Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι η πιο ευκολόπαικτη Fender Stratocaster;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης εκτός από το "μπροστά" μέρος του μπράτσου (radius, τάστα) παίζει ρόλο και το πίσω μέρος. Το πάχος και το σχήμα δηλαδή. Το αν σε βολεύει ένα συγκεκριμένο σχήμα-πάχος εξαρτάται από τα εξής

α. τι παίζεις (ακόρντα, σόλα όλη την ώρα, κλπ)

β. πώς βάζεις τον αντίχειρα και το υπόλοιπο χέρι στο μπράτσο

γ. τι χέρι έχεις

δ. τι χούγια έχεις :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Παντως μια συμβουλη που εχω να σου δωσω ειναι να μην απoζητας το πολυ χαμηλο action γιατι ειναι tone killer (σε οποιαδηποτε κιθαρα η μπασο) .

 

Ακριβως,θα ελεγα οτι σκοτωνει την "αναπνοη" της νοτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη, απ ο,τι εχω καταλαβει το quality control στο fretwork των fender εχει ΤΡΕΛΕΣ αποκλισεις, τελικά το ζητουμενο ειναι να πετυχεις κομματι με τελειο fretwork, ανεξαρτητως μοντελου. Καλο ψάξιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ΤΡΕΛΕΣ αποκλισεις,

 

εγω δεν εχω δει τρελλες αποκλισεις, οι αμερικανικες ειναι μια χαρα,καποιες μεξικανικες ΙΣΩΣ εχουν χειροτερο fretwork,ΟΛΕΣ οι κινεζικες,κορεατικες ειναι ΤΕΛΕΙΕΣ επισης...(φαινεται πεφτει μαστιγιο εκει.... ;D ;D)

 

παντως το αν μια κιθαρα ειναι βολικη η οχι σε καποιον δεν εχει σχεση μονο με το action...σε εμενα ας πουμε μια ΙΒΑΝΕΖ με μπρατσο...μπουζουκι και φλατ ραντιους καθως και πολυ χαμηλο action ειναι αμεση συνταγη για τενοντιτιδα.... ;)

 

αρα και παλι ειναι θεμα γουστου.

 

παντως  μια vintage κλασσικη κιθαρα οπως τη Fender δεν πρεπει να την αντιμετωπιζεις ως μεταλοκιθαρα,κριμα ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Strato American Standard και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από το action της. Πιστεύω ότι είναι χαμηλό, αλλά τι εστί χαμηλό και ψηλό για τον καθένα διαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου