Προς το περιεχόμενο

αποριες για BOSS RC-50 H DIGITECH JAMMAN STEREO


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θαθελα να ρωτησω αν καποιος  μπορει να μου λυσει καποιες αποριες για αυτο το μηχανημα η για το jamman stereo

1) αν μπορει να βγαλει δεξιο και αριστερο καναλι δηλαδη να παιξει η λουπα που εφτιαξα στο αριστερο και η κιθαρα λαιβ στο δεξι για ξεχωριστη ρυθμιση στην κονσολα

2)εχω φτιαξει δικες μου λουπες καμια δεκαρια ας πουμε στο σπιτι αν μπορω με τα ποδια χωρις να ανγκαζομαι να σκυβω στο λαιβ να αλαζω τις λουπες, και αν μπορω ταυτοχρονα μολις αλαξω την λουπα με τα ποδια παλι να χαμυλωσω την ταχυτητα η να την αυξησω συμφωνα με τις αναγκες του κοματιου και φυσικα να γραφω παλι μια φραση στην κιθαρα χωρις να αφηνω την κιθαρα απο τα χερια μου,και να παταω κουμπακια για τα κανω αυτα

3)αν δεν μπορουν να κανουν αυτες τις λειτουργιες αυτα τα μηχανηματα υπαρχη καποιο αλλο στην αγορα που μπορει

ελπιζω να μην σας μπερδεψα παιδια ευχαριστω εκ των προτερων

-montaz-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θαθελα να ρωτησω αν καποιος  μπορει να μου λυσει καποιες αποριες για αυτο το μηχανημα η για το jamman stereo

1) αν μπορει να βγαλει δεξιο και αριστερο καναλι δηλαδη να παιξει η λουπα που εφτιαξα στο αριστερο και η κιθαρα λαιβ στο δεξι για ξεχωριστη ρυθμιση στην κονσολα

2)εχω φτιαξει δικες μου λουπες καμια δεκαρια ας πουμε στο σπιτι αν μπορω με τα ποδια χωρις να ανγκαζομαι να σκυβω στο λαιβ να αλαζω τις λουπες, και αν μπορω ταυτοχρονα μολις αλαξω την λουπα με τα ποδια παλι να χαμυλωσω την ταχυτητα η να την αυξησω συμφωνα με τις αναγκες του κοματιου και φυσικα να γραφω παλι μια φραση στην κιθαρα χωρις να αφηνω την κιθαρα απο τα χερια μου,και να παταω κουμπακια για τα κανω αυτα

3)αν δεν μπορουν να κανουν αυτες τις λειτουργιες αυτα τα μηχανηματα υπαρχη καποιο αλλο στην αγορα που μπορει

ελπιζω να μην σας μπερδεψα παιδια ευχαριστω εκ των προτερων

 

1) ναι, πρέπει να γίνεται. Αν δεν απαντήσει κάποιος σύντομα με σιγουριά, ειδοποίησέ με να το δοκιμάσω και θα απαντήσω με 100% βεβαιότητα.

 

2) το RC50 λειτουργεί με μπάνκες (patches) που προγραμματίζεις πώς θα λειτουργούν τα τρία (σχεδόν) ανεξάρτητα loopers του. Ενα που μπορείς να κάνεις είναι να ορίσεις τα 3 loopers ως ανεξάρτητα (θα έχουν διαφορετικές διάρκειες και τεμπο, δηλαδή μπορούν πρακτικά να είναι τρια διαφορετικά κομμάτια ή τρία διαφορετικά μέρη κομματιού) και να εναλλάσσεις μεταξύ αυτών των τριών.

 

Εναλλακτικά, αν πχ γραψεις τις 10 λουπες σε 10 μπάνκες, δεν μπορείς να αλλάζεις μπάνκα χωρίς να σκύψεις, αλλά έχεις τη δυνατότητα να το κάνεις με εξωτερικό footswitch.

 

To tempo μπορείς να το ορίσεις από το αντίστοιχο footswitch ή ακόμη και να το ορίζεις με εξωτερικό expression pedal. Έχε όμως υπόψη σου οτι αν αλλάξεις δραστικά το τέμπο μιας ηχογραφημένης φράσης, η μετάβαση δεν γίνεται πάντα ομαλά, αλλά αλλοιώνεται ο ήχος με μη επιθυμητό και μη αναμενόμενο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε blue απο οτι καταλαβα εχεις το rc50,λοιπον για συνοψισουμε ,με τα ηδη υπαρχον πενταλ του μηχανηματος θα μπορω να περιηγουμε στα preset που θα εχω φτιαξει η στα ετοιμα που εχει, ακομα και αν ειναι πανω απο τρεις;και ταυτοχρονα να μπορω να γραφω την ωρα του λαιβ μια φραση.και αν θελω αλαγη στο τεμπο θα πρεπει να το κανω με εξωτερικο πενταλ,τα λεω σωστα;

Δεν εχω βασικα πολες απαιτησεις για πολυπλοκα πραγματα ,για να γινω πιο συγκεκριμενος για αυτα που θελω εγω,μια λουπα απο κρουστο,για το τεμπο,η οποια θαθελα να ειναι πχ ντουμπερλεκι για ενα κοματι,για καποιο αλλο κοματι και αλλο τεμπο φυσικα, ενα μπετιρ,και τα λοιπα.και το μονο που θα χρειαστω να αλλαζω το χρονο,και το πολυ να χρειαστω μια λουπα απο την κιθαρα καποια στιγμη στο λαιβ για παιξω πανω κανα σολο στην κιθαρα.

θα ηθελα να μπορουσα να εχω αυτες τις δυνατοτητες με ενα φθυνοτερο εργαλειο αλλα προφανω ζηταω πολλα,το κυριοτερο για μενα ειναι να παιζουν σε ξεχωριστη εξοδο τα σηματα τις λουπας και τις κιθαρας για καλυτερη επεξεργασια στην κονσολα

 

-montaz-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε blue απο οτι καταλαβα εχεις το rc50,λοιπον για συνοψισουμε ,με τα ηδη υπαρχον πενταλ του μηχανηματος θα μπορω να περιηγουμε στα preset που θα εχω φτιαξει η στα ετοιμα που εχει, ακομα και αν ειναι πανω απο τρεις;και ταυτοχρονα να μπορω να γραφω την ωρα του λαιβ μια φραση.

Σωστά. Απλά αυτό που λες "ακόμα πάνω από τρεις" δεν είναι ακριβώς έτσι. Στο κάθε "κανάλι" (από τα 99 που έχει σύνολο) είναι σαν να έχεις 3 ξεχωριστά loopers. Που μπορείς να έχεις οτιδήποτε αποθηκευμένο ή και να κάνεις overdubs κλπ.  ;)

και αν θελω αλαγη στο τεμπο θα πρεπει να το κανω με εξωτερικο πενταλ,τα λεω σωστα;

Όχι δεν χρειάζεται ξεχωριστό πετάλι! Το έχει και αυτό ενσωματωμένο! Υπάρχουν και πολλές άλλες δυνατότητες ελέγχου αν χρησιμοποιήσεις κάποιο εξωτερικό πετάλι. Κοίτα λίγο το manual στο internet και θα δεις ότι οι δυνατότητες είναι πραγματικά πάρα πολλές! Ακόμα όπως πολύ σωστά είπε ο Blue η αλλαγή tempo γίνεται απλά το αποτέλεσμα είναι λίιιιιγο περίεργο...Μπορεί και να μην σε ικανοποιήσει! Το pitch πάντως δεν αλλάζει.

 

Δεν εχω βασικα πολες απαιτησεις για πολυπλοκα πραγματα ,για να γινω πιο συγκεκριμενος για αυτα που θελω εγω,μια λουπα απο κρουστο,για το τεμπο,η οποια θαθελα να ειναι πχ ντουμπερλεκι για ενα κοματι,για καποιο αλλο κοματι και αλλο τεμπο φυσικα, ενα μπετιρ,και τα λοιπα.και το μονο που θα χρειαστω να αλλαζω το χρονο,και το πολυ να χρειαστω μια λουπα απο την κιθαρα καποια στιγμη στο λαιβ για παιξω πανω κανα σολο στην κιθαρα.

Ναι ναι μια χαρά γίνεται με το RC-50!!

 

θα ηθελα να μπορουσα να εχω αυτες τις δυνατοτητες με ενα φθυνοτερο εργαλειο αλλα προφανω ζηταω πολλα,το κυριοτερο για μενα ειναι να παιζουν σε ξεχωριστη εξοδο τα σηματα τις λουπας και τις κιθαρας για καλυτερη επεξεργασια στην κονσολα

Και εδώ όπως τα λες είναι! Ειδικά για το τελευταίο που αναφέρεις, αν είναι το κυριότερο χαρακτηριστικό σου, τότε το RC-50 είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ!! Έχει απίστευτη ευελιξία στις εξόδους μιας και έχει συνολικά 4! (οι δύο είναι έξτρα που λειτουργούν σαν monitor και επιλέγεις εσύ τι θέλεις να βγαίνει σε αυτές!)

 

Οι απαντήσεις μου στο αρχικό σου με κόκκινο! ;D

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ φιλος, απολυτα κατανοητος,αν καποιοι αλλοι φιλοι εχουν πρωσωπικη εμπειρια απο αυτο η απο αλλα αναλογα μηχανηματα καλοδεχουμενα

-montaz-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου