Προς το περιεχόμενο

ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΟΥ!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Πιθανόν να μην υπήρχε ελάττωμα, και μάλιστα δεν είναι κανένας πωλητής υποχρεωμένος να κάνει cavity shielding. Είναι δηλαδή μια τροποποίηση και βαφή του οργάνου και δεν γίνεται δωρεάν από κανέναν Καγμάκη, αφού είναι κατασκευαστική και σχεδιαστική επιλογή της fender, όχι ελάττωμα.

Τα 1300ευρώ δε σημαίνουν κάτι, θα μπορούσαμε να μιλάμε για ένα μπάσσο των 200ευρώ και να έχει το ίδιο θέμα. Αν ήταν ελαττωματικό, θα έπαιρνες τα 200 πίσω. Αν ήταν χαρακτηριστικό του, τότε δεν έχει αποζημείωση κλπ.

Στον Καγμάκη, είχα πάρει μπάσσο και μετά από ένα μήνα δεν μου παρείχε setup (σύμφωνα πάντα με τη κα.Καγμάκη) γιατί άργησα 1 μέρα... (από 27/5 στις 28/6). Απέναντι βέβαια είναι ο Δ.Δήμου... και όλα καλά! Η υποστήριξή πελατών και η πολιτική του μαγαζιου επιδέχεται βελτιώση.

Κατα τ' άλλα όμως, οι υπαλληλοι του Καγμάκη, οπως ο Ηρακλής, είναι μια χαρά και κάνουν καλή εξυπηρέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα σας,

 

αν θέλετε και τη δική μου άποψη:

 

Συμφωνώ πως σίγουρα πρέπει πριν απο κάθε τέτοια αγορά να γνωρίζουμε τί θέλουμε, τί ήχο βγάζει και αν μας κάνει για τη χρήση που το προορίζουμε. Αν όχι σε όλους μας, στους περισσότερους έχει τύχει να δοκιμάσουμε ένα όργανο που δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα αν μας κάνει/βολέυει κτλ κτλ. Εξάλλου το περιστατικό που περιγράφει ο φίλος μας εδώ έλαβε χώρα σε μαγαζί που απ ότι φαντάζομαι (γιατί διευκρινίζω δεν είμαι πελάτης) υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις, ιδίως στη φάση που ψάχνεις αν σου κάνει ή όχι.

 

Βέβαια, απο τη στιγμή που πας ένα ακριβό ή και φτηνό όργανο στο μαγαζί που το αγόρασες και κατα τα λεγόμενα του φίλου μας πάντα σου απαντούν "δεν αναλαμβάνουμε να το φτιάξουμε", σίγουρα αρχίζεις και σκέφτεσαι διάφορα...Δε θέλουν, δε μπορούν, δε με εκτιμούν σαν πελάτη κτλ κτλ και είναι απολύτως φυσικό να τα αναρωτηθεί ο καθείς...

 

Να ρωτήσω απο περιέργεια την ακριβή αιτιολογία του μαγαζιού όταν τους είπες ότι κάνει πολύ "θόρυβο"? Σου εξήγησαν οτι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι έτσι, ακούγεται έτσι? σου είπαν κάτι περι αυτού, έδειξαν ότι το γνωρίζουν, ή απλά πιστεύεις ότι θέλησαν να σε αποφύγουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωφανος καποιοι το φησαν το παραδακι και δεν μπορουν να καταλαβουν οτι το να γεννησω 200 ευρω και να φτιαξω το καινουργιο μου μπασσο ειναι αδυνατον.

 

τα 200 ευρω ειναι απλα γεννημα της ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ σου,αν το μπασο σου εχει οντως,ακομα δεν ειμαι πεπεισμενος αλλα λεμε τωρα.....,προβλημα γειωσης ,θα χρειαστουν 10-30 ευρω (τα 30 ειναι υπερβολη αλλα λεμε τωρα),ενα κολλητηρι και 30" για να φτιαχτει.

 

εκτος και αν εννοεις οτι απαιτεις απο την Fender Japan να κανει shielding στα jazz bass της (και το Jaguar ενα JB ειναι ουσιαστικα) η να ..πληρωνει το extra shielding που θα κανουν οι...περιεργοι πελατες της που...ακουν...θορυβους... που ειναι αλλου παππα ευαγγελιο και θα πρεπει να μιλησεις με το ΙΑΠΩΝΙΚΟ υπουργειο καταναλωσης...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω ειμαι μπασιστας ουτε κολλητρι ειμαι ουτε τζιτζιφιογκος ουτε πλουσιοπαιδο.

ΔΕΝ εχεις καταλαβει οτι ολοι εχουν καταλαβει το προβλημα εκτος απο εσενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Έπρεπε να το κάνουν οι ίδιοι απο την στιγμή που ήταν 1 λεπτό δουλειά...

Απο την στιγμή που αγοράζω κάτι γιατί να το κάνω μόνος μου?(Αυτή είναι η μία πλευρά)

Η άλλη πλευρά είναι να το κάνω μόνος μου φυσικά!

Αλλά έτσι χάνεται η εμπιστοσύνη κ η φήμη του μαγαζιού το οποίο αγοράζεις κάτι ;)

Ακριβώς εκεί είναι η ένσταση μου.

Το πρόβλημα γείωσης λύνεται σε 1 λεπτό.

Το hum των μονοπήνιων μαγνητών ΔΕΝ λύνεται.

 

Εγγύηση της Fender είναι lifetime guarantee και κανείς δεν την αποποιείται εφόσον το παρέλαβε ήδη ο αντιπρόσωπος. Αρκεί να αφορά το μπάσο και τους μαγνήτες που φοράει και όχι απαίτηση για αλλαγή μαγνητών πιό αθόρυβων...  ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω ειμαι μπασιστας ουτε κολλητρι ειμαι ουτε τζιτζιφιογκος ουτε πλουσιοπαιδο.

ΔΕΝ εχεις καταλαβει οτι ολοι εχουν καταλαβει το προβλημα εκτος απο εσενα.

 

απλα δεν εχω καταλαβει γιατι κανει...200 ευρω η...κολληση μιας γειωσης,αν οντως το μπασο σου εχει αυτο το προβλημα,αλλα φαινεται οτι ΕΣΥ δεν εχεις καταλαβει οτι το "προβλημα" του μπασου σου ειναι ΑΣΤΕΙΟ και φτιαχνεται παμφθηνα και αμεσα (αν βεβαια υπαρχει,γιατι αν μιλας για single coil hum απλα εχεις αγορασει λαθος μπασο)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ρε παιδες μην μαλωνουμε αμα ειναι θα το δω και θα σας πω αλλα εμενα ολες αυτες οι ιδεες μου μπηκαν απο ολα αυτα που ειπαν και διαβασα στα φορουμ και ποτε δεν σκεφτηκα οτι ειναι ενα λεπτο υποθεση γιατι αλλιως θα μου τοχαν κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες οι ιδεες μου μπηκαν απο ολα αυτα που ειπαν και διαβασα στα φορουμ και ποτε δεν σκεφτηκα οτι ειναι ενα λεπτο υποθεση

 

δεν μπορω να φανταστω οτι καποιος στο φορουμ θα εγραφε σοβαρα οτι χρeιαζονται 200 ευρω για να περασεις με ενα κομματι αλουμινοχαρτο το εσωτερικο του cavity..... ::) (στην ακραια περιπτωση που σε ενοχλει ο ΦΥΣΙΚΟΣ θορυβος των μονων)

 

anyway

 

εδω

 

http://www.fender.com/support/diagrams/pdf_temp1/basses/0259505A/SD0259505APg2.pdf

 

ειναι το σχηματικο του μπασου σου,τσεκαρε αν οι γειωσεις ειναι σωστες ,ναι θα πρεπει  να ΑΝΟΙΞΕΙΣ το μπασο σου,επισης ξεβιδωσε τη γεφυρα για να δεις αν εχει απο κατω της καλωδιακι που να την γειωνει (και τσεκαρε αν ειναι γειωμενο πανω σε pot)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

εδω

 

http://www.fender.com/support/diagrams/pdf_temp1/basses/0259505A/SD0259505APg2.pdf

 

ειναι το σχηματικο του μπασου σου,τσεκαρε αν οι γειωσεις ειναι σωστες ,ναι θα πρεπει  να ΑΝΟΙΞΕΙΣ το μπασο σου,επισης ξεβιδωσε τη γεφυρα για να δεις αν εχει απο κατω της καλωδιακι που να την γειωνει (και τσεκαρε αν ειναι γειωμενο πανω σε pot)

Μα τι λες βρε ΣΦ... αφού το έχει στείλει στον αντιπρόσωπο. Αν υπήρχε πρόβλημα γείωσης σίγουρα θα του το φτιάξουν.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου