Προς το περιεχόμενο

Τι εφόδια χρειάζεται ένας μπασιστας για να είναι πραγματικά καλός ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτό που λές μου φαίνεται λαθος.

 

θα το διόρθωνα κάπως έτσι:

Όπως πας στο σχολείο να μάθεις ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ έτσι πας και στο ωδείο να μάθεις μουσική.

 

τα γράμματα απο μόνα τους δεν είναι τέχνη. Η μουσική απο την άλλη, είναι. Επειδή είσαι φιλόλογος δε σημαίνει οτι έγινες και συγγραφέας, ούτε σου χρειάζεται να είσαι φιλόλογος για να γίνεις συγγραφέας. Λίγη γραμματική και συντακτικό, όμως, κανει καλο. ;)

Εντάξει διαφωνούμε, αλλά δεν πειράζει. Καλά είναι και τα ακούσματα, αλλά όλοι έχουν. Και αυτός που ξέρει τίποτα από μουσική έχει ακούσματα. Μπορεί να παίξει μουσική; Μπορεί να δημιουργήσει μουσική; Όχι...

 

Και δεν έχει σημασία αν κάτι είναι τέχνη ή όχι. Μαθηματικά (κανόνες, πράξεις, θεωρίες, θεωρήματα, μπλα μπλα μπλα) δεν μπορείς να τα μάθεις (όταν είσαι 6-7 χρονών) επειδή έχεις τα αντίστοιχα "ακούσματα", όπως να ξες να μετράς μέχρι το 10, βλέπεις αριθμούς συνέχεια γύρω κτλ κτλ... Πρέπει να πας στο σχολείο ώστε να τα μάθεις όλα σωστά και από την αρχή. Έτσι νομίζω είναι και με τη μουσική...

 

Αν δεν πας να μάθεις τώρα στην περίπτωσή μας μπάσο από δάσκαλο και αρχίσεις μόνος σου, όσα πολλά ακούσματα και αν έχεις, πολύ καλός μπασίστας (όπως λέει και το topic μας) δεν θα γίνεις. Τα ακούσματα βοηθάνε, αφού έχεις πάρει πρώτα το κατάλληλο υπόβαθρο έτσι ώστε να ξες να τα χρησιμοποιήσεις. Και αυτό το κατάλληλο υπόβαθρο δεν το μαθαίνεις με την επιφοίτηση του περιστεριού, πας στον δάσκαλο (και όπως μαθαίνεις στα Μαθηματικά πρόσθεση, αφαίρεση κτλ κτλ, έτσι) και μαθαίνεις θεωρία, τεχνική, το όργανό σου και τα λοιπά. Δεν έχει σημασία αν η μουσική είναι τέχνη (που η τέχνη είναι κάτι το σχετικό, κάποιος μπορεί να θεωρήσει τέχνη και τα Μαθηματικά), πρέπει να την μάθεις κάπως. Αυτό πιστεύω εγώ προσωπικά ότι είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος αν θέλει να γίνει καλός μπασίστας.

 

Την απάντηση την έδωσε το παιδί που είπε ότι παίζει από τα 12-24 χωρίς να έχει διδαχθεί μουσική, και παίζει όπως έπαιζε τότε που ήταν 12 χρονών. Ίσως να υπερβάλλει, αλλά νομίζω θίγει την ουσία. Και σίγουρα το παιδί αυτό θα έχει πολλά ακούσματα...

 

Φιλικά πάντα...

Bass till I die!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- θα πρέπει όταν δει το ακόρντο στην παρτιτούρα να ξέρει τι άλλο μπορεί να περάσει πέρα από την τονική. Αν σκάσει δήλαδεί ένα απλό ΙΙ-V-I του τύπου Dm7 σε G7#5b9 σε Cmaj7 να καταλαβαίνει το τι μπορεί να παιχτεί και τι όχι ...

ωχ... θα φάω σφαλίαρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σφαλιαρες δεν πεφτουνε ευκολα εδω φιλε μου..αλλα ανοιγεις ενα θεμα που για 5 μερες ειναι ανενεργο..και θετεις μια αποψη που ειναι σεβαστη μεν αλλα εχει τοσο συζητηθει εκτενεστερα.Ειδικα πανω στο θεμα των βαθμιδων ..μεχρι και σε τι στυλ μουσικης...

και αν διαβασεις ολο το θεμα...θα δεις ποσα εφοδια εχουνακομα αναλυθει..και ποσα θα αναλυθουν στο εγγυς μελλον.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που το ανεβασατε παλι το θεμα πιστευω οτι τα εφοδια ειναι εδω κ αναδεικνυονται οπως πρεπει απο 2 μαστερ του ειδους.Για οτι στυλ μουσικης κι αν παιζεις θες αυτο το dvd να το δεις κ να το αφομοιώσεις.

 

http://www.amazon.com/dp/B001DPC4I2?tag=oneff-20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ως είδος , ΥΠΑΡΧΟΥΝ οι πραγματικά καλοί μπασίστες, ρίχτε τους μια ματιά και βγαλτε συμπεράσματα. Ηφτούνο το thread ειναι λιγο γραφικό. Αλλου ξεκίνησε και στο πουθενά παγαίνει το αμοιρο. Δια αυτο και συνεχίστηκε με όλη την ουσία του σε αλλο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω μεγάλε! Νοιώθεις τόσο ανώτερος που ξέρεις τα δέκατα έκτα και μας τεστάρεις κιόλας αν τα ξέρουμε κι εμείς;;; Καλά είσαι πολύ σπουδαγμένος... Πςςςς...

 

Όσο για τα δικά σου επιχειρήματα περί "ρυθμικής αγωγής" (πρόσεξε τώρα "ρυθμικής ΑΓΩΓΗΣ") των "μαύρων" που "έχουν από τη φύση τους";;;;; τι να πω...

Τα αφήνω να μιλήσουν από μόνα τους.

RayDTutto ούτε εγώ σε συμπαθώ αλλά ο yameth με προειδοποίησε με pm. Αλλιώς θα σου είχα σούρει.. Τώρα απλά σε αποφεύγω

 

RayDTutto

Νομίζω οτι μιλάς για να μιλάς χωρίς να εχεις να πεις τίποτα 

Συγνώμη που το λεω αλλα αυτη την εντύπωση μου δίνεις

Αν πραγματικά εχεις κατι να πεις τεκμηρίωσε το με επιχειρήματα

Οσο για τον Collins τα εχει τα δεκαταεκτα μεσα στο σωμα και το μυαλο του

αν ξερεις βεβαια τι ειναι τα δεκαταεκτα ??? .

Εγω αυτο που προσπαθω ειναι να μεταφράσω αυτο που κανει για να το καταλάβω.

Και πιστεψε με δε γίνετε αλλιως . Οι μαύροι εχουν απιστευετη ρυθμική αγωγή απο τη φύση τους πράγμα που δεν εχουν οι λευκοί ποσο ακόμα οι Ελληνες .

+1000000000

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίστευτο. Τόσες μ@λ@κίες μαζεμένες σ'ένα thread λίγες φορές έχω δεί. Έλεος με τους ηλίθιους καβγάδες και τις χαζομάρες επιτέλους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαύροι εχουν απιστευετη ρυθμική αγωγή απο τη φύση τους πράγμα που δεν εχουν οι λευκοί ποσο ακόμα οι Ελληνες .

 

THEOD, δεν συμφωνώ καθόλου.

 

Πέραν του ότι κάτι παθαίνω με τις φυλετικές διαφοροποιήσεις, και πέραν του ότι αυτό που γράφεις αυτοαναιρείται ("αγωγή" σημαίνει εκπαίδευση, μάλλον θέλεις να πεις ότι οι μαύροι "το έχουν στο αίμα τους", δηλ. το αντίθετο ακριβώς), ειδικά οι Έλληνες και οι Βαλκάνιοι/Μεσανατολίτες, είμαστε τόσο μπροστά σε παραδοσιακά ρυθμικά σχήματα, που οι υπόλοιποι... λευκοί και μαύροι, μας κοιτάνε με κυάλια.

 

Νομίζω ότι όλο το πρόβλημα με τους μπασσίστες (Έλληνες ή Εσκιμώους, δεν έχει σημασία) προκύπτει όταν προσπαθούν να μιμηθούν αυτά που ακούνε, αντί να προσπαθούν να το βγάλουν από μέσα τους.

 

Δεν με ενδιαφέρει η τεχνική εκπαίδευση, αυτό έπεται κατά τη γνώμη μου... Αν δεν μπορεί κάποιος να βλέπει τον ήχο που βγάζει από το μπάσσο του σαν τον χτύπο της καρδιάς του, δεν πρόκειται ποτέ να γίνει καλός μπασσίστας. Το πολύ να γίνει καλός κιθαρίστας που θα παίζει μπάσσο.

 

IMHO πάντα και παρατηρώντας τη... ράτσα απ'έξω.

 

------

 

@Stevie

 

Ο Yameth σε προειδοποίησε, αλλά δεν φαίνεται να το "πιάνεις": ακόμα και αυτό που κάνεις τώρα είναι flaming.  :-\ Θα σου συνιστούσα να "αποφεύγεις" με καλύτερο τρόπο να γεμίζεις το forum με άχρηστα posts.

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ Genius Loci. Εδω εχουμε να κανουμε με το πνευμα κουλτουρα κλπ.

Ελληνες? πες σε(γ προσωπο) οποιο αλλο λαο για 9/8 ή για το στοιχουργικο μετρο της Ιλιαδας.

Χωρις να σημαινει πως αν τα προβαλλαμε και μεις στο MTV(πχ) δε θα τα χαν οι αλλοι ;).

Καθε λαος ειχει τη κουλτουρα του. Αλλος πολυ αλλος λιγοτερο.

Αν απο βιολογικης φυσεως εχουν διαφορες οι φυλες, αυτο ειναι αλλα και δεν αφορα διολου το νοιζ με καθ ενος την αποψη.

 

Αλλα απ την αλλη συμφωνα με τα παραπανω περι MTV οσο και να....σε καμια περιπτωση δε θεωρω πως εχουμε πχ το blues ή οι αλλοι το ζειμπεκικο.

Εννοοντας πως εγω που παιζω μπλουζ θα επαιζα καλυτερα αν επαιζα καρσιλαμαδες και αντιστροφα.

Εδω παιζει το DNA(μνημες) χωρις να σημαινει πως κανω διαχωρισμο στην ευφυΐα της καθε μουσικης παραδοσης

THNX!

 

@ ΤΗΕΟD

Οι μαυροι μπορεις να πεις εχουν απιστευτες επιδοσεις στο αλμα εις μηκος. ;)

ή διαφορετικο στυλ προσεγγισης μουσικης που μου κανει καλυτερα. Με το μπαρδον

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου