Προς το περιεχόμενο

περισσοτερο sustain


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους

εχω την εξης ερωτηση εχω παρει τα εξης πεταλια tech 21 gt2 distortion tech 21 boost dla tap tempo ,boss ce5 chorus ,wah dunlop 95q ,ebs compressor και ενισχυτη marshall valvestate 65w το ερωτημα μου  ειναι οτι ενω το distortion στα ρυθμικα εχει πολυ καθαρο ηχο οταν θελω να παιξω σολο θελει η νοτα να εχει περισσοτερο sustain και να μην ακουγεται ναι μεν καθαρη αλλα ψιλοξερη σκετη αν μπορω να το εξηγησω ,το ερωτημα ειναι το εξης θελω οταν σκαει η πρωτη νοτα στο σολο να εχει περισσοτερο βαθος και κρατημα και να μην ειναι αδεια αυτο που μου λειπει ειναι πεταλι για εξτρα gain ;; reverb pedal ;;sustainer ;;γνωριζει καποιος ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

reverb είναι η απάντηση. Κι είναι το πρόβλημα των περισσότερων distortion/gain (προσωπικά). Το reverb δίνει βάθος στον ήχο. Το sustain απλά κρατάει πιο πολύ την νότα. Αυτό που χρειάζεσαι στα solo είναι ένα reverb,ή ένα πολύ ωραίο κ ελαφρύ delay (Metal/rock).

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα ακριβώς τι ζητάς. Χωρίς σημεία στίξης είναι δυσκολούτσικο να βγει ακριβές νόημα. Απ' ό,τι μπόρεσα να συμπεράνω, θέλεις περισσότερο sustain σε σόλο με βρώμικο ήχο. Σωστά;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι χρειαζεσαι ενα κομπρεσσορα για να σου δινει systain και να σου δινει πιο "σφιχτη"την νοτα στο παιξιμο σου ειδικα στα σολο.

 

απο την αλλη βαζοντας και ενα delay ή ενα reverb οτι θελεις εσυ το παραπανω σημα που σου περιεγραψα θα στο κανει πιο "ζεστο" και για σολο θα ειναι οτι πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πολυ βασικο στοιχειο ειναι το action την κιθαρας, αν εχεις πολυ χαμηλα τις χορδες οι νοτες σβηνουν πιο γρηγορα (αλλα αυτο παιζει ρολο στο ποσο καλα σεταρισμενη ειναι η κιθαρα).

 

Επισης ρολο παιζει το τι μαγνητες εχεις και το υψος τους, πχ εγω με το Seymour Duncan dimebucker εχω παρα πολυ sustain.

 

Προσωπικα δεν θα προτιμουσα καποιο πεταλι κομπρεσσορα γιατι θα κερδιζες σε sustain αλλα θα εχανες σε δυναμικες, δεν ξερω τι ειδος θες να παιξεις ακριβως.

 

Με το delay ρυθμισμενο στα 200ms με 400ms αναλογα με τα γουστα σου και αρκετο feedback θα αποκτισει ο ηχος σου περισσοτερο sustain ειδικα με εναν συνδυασμο με reverb που θαχει λιγο mix και αρκετο decay.

 

αν ολα αυτα δεν σου κανουν υπαρχουν λυσεις οπως το Fernandes sustainer, to sustainiac και το ebow το τελευταιο ειναι αλλη ιστορια βεβαια...

 

Σημ: στην κιθαρα που εχω τον dimebucker εχω εγκατεστημενο και το Fernandes sustainer, το οποιο δεν το χρησιμοποιω στα τοσο πολυ γιατι με καλυπτει ο μαγνητης, οποτε πιστευω οτι ειναι περισσοτερο θεμα set up.

 

Ελπιζω να βοηθησα καπως!  ;D

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακο ειναι οτι ακουω τελειως διαφορετικες γνωμες ....ισως φταιω και εγω δεν αναφερω ακριβως θα προσπαθησω μεσο ενος video να καταλαβεται τι θελω να πω

σε αυτο το λινκ απο 10 δευτερολεπτο και μετα ο ηχος ειναι μεστος η νοτα εχει ογκο αυτο εννοω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πολυ βασικο στοιχειο ειναι το action την κιθαρας, αν εχεις πολυ χαμηλα τις χορδες οι νοτες σβηνουν πιο γρηγορα (αλλα αυτο παιζει ρολο στο ποσο καλα σεταρισμενη ειναι η κιθαρα).

 

Επισης ρολο παιζει το τι μαγνητες εχεις και το υψος τους, πχ εγω με το Seymour Duncan dimebucker εχω παρα πολυ sustain.

 

Προσωπικα δεν θα προτιμουσα καποιο πεταλι κομπρεσσορα γιατι θα κερδιζες σε sustain αλλα θα εχανες σε δυναμικες, δεν ξερω τι ειδος θες να παιξεις ακριβως.

 

Με το delay ρυθμισμενο στα 200ms με 400ms αναλογα με τα γουστα σου και αρκετο feedback θα αποκτισει ο ηχος σου περισσοτερο sustain ειδικα με εναν συνδυασμο με reverb που θαχει λιγο mix και αρκετο decay.

 

οποτε πιστευω οτι ειναι περισσοτερο θεμα set up.

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο...

Ίσως κ το παιξιμό σου (δεν ξέρω) χρειάζεται περισσότερο βιμπράτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου