Προς το περιεχόμενο

Tα Warwick λενε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια επισήμανση εδώ και να δώσω το έναυσμα για την κουβέντα ακριβά vs φθηνά όργανα.

 

Τα warwick ενώ είναι πολύ τίμια εργαλεία και αξίζουν και με το παραπάνω τα χρήματά τους, τα 1000 ευρώ μου φαίνονται εξωπραγματικές τιμές για να δώσει ένας χομπίστας, ειδικά αυτή την εποχή. Αν τώρα μιλάμε για έναν επαγγελματία με συνεχή gigs, by all means.

 

(Και πριν με προλάβει κανείς, και τα fender american basses μου φαίνονται πολλά για τον τίμιο χομπίστα, όπως εγώ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια επισήμανση εδώ και να δώσω το έναυσμα για την κουβέντα ακριβά vs φθηνά όργανα.

 

Τα warwick ενώ είναι πολύ τίμια εργαλεία και αξίζουν και με το παραπάνω τα χρήματά τους, τα 1000 ευρώ μου φαίνονται εξωπραγματικές τιμές για να δώσει ένας χομπίστας, ειδικά αυτή την εποχή. Αν τώρα μιλάμε για έναν επαγγελματία με συνεχή gigs, by all means.

 

(Και πριν με προλάβει κανείς, και τα fender american basses μου φαίνονται πολλά για τον τίμιο χομπίστα, όπως εγώ.)

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Βέβαια το να έχεις ένα ακριβό μπάσο και ενα δυο πολυ φθηνότερα δεν είναι κακό!Σε βοηθάει στο παιξιμό σου κ νιώθεις πιο σίγουρος με ένα καλό μπάσο!Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η μανία του να έχω 10 πανάκριβα μπάσα χωρις να ξέρω το γιατί!

καλά με τα αμερικάνικα fender και εγώ φρικάρω μερικές φορές.Σχεδόν διπλάσια τιμή απο ένα μεξικάνικο!Έχουν πραγματικά διπλάσια ποιότητα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elixir, βρες ένα μεταχειρισμένο Corvette active ή passive με μονούς J μαγνήτες και δοκίμασέ το αν σου ταιριάζει. Κατά προτίμηση ψάξε για πριν το 2000 μοντέλο με bubinga σώμα και wenge μπράτσο και αν αντέχεις το βάρος πάρτο και θα με θυμηθείς.

Η τιμή τους κυμαίνεται από 450 - 650 ευρώ ανάλογα με την παλαιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος ενός Warwick Corvette 5 $$ NT. Έχει απίστευτο ήχο και για πένα και για δάκτυλα (εγώ παίζω με δάκτυλα). Γενικά έχει όργανα που αρχίζουν από τα 800 ευρώ και φτάνουν ως και τρελές τιμές. Εγώ είμαι από τους υποστηρικτές και fans της WW.

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλυτερα Warwick που εχω ακουσει φοραγαν EMG η Bartolini (ωραιοτατα ηταν τα παλια FNA με τους Duncan, αλλα αυτα ξεφευγουν λιγο απο τον "παραδοσιακο" Warwick ηχο).

 

Απο τα τωρινα μπασα της σειρας (που ειναι τα παλια τα Fortress!) τα μονα που εχουν καταφερει να μου κανουν "κλικ" ειναι το $$ και το Streamer Stage II. Το Thumb εχει και αυτο πολυ ωραιο ηχο (μαζι με το Streamer Stage II ειναι το μπασο ισως με την περισσοτερη Warwickιλα στη χροια του), αλλα βρισκω απαραδεκτη την εργονομια του για τοσα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Thumb εχει και αυτο πολυ ωραιο ηχο αλλα βρισκω απαραδεκτη την εργονομια του για τοσα λεφτα.

 

Mπορεις να εξηγησεις λιγο παραπανω τι ακριβως εννοεις? Δεν εχω αξιωθει να πισαω Thumb, εξ ου και η ερωτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορεις να εξηγησεις λιγο παραπανω τι ακριβως εννοεις? Δεν εχω αξιωθει να πισαω Thumb, εξ ου και η ερωτηση.

 

Neckdive, λογω του πολυ μικρου σωματος του μπασου, του πολυ "κοντου" upper horn και του οτι, λογω design, η γεφυρα των Warwick "απομακρυνει" το nut απο το σωμα. Το να πολεμαω να κρατησω το οργανο στη σωστη θεση οταν παιζω ορθιος δεν το δεχομαι, ειδικα οταν κανει τοσα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neckdive, λογω του πολυ μικρου σωματος του μπασου, του πολυ "κοντου" upper horn και του οτι, λογω design, η γεφυρα των Warwick "απομακρυνει" το nut απο το σωμα. Το να πολεμαω να κρατησω το οργανο στη σωστη θεση οταν παιζω ορθιος δεν το δεχομαι, ειδικα οταν κανει τοσα λεφτα.

 

Με μια καλη ζωνη το προβλημα σχεδον εκμηδενίζεται!Ο ηχος του για μενα οντως ηταν ο πιο true warwick απ ολους!Οσον αφορα για την B χορδη απλα σκοτωνε οσο οποιοδηποτε οργανο εκει εξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει ο πιο true warwick ήχος?Δεν το πιάνω!Δηλαδή το corvette που έχω δεν έχει τον πιο true warwick ήχο??Το καθένα 'εχει το χαρακτήρα του και διαφορετικό ήχο στα σημεία.Η επιτομή της warwick είναι το thumb δηλαδη? Δεν διευκρινίζεις τι εννοείς...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου