Προς το περιεχόμενο

σειρα πεταλιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

strat, κάποιοι το wah το βάζουν πρώτο στη σειρά, κάποιοι άλλοι το προτιμούν μετά τα γκαζοπέταλα. Δοκίμασε και τα 2 και ό,τι σου πάει καλύτερα. Αν δεν σου αρέσει κανένα, τότε μάλλον δεν σου αρέσει το wah σου, ή δεν ταιριάζουν τα γκαζοπέταλά σου με το wah σου για αυτό που θες.

 

Γενικά τώρα, μιας που ζήτησε συμβουλές ο nickzero, ένας καλός μπούσουλας είναι η σειρά που γράφει στο άρθρο ο Robert Keeley (με τις όποιες παραλλαγές). Ιδού:

 

http://www.sixstringsoul.com/how-to-arrange-effects-pedals/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.Όπως σ'αρέσουν.Προσωπικά τα έχω απο κιθάρα σε ενισχυτή:

buffer-κουρδιστήρι-wah-phaser-boost-overdrive-distorsion-delay-reverb.

To boost το αλλάζω καμιά φορά πριν ή μετα τα od-dist ανάλογα.Πριν γεμίζει τον ήχο (μιλάμε για clean boost πάντα) και μετά λειτουργεί σαν volume.

Work it λίγο και θα βρείς τη σειρά που σου κάνει.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μην ανοίγουμε άλλο θέμα...

Σε μία πειραματική πεταλιέρα που φτιάχνω έχω τα εξής τα οποία σκέφτομαι να τοποθετήσω σε μια σειρά όπως η παρακάτω (απο τη κιθάρα προς τον ενισχυτή) , και ακούω τις παρατηρήσεις σας:

 

Wah

Whammy

booster

distortion

phase

tremolo

delay

volume pedal

 

reverb μαλλον απο τον ενισχυτή στον οποίο θα πάνε όλα στο input.

Γενικά δεν εχω μεγάλη εμπειρία απο πετάλια και όλο αυτό είναι "άλλο ένα πείραμα" για μένα, οπότε θα χρειαστώ βοήθεια!

 

Τα μονα που δεν "διαπραγματεύομαι" είναι το booster πριν το distortion (το δοκίμασα αλλιώς και δεν μου άρεσε ενώ έτσι μου αρέσει το γρέζι που δίνει) και το volume στο τέλος, καθώς με βολεύει σε καταστάσεις λάιβ κατα αυτόν τον τρόπο.

Ευχαριστω!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω...παιζει σαν ενδεχόμενο? να σου πω ψιλοπαράλογο μου φαίνεται...το τρέμολο θα διακόπτει και θα ξεκινάει ενα σήμα που θα εχει ήδη μεσα επαναλήψεις..χάος θα γίνει...εξάλλου το ντιλέυ όπου και να διάβασα λένε στο τέλος παει πριν το ριβερμπ..

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω...παιζει σαν ενδεχόμενο? να σου πω ψιλοπαράλογο μου φαίνεται...το τρέμολο θα διακόπτει και θα ξεκινάει ενα σήμα που θα εχει ήδη μεσα επαναλήψεις..χάος θα γίνει...

 

Βασικά, μάλλον το αντίθετο θα συμβεί (κρίνοντας από προσωπική εμπειρία):

το tremolo μετά το delay (delay-->tremolo-->amp) θα "πειράζει" το delayed/wet σήμα και στα δικά μου αυτιά, θα ακούγεται πιο φυσικό το σβήσιμο της νότας.

Στην αντίθετη περίπτωση (tremolo-->delay-->amp), το delay θα "αναπαράγει" το modulated, πλέον, σήμα.

 

...εξάλλου το ντιλέυ όπου και να διάβασα λένε στο τέλος παει πριν το ριβερμπ..

 

Ούτε και αυτό είναι απόλυτο. Είναι, καθαρά, θέμα επιλογής/γούστου: αν θέλεις να δώσεις βάθος στις επαναλήψεις (delay-->reverb-->amp) ή επαναλήψεις στο βάθος (reverb-->delay-->amp)  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκεικ

θα το δοκιμάσω, εξάλλου γιαυτο ρωτάω γνώμες! ;)

 

:)

 

Βασικά, εδώ ισχύει το κλισέ του "περί ορέξεως..." και του βλέποντας/ακούγοντας και κάνοντας.

 

Σε μένα (και σε αυτά που παίζω - σσ βρώμικος ήχος με πολύ fuzz) δουλεύει καλύτερα το tremolo μετά το delay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου