Προς το περιεχόμενο

Perfect pitch: Πιτσιρικάς με απίστευτο αυτί


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα σχολια στο utube τα διαβασε κανεις? Το παιδακι εχει λευκαιμια και δεν τα παει και πολυ καλα...μερικες φορες καποια τετοια φαινομενα ειναι και αποτελεσματα καποια αρρωστιας..

Κριμα..πολυ κριμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδιά να διακόψω την ενδιαφέρουσα συζήτησή σας, για να επισημάνω ότι (σε πολλά posts παραπάνω τουλάχιστον) έχει μπερδευτεί το perfect με το relavive pitch.

 

Υπάρχουν θεωρίες που λένε ότι σχεδόν όλα τα παιδιά γεννιούνται με perfect pitch αλλά το χάνουν στο δρόμο. Για να γίνεις άψογος μουσικός φτάνει και περισσεύει το relative pitch πάντως.

 

Ακριβώς. Το relative pitch είναι αυτό που εννοούμε οι περισσότεροι όταν λέμε "αυτός έχει μουσικό αυτί". Αυτό σίγουρα μαθαίνεται, δεν είναι "ή το'χεις ή δεν το'χεις", και μπορεί να αναπτυχθεί σαν ικανότητα σε εντυπωσιακά επίπεδα. Θεωρώ ότι για κάθε μουσικό είναι βασική ικανότητα, ειδικά όσο μπαίνει - έστω και λίγο - σε περιοχές "αυτοσχεδιασμού" (με και χωρίς εισαγωγικά)

 

Για την θεωρία δεν το έχω ξανακούσει, θα το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχολια στο utube τα διαβασε κανεις? Το παιδακι εχει λευκαιμια και δεν τα παει και πολυ καλα...

Κριμα..πολυ κριμα..

Ναι, κριμα... :(

μερικες φορες καποια τετοια φαινομενα ειναι και αποτελεσματα καποια αρρωστιας..

Αυτο δεν το ξερω.

 

Η απορια που εχω εγω σχετικα με τους ανθρωπους με perfect pitch ειναι η εξης:

Αυτοι εχουν ΚΑΙ σχετικο αυτι? Η' ακουν ανεξαρτητα τις σωστες νοτες χωρις να τις συσχετιζουν μεταξυ τους; Π.χ. αν εγω(δηλ οποιοσδηποτε με καλο σχετικο αυτι) ακουσω μια μινορε συγχορδια και μετα την b6 ματζορε, αμεσως ακουω τη γνωριμη χιλιοπαιγμενη αλλαγη(π.χ. Λα μινορε - Φα ματζορε). Αρκει να μου πεις ποια ειναι η τονικοτητα και θα το παιξω. Οι ανθρωποι με P.P. ακουν την αλλαγη του συγκεκριμενου διαστηματος? Και, κατ'επεκταση, τους δημιουργειται αυτη η γνωριμη εικονα των ακκορντων, ή ακουν εντελως ανεξαρτητα τα δυο ακκορντα η ακομα και την καθε νοτα του ακκορντου ξεχωριστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορια που εχω εγω σχετικα με τους ανθρωπους με perfect pitch ειναι η εξης:

Αυτοι εχουν ΚΑΙ σχετικο αυτι?

 

Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Αν είναι μουσικοί, μάλλον έχουν εξασκηθεί να έχουν και σχετικό αυτί. Αλλά έχοντας perfect pitch (τουλάχιστον ο μοναδικός άνθρωπος που έχω γνωρίσει στη ζωή μου που είχε), ακούς κάθε νότα ξεχωριστά οπότε και να μην αντιλαμβάνεσαι την αλλαγή της "φασολάδας" ακούς τις νότες των ακκόρντων.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον topic και σίγουρα εντυπωσιακός ο πιτσιρικάς. Είχα και εγώ μια γνωστή η οποία έβρισκε και την κλ@νι@ σου στο πεντάγραμμο (μια μέρα δεν κρατήθηκα και με τρόμο διαπίστωσα ότι "την βρήκε"  ;D ;D ;D)!!!

 

Τώρα το κατά πόσον το perfect (ή relative) pitch είναι απο άχρηστο έως υπερπολύτιμο για έναν μουσικό, εξαρτάται -για μένα πάντα- απο το τι κάνει με τη μουσική του ο τύπος.

 

Φαντάζομαι ότι σε έναν μουσικοσυνθέτη η ικανότητα αυτή δεν είναι τόσο "δυνατή" όσο σε σχέση π.χ. με έναν μουσικό ο οποίος κατ' αποκλειστικότητα διασκευάζει κομμάτια. Κατ' αναλογία το "μουσικό αυτί" νομίζω ότι έχει άλλη βαρύτητα ανάλογα και με το τι "είδος" μουσικής παίζει κάποιος.

Μεγάλη αξία νομίζω είναι να μπορεί να "παρατηρεί" κάποιος τη μουσική, να μπορεί να αναλύει αυτό που ακούει, επιχειρώντας να "διαβάσει" το μυαλό του μουσικού μέσω της μουσικής.

 

Μπορώντας εν μέρει να παίζω ότι ακούω (χωρίς να είμαι αλάνθαστος  ;)), την έχω πατήσει πολλές φορές: Κομμάτια που τα έβγαζα με το αυτί διαπίστωνα στην πρόβα ότι τα έπαιζα με λάθος +/- ακόμα και ολόκληρο τόνο σε σχέση με τις παρτιτούρες των παιδιών της μπάντας. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει:  ???

1. Κακής ποιότητας mp3.

2. Κακής ποιότητας ακούστικά (κατά τη διάρκεια νυχτερινής μελέτης)/κακή τοποθέτηση ηχείων.

3. Στις παρτιτούρες τους δεν πρόσεξαν ότι έπρεπε να έχουν άλλο κούρδισμα!!!! :o

Όποτε μου συνέβαινε αυτό εννοείται ότι έλεγχα στο σπίτι μου αν κάνω λάθος (δεν έκανα), οπότε και έπαυα να προβάρω τα κομμάτια συνοδεία mp3... ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αντιθετο του P.P ? ? πως λεγεται ? /  ?

 

προσωπικα αυτο με ενδιαφερει

γιατι το εχω συνδιασει με μια ωραια δυσχρωματοψια.

 

???

 

 

:'(

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να διακόψω την ενδιαφέρουσα συζήτησή σας, για να επισημάνω ότι (σε πολλά posts παραπάνω τουλάχιστον) έχει μπερδευτεί το perfect με το relavive pitch.

 

Υπάρχουν θεωρίες που λένε ότι σχεδόν όλα τα παιδιά γεννιούνται με perfect pitch αλλά το χάνουν στο δρόμο. Για να γίνεις άψογος μουσικός φτάνει και περισσεύει το relative pitch πάντως.

+10

και ο τρόπος που αποκτιέται είναι γνωστός και λέγεται ear training

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη χαλασω την κουβεντα,ωραιος ο πιτσιρικας αλλα...

Αυτο το να βγαζει ο γονεας/κηδεμονας ενα παιδι στο ιντερνετ,τα καναλια για να πει δειτε το παιδι μου τι ταλενταρα ειναι και να το επιδεικνυει επειδη ο ιδιος ειναι ενα ανασφαλες,κενο ατομο,μου προκαλει αηδια.Μη μιλησω για το τι προκαλουν στα παιδια

τους μ αυτη τη,χωρις σταματημο,δημοσια θεαση.

Συγνωμη ρε παιδια που ειμαι εκτος θεματος,δεν αντεξα γιατι εχει γεμισει το ιντερνετ

με ''ιδιαιτερα ταλεντα''κατω των 12 ετων,κι αντι να τους μαντρωσει κανας εισαγγελεας

καθομαστε και θαυμαζουμε μ ανοιχτο το στομα.

Μπραβο στον πιτσιρικα,μπραβο,θα παει μπροστα.

Και παλι σορρυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου