Προς το περιεχόμενο

Πολλαπλές midi συσκευές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε, όποιος μπορεί να μου λύσει μια απορία.

 

Έχω μια κάρτα ήχου με ενα midi in και ένα midi out. Θέλω πάνω σε αυτή να συνδέσω:

1. Μια πεταλιέρα Zoom G9.2tt

(τα midi in out εννοείται, θέλω και την είσοδο και την έξοδο)

2. Ενα midi master keyboard Roland A-30

(θέλω μόνο το midi out του keyboard, αλλά περέχει και midi through και midi out)

3. Ενα synth, (έχει μόνο midi in)

 

Eπίσης η κάρτα έχει λειτουργία midi through με το πάτημα ενός κουμπιού, που απ'ότι έχω καταλάβει ότι σημα δέχεται το input το στέλνει κατευθείαν στο output.

Δουλέυω με Ableton Live.

Ουσιαστικά δηλαδή θέλω να μπαίνουν 2 είσοδοι στο Ableton,(πεταλιέρα και keybord)

και 2 έξοδοι (synth και πεταλιέρα). (Επίσης χρειάζομαι π.χ. με το keyboard να ελέγχω vst synths στο ableton αλλά και το hardware synth αλλά και απο το ableton να στέλνω midi στο synth, ίσως και ταυτόχρονα).

 

Τώρα η απορία είναι πως συνδέεις πολλές συσκευές Midi μεταξύ τους, (Εφόσον τα midi interfaces έχουν 16 κανάλια λογικά δεν μπερδέυονται τα σήματα μεταξύ τους με τις κατάλληλες ρυθμίσεις) Αλλά με τι είδους hardware γίνεται η συνδεσμολογία? Πως δηλαδή θα συνδέσω φυσικά τις συσκευές μεταξύ τους? Επίσης τι είναι το midi through?

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα χρειαστείς ένα Midi Interface. Καλό είναι να πάρεις μεγαλύτερο από 2X2 που θέλεις, γιατί αργότερα πιθανό να χρειαστείς τις επιπλέον Midi In/Out θύρες.

Για παράδειγμα κάτι σαν αυτό http://www.thomann.de/gr/maudio_midisport_4x4_ae_usb.htm όπου θα μπορείς να συνδέσεις έως και 4 Midi μηχανήματα.

 

Το είπες πιό πάνω και το ρωτάς στο τέλος.

Το Midi Thru είναι ακριβές αντίγραφο του Midi In. Δηλαδή ότι Midi σήματα εισέρχονται στην είσοδο Midi In, εξέρχονται από την έξοδο Midi Thru χωρίς καμμία απολύτως επεξεργασία από το μηχάνημα που έχει την συγκεκριμένη θύρα εξόδου, αρκεί να υπάρχει τροφοδοσία στο μηχάνημα αυτό.

Εξαιρούνται τα μηχανήματα που χρησιμοποιούν την έξοδο Midi Out και ως Midi Thru μέσω επιλογής από το εσωτερικό τους πρόγραμμα λειτουργίας (operating system). Αυτά τα μηχανήματα θα πρέπει όχι απλά να έχουν τροφοδοσία αλλά να έχουν ξεκινήσει - μπεί σε κατάσταση κανονικής λειτουργίας.

 


midi through = Λάθος

Midi Thru ή MIDI THRU = Σωστό

Λεπτομέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν μου πήγαινε με το through αλλά δεν το είχα εντοπίσει.  ;)

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Δηλαδή εάν ισχύει αυτό που λες (πως σε κάποια μηχανήματα το midi out είναι και Thru) θα μπορούσα εν δυνάμει να συνδέσω σειριακά όλα τα μηχανήματα και εν τέλει να "ενώσω τον κύκλο" πάνω στα ins outs του audio interface και βάζοντας τα να λειτουργούν σε διαφορετικά κανάλια να κάνω όλα αυτά που θέλω?

Σορρυ με την τεχνολογία Midi μου είναι όλα λίγο ασαφή!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου