Προς το περιεχόμενο

VINTAGE SYNTHS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου κάνει εντύπωση η ακριβή πώληση κάποιων vintage keyboards και όχι μόνο (εξαιρώ Rhodes,Hammond,les paul klp) . Eντάξει ο ήχος, η άμεση πρόσβαση σε παραμέτρους ήχου κλπ. αλλα έχετε υπ΄όψη ότι οχι μόνο δεν υποστηρίζονται από τις αντιπροσωπείες  σε  πολλά, αλλά και δυσκολα βρίσκεις (αν έχεις τύχη) ανταλλακτικά, αν θελήσεις να το ψάξεις μόνος?

Και για να το πω απλά και ευγενικά, θα αγόραζε κανένας μηχανή ή αμάξι με ταμπούρα αντι για δισκόφρενα στους μπροστά τροχούς εν έτι 2010, αν το ήθελε για να κανει τις μετακινήσεις του και όχι μια βόλτα το χρόνο στο ράλλυ αντίκα? Μεγάλο μέρος του ηλεκτρονικού εξοπλισμού υπόκειται στους νόμους της φθοράς λόγω χρήσης ή παλαιότητας....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση βρισκεται στον ορο VINTAGE.

 

Εχω μερικα απο αυτα που ανεφερες, Fender Rhodes, Wurlitzer ep200, Crumar Trilogy, Crumar T1/c.

 

Ο βασικος λογος που τα εχω ειναι γιατι εχω συνηθισει το τροπο λειτουργιας τους και τους ηχους που εχουν. Πιστευω οτι ειναι υποκειμενικο, αλλοι προτιμουν τα νεα synths γιατι ειναι ολα σε ενα. Για συναυλια τα νεα synths ειναι η καλυτερη επιλογη απο θεμα αξιοπιστιας και βαρους.

 

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ορος vintage είναι το τελευταιο κόλπο στην Ελλαδα για να βγαλουμε κανα φραγκο απο την παλιατζουρα που μας εμεινε στην αποθηκη.

 

Vintage θα ελεγα εγω ενδεικτικα τα Fender Rhodes δεκαετίας 70, Hammond B3, Minimoog, Arp 2600, Εms A και καποια ακομα. Οργανα που αξίζει να εχεις και ας μην παιζουν πολυ καλά.

Αλλιως, με τα λεφτά ενος minimoog παιρνεις ενα ολοκαινουριο voyager, και σου περισσευουν κιολας. Αντι για Prophet 5, μπορεις να παρεις ενα Poly evolver αν το θες για σοβαρή δουλεια.

 

Απο κει κ περα, σε καμία περιπτωση δεν ειναι vintage οτιδηποτε παλιο δε βρισκουμε ευκολα και φυσικα δε δικαιολογουνται οι τιμες που βλέπουμε καθε τοσο.

 

Φτασαμε σε σημειο να διαβασουμε για το Roland MC-303 πως προκειται για ενα θρυλικο groovebox, αλα 808. Μιλαμε για ενα παιχνιδακι που το πηρα 150 ευρω και στην Αμερικη με το ζορι ξεπερναει τα 100.

 

Βεβαια ολη η συζήτηση είναι ακυρη οταν εχουμε το φαινομενο Casio CZ101. Ενα ασχημο, δυσχρηστο και κατα την αποψη μου με χαλια ηχο, συνθακι, το οποιο χρησιμοποιησε καποιος γνωστος παιχτης ο Αμζα, και φτανει στο σημειο να πωλειται 500 και 600 ευρω γι'αυτο το λόγο, τη στιγμη που αντικειμενικά ειναι κλεψια να δωσεις πανω απο 150.

 

Αρα ο ορος "vintage" ειναι ενα τεχνασμα στο 90% των περιπτωσεων που συνανταμε εδω μεσα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ορος vintage είναι το τελευταιο κόλπο στην Ελλαδα για να βγαλουμε κανα φραγκο απο την παλιατζουρα που μας εμεινε στην αποθηκη.

 

δεν είναι μόνο Ελληνικό το κόλπο.

 

Για συναυλια τα νεα synths ειναι η καλυτερη επιλογη απο θεμα αξιοπιστιας και βαρους.

+1

 

παρ όλ αυτά είμαι σίγουρος ότι κανένας εδω μέσα δε θα έλεγε όχι αν του χαρίζανε ένα αναλογικό μόντουλαρ συνθ του '70...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ορος vintage είναι το τελευταιο κόλπο στην Ελλαδα για να βγαλουμε κανα φραγκο απο την παλιατζουρα που μας εμεινε στην αποθηκη.

εδω μεσα

Εάν έχεις καμμία παλιατζούρα σε minimoog...εδώ είμαι ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλείται vintage Triton Extreme 2004 με vintage dsp-moss expansion board        5500E

Επίσης    vintage Roland Fantom X6 2004 με expansion vintage boards                4200E

Σπάνιο και τελευταίο το θρυλικό Μ1 με λαικούς amza ήχους και δώρο τη συλλογή καρτών m1 series σε πολύ καλή κατάσταση από studio                                      8500Ε

 

 

 

 

                                                                                        Αγγελίες  12-05-2037

 

όπως καταλαβαίνετε όλα σχετικά είναι με τον χρόνο γιαυτό μη σκάτε.....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις καμμία παλιατζούρα σε minimoog...εδώ είμαι ;D ;D

 

Εχω ενα jen sx1000. Vintage αναλογικο στα 3500 (επειδη ειναι μονοφωνικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα jen sx1000. Vintage αναλογικο στα 3500 (επειδη ειναι μονοφωνικο)

 

 

Τη καλησπέρα μου idol.Τελικά βρήκες πwλiτη για το OB12;..Το θυμήθηκα μιας και μιλάμε για θρυλικά synths ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.

Εαν ενα οποιοδήποτε παλιό μηχάνημα δεν είχε ζήτηση δεν θα έφτανε στις τιμές που βλέπεις.

 

Άρα για κάποιους έχει αξία, κάποιοι άλλοι τα αγοράζουν για να τα έχουν να τα βλέπουν και για κάπους άλλους δεν έχουν καμία λειτουργικότητα και τα προσπερνάνε αδιάφοροι.

 

Άλλωστε, αρκετά απο αυτά τα μηχανήματα χαρακτηρίζουν μια εποχή και πολλές φορές είναι αναντικατάστατα σε αυτό που κάνουν.

 

Υγ. Ωραίο το καινούριο Ducati, ωραία και η Vespa...  ;D

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου