Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι η πιο ευκολόπαικτη Fender Stratocaster;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιά είναι η de facto πιο ευκολόπαικτη, με το πιο χαμηλό action (χωρίς τριξίματα) κλπ Fender Stratocaster, χωρίς να απαιτείται ντε και καλά κάποιος top of the tops μάστορας στο setup;

Να μπορώ μόνος μου να κάνω την ταστιέρα της να "παίζει" σαν βούτυρο , με τις βασικές γνώσεις μου περί setαρίσματος, βρε αδερφέ!

 

Παίζουμε σε όλες τις κλίμακες τιμών, αλλά φυσικά αν δε βαριόσαστε δεκτές και οι απαντήσεις ανα κατηγορίες τιμών.  ;)

 

Η απάντηση του στυλ "αυτή την οποία θα σου έχει setαρει πιο σωστά ο μάστορας" δε θα γίνει δεκτή  ;D Ναι, για σένα το λέω Superfunk  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εγω βολευομαι με μια 70's αλλα μου αρεσει και η signature του Blackmore, ενας φιλος μου γουσταρει Malmsteen, ενας αλλος με μια CV, ο περιπτερας μου με μια Jeff Beck και ο μαναβης μου με μια Clapton... :P ;D περα απο την πλακα νομιζω οτι οι καινουριες με το compound radius νομιζω οτι θα σε βολεψουν, αν και δεν εχω παιξει ακομα με μια τετοια... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια.

Δεκτη η οχι, αυτη ειναι η απαντηση. Γιατι απλα το παρακατω

 

Ποιά είναι η de facto πιο ευκολόπαικτη

 

δεν μπορει να ορισθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...κακή διατύπωση... Επαναδιατυπώνω:

Ποιά Fender Strat συνήθως έχει το πιο χαμηλό action χωρίς τριξίματα;

Λογικά αυτές με όσο πιο μεγάλο radius; Οι καινούριες με το compound radius ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο χαμηλότερο action το πέτυχα σε μια eric johnson (12 radius) που ήρθε σεταρισμένη με 1mm στα καντίνια και 1.2 (12ο τάστο) στις μπάσες χωρίς τριξίματα (σε καθαρό ενισχυτή) με απαλό :P  παίξιμο. Η δεύτερη καλύτερη ήταν μια american standard μοντέλο του 2008 (9.5 radius).

Αυτές οι δύο με διαφορά καλύτερες. Η χειρότερη που είχα, μια classic player 60s.

Με ένα καλό fret dress όμως νομίζω πως θα έχεις στάνταρ χαμηλό action. Αυτά που λέμε εδώ μπορεί να είναι και τυχαίες περιπτώσεις. Μια μικρή διαφορά σε ένα τάστο θα σου ανεβάσει άμεσα το action.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεις για ευκολόπαιχτη κιθάρα, κατά την άποψή μου, καλύτερα να ξεχάσεις την στρατο. Είναι κιθάρες με "χαρακτήρα" που μάλλον εσύ πρέπει να προσαρμοστείς στο ταμπεραμέντο τους ;)

 

"Ευκολόπαιχτες" υπάρχουν ένα σωρό άλλες μάρκες που μπορείς να δεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά Fender Strat συνήθως  έχει το πιο χαμηλό action χωρίς τριξίματα;

 

ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ,φτανει βεβαια να σεταριστει σωστα.

 

Ολα τα υπολοιπα που θα ακουσεις ειναι απλα φιλολογιες ;)

 

Τωρα αν ρωτας ποια strat μαζικης παραγωγης εχει το καλυτερο fretwork απο το εργοστασιο προσωπικα νoμζω οτι ειναι η AMERICAN DELUXE.

 

Απο εκει και περα ειναι θεμα γουστου,προσωπικα τιποτα δεν με βολευει περισσοτερο απο το 7 1/4" radius με 6100 jumbo ταστα.

 

Οι πλεον "μαλακές" κιθαρες μου εχουν αυτον το συνδιασμο.

 

 

 

Παντως μια συμβουλη που εχω να σου δωσω ειναι να μην απoζητας το πολυ χαμηλο action γιατι ειναι tone killer (σε οποιαδηποτε κιθαρα η μπασο) .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν υπαρχει αυτο. Γουστα. Σα να λεμε ποιο νουμερο τζιν ειναι ποιο ανετο.

Προσωπικα  για μενα σπεσιαλ ντελουξ(εχει σταματησει εδω και 20 χρονια και αφορα ψλοχειροποιητα οργανα + οτι καλυτερο εμπορικο εχει βγαλει, δυστιχως σε λιγα κομματια)

....αλλα γουστα

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεις για ευκολόπαιχτη κιθάρα, κατά την άποψή μου, καλύτερα να ξεχάσεις την στρατο. Είναι κιθάρες με "χαρακτήρα" που μάλλον εσύ πρέπει να προσαρμοστείς στο ταμπεραμέντο τους ;)

 

"Ευκολόπαιχτες" υπάρχουν ένα σωρό άλλες μάρκες που μπορείς να δεις.

 

+1000

 

Τα πάντα είναι σχετικά... Αν παίζεις με Ibanez ας πούμε μέχρι τώρα, ακόμα και η πιο ευκολόπαιχτη strat, πιστεύω θα σου φανεί δύσκολη..

Τώρα, τύποι όπως SF αλλά ακόμη κι εγώ, δε νομίζω πως είμαστε κατάλληλοι να σου πούμε για την άνεση των Fender, μιας και προφανώς τις γουστάρουμε και μας βολεύουν, αφού με αυτες παίζουμε..

Για εμένα ας πούμε η πιο άνετη είναι η δικιά μου, που το action το έχω στο θεό!!

 

+1000 σε αυτό που σου είπε ο SF για το χαμηλό action.. Γενικά όλα τα όργανα, αλλά ειδικά οι Fender τον θέλουν τον αέρα τους στο action..  Να "αναπνέουν" λίγο, γιατί αλλιώς ΔΕΝ παίζουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου