Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την κιθάρα μου...


blasito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά! Εδω και καιρο θέλω να αλλάξω τους μαγνήτες μου στην κιθάρα. Έχω μια ibanez sa1260 prestige. Δε λέω, οι μαγνήτες που έχει από το εργοστάσιο είναι καλοί. 2 μονούς σε neck και middle και ένα humbucker στη γέφυρα. Ο ήχος που θέλω να βγάλω είναι ο εξής: τον ήχο του gary moore, το γεμάτο αυτό ήχο που βγάζει η gibson του. Μπορώ να πετύχω κάτι ανάλογο με 2 μονούς και ένα διπλό μαγνήτη? Αν μπορείτε να με βοηθήσετε και να μου προτείνετε μαγνήτες θα το εκτιμούσα πολύ. Thanks!

ill your idols!!! (κλεμμένο είναι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομμάτι δύσκολο να ακουστεί Gary Moore το όλο θέμα, αλλά μπορεί και να πλησιάσεις...

 

Σε πρώτη φάση φαντάζομαι ότι για neck θα ψαχτείς στους humbuckers σε μέγεθος μονού. Δεν ξέρω καθόλου πως αποδίδουν όμως...

 

Για middle εγώ θα ψήφιζα ότι πιο vintage και "μεσαίο" σε ήχο μπορείς να βρεις...

 

Τώρα για bridge...έχω ξαναπεί ότι αυτοί οι Eric Johnson signature της DiMarzio μου κινούν πολύ το ενδιαφέρον...αλλά δεν τους έχω ακούσει.

 

Η Historic Les Paul του G.Moore ήταν η πρώτη που φόρεσε τους Burstbuckers αν δεν απατώμαι, οπότε έχε κι εκεί το νου σου. Είναι αλμυροί οικονομικά βέβαια, αλλά ο ΒΒ #2 που έχω bridge στην Epiphone G-400 την κόβει μια χαρά τη μουστάρδα. Υπάρχει και ο πολύ hot BB #3. Οικονομικότεροι και παρεμφερείς σε χαρακτηριστικά είναι οι SD Seth Lover.

 

Καλό ψάξιμο blasito!

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν θες να αλλάξεις τους μονούς δες και αυτό http://www.carvin.com/products/single.php?ItemNumber=TBH60&CID=GTR/K .

Στα μισά λεφτά από τους Seymour Duncan και το ίδιο καλοί[/code]

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος που θέλω να βγάλω είναι ο εξής: τον ήχο του gary moore' date=' το γεμάτο αυτό ήχο που βγάζει η gibson του.[/quote']

 

O ήχος του - κάθε g. moore - δεν προκύπτει μόνο από τους μαγνήτες αλλά από πολλούς hardware παράγοντες (κιθάρα - ενισχυτής - εφέ - μικρόφωνα - ηχογράφηση κ.λ.π.) και από τα ίδια τα χέρια του κάθε μουσικού, πέρα από μηχανήματα...

Nομίζω δεν πρέπει να αλλάξεις τίποτα στη κιθάρα σου, αλλά αν οπωσδήποτε θέλεις να κάνεις κάποιες αλλαγές τότε αγόρασε αυτά τα όργανα (κιθάρα - ενισχυτή) που θεωρητικά βρίσκονται πιο κοντά ηχητικά σε αυτό που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν θες να αλλάξεις τους μονούς δες και αυτό http://www.carvin.com/products/single.php?ItemNumber=TBH60&CID=GTR/K .

Στα μισά λεφτά από τους Seymour Duncan και το ίδιο καλοί[/code]

 

χεχεχεχε +1000!

για να μη σου πω φίλε μου και πολύ καλύτεροι!!!!! το διαπιστώνω αυτό μερα με την μέρα από το Σάββατο ..... :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βγαλεις τον ηχο του Garry Moore μονο με μια αλλαγη στην κιθαρα σου.

Η κιθαρα ειναι μονο το 5% της εξισωσης σου λειπει ακομα το 5% που ειναι ο ενισχυτης & τα εφε & βεβαια το 90% που ειναι τα ...χερια :lol: :wink:

 

Σοβαρα μιλωντας τωρα ο ενισχυτης παιζει τεραστιο ρολο (αν προσεξεις ο ηχος του συγκεκριμενου κιθαριστα δεν μεταβαλεται τραγικα ειτε παιζει με Stratocaster,ειτε με ES335,ειτε με οτιδηποτε) οπως και η ΕΝΤΑΣΗ στην οποια παιζει μια και ο "ογκος' που ακους δεν ειναι τιποτα αλλο απο τις τελικες λυχνιες των ενισχυτων του (και οχι τις προενισχυτικες) που δουλευουν στο full :wink:

 

Eπισης χρησιμοποιει,οπως και ο ηρωας του ο Peter Green απο τον οποιο εχει επηρεαστει πολυ,ΤΟΝΟΥΣ "αναλογικου" delay για να παχαινει ο ηχος του :wink:

 

Για μη πολυψαχνεσαι και κουραζεσαι θα σου προτεινα να αγορασεις μια κιθαρα με 2 διπλους μαγνητες (σκαφακι τυπου ES335 η καποια απο τις πολλες κιθαρες τυπου LES PAUL που κυκλοφορουν) εναν μικρο (δεν χρειαζεσαι παρα πολλα βατ) ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη "βρεττανικης" φιλοσοφιας & ενα πεταλακι delay. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης χρησιμοποιει' date='οπως και ο ηρωας του ο Peter Green απο τον οποιο εχει επηρεαστει πολυ,ΤΟΝΟΥΣ "αναλογικου" delay για να παχαινει ο ηχος του[/quote']

Δηλαδή ΠΩΣ ακριβώς το χρησιμοποιεί το delay? Βάζει πολύ σύντομη επανάληψη με αρκετό feedback αλλά κόβει το level του?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης χρησιμοποιει' date='οπως και ο ηρωας του ο Peter Green απο τον οποιο εχει επηρεαστει πολυ,ΤΟΝΟΥΣ "αναλογικου" delay για να παχαινει ο ηχος του[/quote']

Δηλαδή ΠΩΣ ακριβώς το χρησιμοποιεί το delay? Βάζει πολύ σύντομη επανάληψη με αρκετό feedback αλλά κόβει το level του?

 

Αυτό ακριβώς ήθελα να ρωτήσω και εγώ :D :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου