαρώστε. Αφήστε τη Βανδή και τον Χατζηγιάννη να προσποιούνται τους καλλιτέχνες και να αλωνίζουν τις πίστες. Οι άλλοι' date=' έχουν δεν έχουν είκοσι μαγαζιά σε όλη την Ελλάδα για να εμφανιστούν ζωντανά, απλήρωτοι ασφαλώς. Και όταν με το καλό κάποιος ρωτήσει τι γίνεται με αυτή την υπόθεση, οι απαντήσεις είναι έτοιμες: φταίει το κοινό, φταίει η κοινωνία, φταίει η μοίρα κλπ. Πάντως εμείς... χαλαροί. ¶λλωστε το παν είναι να γουστάρουμε, έτσι δεν είναι.

 

Συνεπώς...

 

Ακόμα και έτσι να μην είναι, το ποστ χαλαρά είναι flamebate.

 

... ας βαφτίσουμε κάθε προσπάθεια για ειλικρινή διάλογο "flamebate". Ποιος είναι τώρα αυτός ο τύπος που θέλει να μας πει ότι μπορεί να υπάρχει μία άλλη νοοτροπία; Ούτε μουσικός δεν είναι. ¶στον μωρέ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) ότι οι Ίασις "δεν μάσησαν" από την πολιτική αυτού του μαγαζάτορα, και γι' αυτό πήραν τα χρήματα.

 

β) ότι ο μαγαζάτορας έκρινε σκόπιμο να δώσει αυτά τα χρήματα σε μία γκρουπάρα όπως οι Ίασις, αλλά δυστυχώς δεν τα δίνει για άλλους.

 

Το δικό μου σχόλιο καλύπτει και τις δύο περιπτώσεις, καθώς αν ισχύει η πρώτη, δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει το σχόλιο του φεντεριάρη, ενώ αν ισχύει η δεύτερη υπάρχει ένας υπαινιγμός ότι "εντάξει, δεν αξίζουν οι Ίασις τέτοια ειδική μεταχείριση", υπαινιγμό που θα εκτιμούσα ως κακοήθη.

 

Αυτό είπα ακριβώς, οτι εγώ δεν κατάλαβα να λέει τίποτα απο αυτά τα δύο. Και επειδή άρχισες να μιλάς για κακοήθειες, εγώ θα πω ξαναξαναχαλαρώστε. Δεν ξέρω τι προηγούμενα έχεις και τι σκέψεις έχεις για το θέμα, αλλά μπορείς να τις πείς σίγουρα με πιο ουδέτερο τρόπο.

 

... ας βαφτίσουμε κάθε προσπάθεια για ειλικρινή διάλογο "flamebate". Ποιος είναι τώρα αυτός ο τύπος που θέλει να μας πει ότι μπορεί να υπάρχει μία άλλη νοοτροπία; Ούτε μουσικός δεν είναι. ¶στον μωρέ.

 

Πότε το είπα εγώ αυτό?Ή μήπως το σκέφτηκα?Και τώρα αυτό δεν είναι flamebate?Τα γραπτά σε ένα φόρουμ δεν είναι προφορικός διάλογος, γι αυτό πρέπει να είμαστε έξτρα-προσεκτικοί. Δεν είπα οτι είσαι troll.Είπα οτι το ποστ σου αθέλητα σου ανοίγει το δρόμο για κοκορομαχίες.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειωτεον' date=' για την ιστορια ο ιδιος επιχειρηματιας προ ετων ειχε φερει τους ΙΑΣΙΣ τους οποιους πληρωσε με ενα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΠΟΣΟ με 5 μηδενικα το οποιο δεν το αναφερω γιατι θα μας πιασει το ΣΔΟΕ..........[/quote']

 

Θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο για αυτή την παρατήρηση. Θεωρώ τους ΙΑΣΙΣ (των οποίων έχω ακούσει ένα μόνο δίσκο) φανταστικό γκρουπ. Δεν καταλαβαίνω γιατί "καταγγέλονται" επειδή δέχτηκαν κάποιο "μεγάλο" ποσό για να εμφανισθούν. Το ίδιο θα έκανε και ο καθένας από εσάς, ακόμη και εκείνοι που δεν φτάνουν τους ΙΑΣΙΣ ούτε στο μικρό τους δαχτυλάκι (άντε, για να μην έχουμε καυγάδες, θεωρείστε ότι μιλάω για εμένα).

 

Αντί να χαιρόμαστε που κάποιοι αμοίφθηκαν σωστά, καθόμαστε και μιζεριάζουμε; Εγώ εύχομαι σε όλους να παίρνουν τόσα όσα πήραν οι ΙΑΣΙΣ και ακόμη περισσότερα - αυτός δεν είναι άλλωστε ο μόνιμος προβληματισμός των ελλήνων μουσικών, ότι δηλαδή δεν μπορεί να τους ζήσει η μουσική τους;

 

Χωρίς να ξέρω τίποτε για τη μουσική του fenderiarhs (μπορεί να είναι καταπληκτική), αυτό που αποδεικνύεται από το παράδειγμα που αναφέρει είναι ότι για να επιβιώσει κανείς σε αυτό το χώρο (αλλά και οποιονδήποτε άλλο χώρο) χρειάζεται καπατσοσύνη, ικανότητα για καλές δημόσιες σχέσεις (με την καλή αλλά και την "κακή" έννοια), ένα καλό δημόσιο πρόσωπο και κυρίως κατανόηση για τις ανεπάρκειες των άλλων.

 

Φοβάμαι ότι οι περισσότεροι έλληνες μουσικοί νομίζουν ότι έχουν το δικαίωμα να κρίνουν το κοινό (αντί να κρίνονται από το κοινό), οπότε στην πορεία παίρνει η μπάλα και τους επιχειρηματίες, τα λεφτά τους, τα αυτοκίνητά τους, τις γκόμενές τους κλπ. Αν σκεφτόντουσαν έτσι οι Beatles (οι οποίοι κλήθηκαν να κάνουν καριέρα στην χώρα που ο κόσμος άκουγε Cliff Richards και Paul Anka), τότε δεν θα τους είχε μάθει ούτε η μάνα τους.

 

Ας βελτιώσει ο καθένας τη μουσική του και μαζί ας βοηθήσει στην ωρίμανση του κοινού - οι επιχειρηματίες θα ακολουθήσουν διότι τα λεφτά έχουν το ίδιο χρώμα, είτε τα δίνει ο "σκυλάς" ακροατής, είτε τα δίνουν οι "ροκάδες".

 

το σχολιο αυτο ειναι τελειως off και εκτος θεματος.....τουλαχιστον σε σχεση με αυτο που ηθελα να θιξω με το προηγουμενο μου ποστ...... Πιθανον να μην εκφραστηκα καλα οποτε ας αναλυσω λιγο περισσοτερο......

Ουτε καν θετω θεμα να μιζεριασω, η να ζηλεψω τους ΙΑΣΙΣ (τους οποιους και εγω καραγουσταρω και οι οποιοι κανανε ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και αποδεχτηκαν τα χρηματα που τους προσφερε ο εν λογω επιχειρηματιας) και ουτε καν μου περναει απο το μυαλό να συγκρινω τη μουσικη που παιζουμε εμεις με το τι παιζουν αυτοι.....(και το πως παιζουν..... :D :D :D )

(4 τριανταρηδες που παμε να κανουμε το χαβαλε μας και να γελασουμε παιζοντας παλαιοροκιες και χιτακια ειμαστε,..... τι να κλ...ουμε....αυτο για να μη νομισει κανεις οτι ενοχληθηκα με τους ΙΑΣΙΣ)

 

Αυτο που ηθελα να θιξω ειναι σχετικο με την αρχικη παρατηρηση του superfank περι ελαχιστου αριθμου live σκηνων στην Αθηνα (το προβλημα σαφεστατα υπερπολλαπλασιαζεται στην επαρχια) και να το επεκτεινω οσον αφορα τη νοοτροπια και την συμπεριφορα που αναγκαζομαστε να υφισταμεθα απο αυτα τα ελαχιστα μαγαζια που φιλοξενουν live.....Oποια κριτικη εκανα δεν στρεφεται εναντιον των ΙΑΣΙΣ αλλα εναντιον της νοοτροπιας του ασ τα σκασουμε χοντρα στο ονομα αλλα τους ερασιτεχνες (δηλαδη το 95% των μουσικων σχηματων της επαρχιας ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΟΤΥΠΩΔΕΙΣ LIVE σκηνες εκτος Αθηνων) ας τους εκμεταλλευτουμε, και στα αποτελεσματα της νοοτροπιας αυτης......

 

Με απλη λογιστικη:.....o τυπος εφερε και πληρωσε ενα ονομα τοσα χρηματα(και πολυ καλα εκανε) που για να ισοσταθμισει τον προυπολογισμο του επρεπε ο καθε πελατης(στο γεματο οντως μαγαζι) να πιει 12 ποτα........................

Με εμας (που ειμαστε το 1/100000000000000000 μουσικα σε σχεση με τους ΙΑΣΙΣ ) ο τυπος γεμισε το μαγαζι του οσο και με τους ΙΑΣΙΣ (ναι ενταξει το 40% ηταν φιλοι αλλα μηπως ετσι δεν γινεται σε ολα τα live? ) και το μονο εξοδο του θα ηταν τα 40¤ κατ'ατομο (συνολο δηλαδη 160¤)που του ζητησαμε για τα στοιχειωδη...... τη βενζινη μας/ κοπο να κουβαλησουμε στησουμε-ξεστησουμε-ξανακουβαλησουμε/ξενυχτι για να παμε το πρωι καποιοι απο εμας στις δουλειες μας κ.λ.π.......Αντ'αυτου λοιπον ο τυπος μας λεει.....ξεχαστε τα 40¤..... εδω ηρθατε για να γινετε γνωστοι...:oops: :oops:

 

.....Μας για ποιους μας περασες ρε μπαρμπα για 14χρονα με σπυρακια που θελουν να ξεκα....σουν?? Με κοροιδευεις και μου λες να παιξω στο τσαμπα (αλλα εσυ να τα κονομησεις χοντρα) για να γινω γνωστος στη music business(της Κερκυρας???της Ελλαδας???του πλανητη???) οταν την αλλη μερα ο ενας εχει γιατρειο ο αλλος φαρμακειο και ο αλλος πρεπει να ναυλωσει σκαφη για τουριστες????????? Και μια και ολα αυτα εχουν να κανουν περισσοτερο με την ηθικη και το τι κανονες βαζει ο καθενας στη συμπεριφορα του (καποιος αλλος θα ελεγε ε αφου για τη πλακα μου το κανω ας παιξω και τσαμπα....) να καταληξω στο πιο σημαντικο:

Ειναι δυνατον με αυτη τη συμπεριφορα να υπαρχoυν live μουσικες σκηνες και κατα συνεπεια μουσικα σχηματα που να ασχολουνται με οτιδηποτε εκτος απο το μπουζουκι στο τοπικο σκυλαδικο της επαρχιας???

Και εν τελει.... ποσους ΙΑΣΙΣ μπορει να πληρωσει ενα μικρο επαρχιακο μαγαζι ???

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φορα που ειχαμε παιξει στο ροντεο ειχε εισιτηριο 8 ευροπουλα...το θεωρω απαραδεκτο...εγω ντρεπομουνα να το πω σε φιλουσ οτι θα παιξουμε...νομιζω οτι ειναι υπερβολικο το ποσον..ειδικα σε ενα αλλο δεν θελω να πω ποιο(...) ειχε εισοδο 12!!!!!!!ελεος ποιοι ημαστε ??

ornos tou daous

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τώρα τι να πω; :) :) :) :) :)

Ο ένας θεωρεί απαράδεκτο ότι δεν του έδωσαν 40 ευρώ, ο άλλος θεωρεί απαράδεκτο το ότι το εισιτήριο ανέρχετο στο μυθικό πόσόν των 8 ευρώ.

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 

Τέλος πάντων, έχει δίκιο ο arpegios που μου θυμίζει ότι μέσα από τα γραπτά μπορεί να γίνει παρεξήγηση. Τον διαβεβαιώνω ότι δεν σκοπεύω να εκνευρίσω κανέναν. Απλά, ψάχνω να βρω απαντήσεις. Θα τα γράφω πιο γλυκά εφ'εξής... :oops:

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου