Προς το περιεχόμενο

Άτιτλο - ένα μελαγχολικό κομμάτι για ακουστική


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να ανεβάσω αυτό το κομμάτι το οποίο είναι το πρώτο σοβαρό μου κομμάτι για ακουστική που έγραψα πριν από περίπου 17 χρόνια. Είναι αρκετά μελαγχολικό και θυμίζει στα αυτιά μου κλασσική μουσική με λίγο ψυχεδέλεια στην εισαγωγή. Δεν είναι βιρτουόζικο ή φαντεζί αλλά νιώθω ότι είναι από τα καλύτερα μου.

Η ηχογράφηση έγινε με ένα στερεο Rode NT4 και μία κάρτα EMu 0404 usb. Δεν έχει καθόλου εφέ, είναι όπως ηχογραφήθηκε. Έχει προς το τέλος ένα μικρό κλικ ή ποπ από την κάρτα μάλλον. Ίσως έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις του buffer;

Τέλος πάντων ελπίζω να σας αρέσει

Γιώργος

Άτιτλο.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογο το κομμάτι σου.Το τοποθετώ -ακουστικά- στην κατηγορία Larry Conclinn , Farnbach und Spiess.(ειδικά αυτό που εμφανίζεται στο U tube). Αντε γιατί τα προβληματισμένα 'νεο-έντεχνα' ελληνικά μου ακούγονται όλα τα ίδια ...ειδικά από κιθαρίστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Korgious και WrTsXxx ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

 

Άψογο το κομμάτι σου.Το τοποθετώ -ακουστικά- στην κατηγορία Larry Conclinn , Farnbach und Spiess.(ειδικά αυτό που εμφανίζεται στο U tube). Αντε γιατί τα προβληματισμένα 'νεο-έντεχνα' ελληνικά μου ακούγονται όλα τα ίδια ...ειδικά από κιθαρίστες...

Σε ευχαριστώ πολύ. Μήπως το Farnbach und Spiess δεν γράφεται έτσι; Γιατί μπήκα στο youtube και δεν το βρήκα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλυκύτατο. Μου άρεσε πολύ. Ιδιαίτερα ο κλασσικός "αέρας" του.

 

Πολύ καινούριες οι χορδές. Bronze ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ. Οι χορδές είναι οι Elixir 80/20 bronze 12αρες. Είναι αρκετά λαμπρές για ηχογράφηση αλλά ταιριάζουν με την κιθάρα. Είναι περίπου ενός μηνός αλλά αργούν να παλιώσουν οι άτιμες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

farnbach & spieβ... Είναι ντουέτο (β=Doppel s=ss αλλα πιο εύκολα θα το απαντήσεις σε μη γερμανικό site me ss λόγω... γραμματοσειράς)

Επίσης δεν είναι περίεργο να μην τους βρίσκεις, γιατί ηχογραφούν για λογ/μο της clearaudio* σε high end ηχογραφήσεις αναφοράς 30-50eu το cd palia timi)και ο conclinn (δεν πιστεύω να μή θυμάμαι καλά και να μην είναι κιθαρίστας) κάπως έτσι ηχογραφεί.Αλλος ένας κιθαρίστας είναι ο Robert stanton (ίδια κατηγορία ηχογραφήσεων). Αν φάς κανένα κόλλημα και θέλεις ντέ και καλά να τους ακούσεις επικοινώνησε μέσω site  -πμ- να αλλάξουμε τηλ. και θα βγάλουμε άκρη...(Δούλευα σε τέτοιο κατ/μα και έχω κόπιες και κόλλημα με το αντικείμενο)

 

για τους άλλους δύο που αναφέρω δεν θυμάμαι εταιρεία....

*μπορεί στο ομόνυμο site να έχουν και samples

*το site clearaudio έχει να κάνει με high end μηχανήματα αναπαραγωγής ήχου(hi fi)και αρκετές εταιρείες με τέτοιο εξοπλισμό έχουν και δισκογραφικό τμήμα με δικούς τους καλλιτέχνες, ή κυκλοφορούν cds με δικό τους label και αναβαθμισμένο ήχο από παλαιότερες ηχογραφήσεις του εμπορίου.

 

Βασίλης Αντωνίου - Classic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου