Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση οικονομικού ρεαλιστικού ήχου πιάνου


geo706

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ'ευχαριστώ eye-protocol.Δε θα έχω πρόβλημα με την κάρτα ήχου ε?Εννοώ πολυφωνία και τέτοια..

Επίσης το κλαβιέ θα είναι και δυναμικο?Δηλαδη ανάλογα με το πάτημα θα ακούγεται piaνno η forte?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σ'ευχαριστώ eye-protocol.Δε θα έχω πρόβλημα με την κάρτα ήχου ε?Εννοώ πολυφωνία και τέτοια..

Επίσης το κλαβιέ θα είναι και δυναμικο?Δηλαδη ανάλογα με το πάτημα θα ακούγεται piaνno η forte?

Όχι δεν θα έχεις κανένα τέτοιο πρόβλημα. Η κάρτα ήχου δεν είναι η καλύτερη, αλλά επαρκεί γι' αυτά που συζητάμε. Το κλαβιέ (αυτό και πολλά άλλα) είναι "δυναμικό". Όρμα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κοίτα το http://www.pianosounds.com/freesoundfont.htm, διαθέτει δωρεάν για κατέβασμα ένα πολύ καλό soundfont (=sample) από grand piano steinway. Αξίζει το download - το χρησιμοποιώ ως το βασικό μου ήχο όταν παίζω με το Radium (MIDI κλαβιέ αλλά με controllers: http://www.m-audio.com/products/en_gb/Radium61-main.html)

Soundfonts παίζουν τα πιο πολλά samplers ενώ είναι συμβατά και με τις κάρτες ήχου Audigy (περίπτωση στην οποία δε χρειάζεται software).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεις κάτι ελαφρύ σε software-synthesizer...

mda piano.

(μην μπερδευτείς με το mda epiano, που είναι ηλεκτρικό πιάνο)

 

Μπορείς να ρυθμίσεις decay, release, stereo width, vel.sense, hardness.

Δεν είναι ο πιο αληθινός ήχου πιάνου, είναι όμως ο καλύτερος για 1 ΜΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι ευχαριστώ..

Μάλλον θα πάρω το keystation pro 88.Απλά δεν βιάζομαι μέχρι να τελειώσει η εξεταστική.Έχω δει διάφορες κριτικές για το συγκεκριμένο προϊόν.Θα ήθελα όσοι το έχουν δοκιμάσει να μας πουν την αποψή τους.

Μερικά μελανά σημεία που δεν έχω ξεδιαλύνει ακόμα είναι:

1)η αίσθηση θυμίζει έστω πιάνο?

2)Υπάρχει κάποια καθυστέρηση απο την ώρα που πατάς τα πλήκτρα μέχρι να ακουστεί ο ήχος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι... θυμίζει πιάνο, ειδικά αν δεν έχεις κανένα πιάνο πρόχειρο :) :). Η καθυστέρηση ήχου στην οποία αναφέρεσαι δεν οφείλεται ποτέ στο κλαβιέ αλλά σε ένα φαινόμενο που λέγεται latency. Αυτό το φαινόμενο, όταν υπάρχει, οφείλεται σε χαρακτηριστικά της κάρτας ήχου. Όταν έρθει η ώρα να πάρεις κάρτα ήχου, πες μας πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις και θα υπάρξουν προτάσεις. Επίσης, πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μία καλή έρευνα σε παλαιότερες δημοσιεύσεις - το θέμα των καρτών έχει συζητηθεί πολλές φορές.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η αλήθεια είναι οτι σήμερα υπάρχουν απίστευτα ρεαλιστικοί ήχοι πιανου που μπορίς να φορτώσεις στο pc σου..(galaxy,akoustic piano,ivory,the grand2..).Το ζήτημα είναι αν το pc σου μπορεί να τα παίξει...απροβλημάτιστα!!!

Αν μου πείς τι pc (λεπτομερως...) έχεις θα μπορούσα να σε βοηθήσω.

Το δεύτερο ζήτημα είναι απο τί κλαβιέ θα παίξεις αυτόν τον ήχο..Έστω οτι βρίσκεις με κάποιον τρόπο αυτόυσ τους ήχους...δέν ειμαι σίγουρος αν με 500 ε παλιρνεις καποιο αξιοπρεπές βαρυκρντρισμένο κλαβιέ..τσέκαρε τα fatar στο bon studio...επισης για κανένα μεταχειρισμένο(αφού πρώτα το καρατσεκάρεις!!!)

Τέλος σκέψου κ το ενδεχόμενο οτι αυτο που τώρα θα αγοράσεις ίσως το χρειαστείς αργότερα κ για κάποιο live.οπότε σε αυτή την τιμή (ή λίγο κ πιο πάνω..)κοιτάς για mother keyboard+kyrzweil micropiano(μεταχειριμενα το ενα ή κ τα 2...) ή για καποιο καινουργιο της m-audio poy ;exei bg;alei me 16 περίπου ήχους onboard...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε.Και εγω σκεφτόμουν το κατα πόσο θα είναι ικανοποιητικό αυτο το κλαβιέ.μάλλον θα πάω για το 88es που είναι ημιβαρυκεντρισμένο.Είναι μισή τιμή,έχει 88 πλήκτρα.Επίσης δε θα στεναχωριέμαι τα λεφτά μου αν δε με ικανοποιήσει γιατί μη ξέχναμε οτι μπορεί 500+ ευρώ για ένα βαρυκεντρισμένο δεν είναι πολλά αλλα αμα δεν αξίζει και δεν μπορείς να δουλέψεις με αυτο(expressiveness) τότε τα κλαίς και τα 500.

Ο υπολογιστής είναι P4 2.4GHz 800FSB,1280MB RAM-400MGz,Audigy 2 value,σκληρός αρκετός..αυτα...Για΄ήχο έχω κάτι 5.1 αλλα και ένα LANEY ενισχυτή 50watts.Δε θέλω για Live το κλαβιέ.είναι καθαρά για προσωπική χρήση και ευχαρίστηση και για βελτίωση των γνωσεων πάνω στη θεωρία της μουσικής.Απλά έχω πάθει ψύχωση με τον ήχο του πιάνου.Το πρόβλημα είναι οτι ναι μεν είμαστε κατά της πειρατίας αλλα αυθεντικό το πρόγραμμα μαζι με ενα midi-keyboard καλό μας κάνουν μια clavinova.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 88es το επαιξα προχθες..δεν θα στο προτεινα με τιποτα για αυτο που το θες..

κοιτα για fatar...εστω κ μεταχειρισμενο...εχει μερικα μοντελα με πολυ καλο κλαβιε...κοιτα κ της m-audio με τους ηχους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε επειγοντως στο Tony να δεις 2 88αρια βαρυκεντρισμενα εκπληκτικα πληκτρα που εχει. Ειναι πραγματικα υπεροχα. Το ενα που ειδα και επαιξα ειχε τελειο touch και κανει 700 ευρω. To καλο πραμα το πληρωνεις φυσικα! Eπισης το συγκεκριμενο σου δινει και 12 ηχους να παιζεις και μονος σου.

 

Τελειο..

 

Επισης αν θες κοιτα και στο Νακα. Προτιμησε ομως να μη παρεις κανα κλαβιεδακι ημιβαρυκεντρισμενο γιατι δεν εχει καμια σχεση. Κι επειτα θα το βαρεθεις γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου