Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την κιθάρα μου...


blasito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

superfunk Μηπως το εκανε αυτο με το delay στις...heavy metal :lol: εποχες του;εγω ξερω οτι σε 3τουλαχιστον Live που τα εχω κιολας χρησιμοποιει μονο reverb και συγκεκριμενα στο ενα Live to alesis quadroverb...απο που το εχεις διαβασει για το delay?

blasito κατα την γνωμη μου παρε μια κιθαρα τυπου les paul(tokai,greco)...δεν θα τα καταφερεις με την ibanez...α!και πρεπει να παρεις και εναν soldano... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το διαβασα,το ΑΚΟΥΩ ομως,καθολου περιεργο αλλωστε μια και σχεδον ολοι οι British blues κιθαριστες βαζανε μπολικο Tape delay ειτε ζωντανα ειτε κατα την ηχογραφηση :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ απλα εγω επειδη σπανια χρησιμοποιω delay δεν μπορω να καταλαβω ακουγοντας την διαφορα μεταξυ.. "λιγου" delay και reverb :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ακους την διαφορα γιατι αν δεν κανω λαθος το reverb ουσιαστκα βασιζεται στη δημιουργια του σε ενα short delay. Eσυ ακους "αρχικα" το direct σημα της πηγης και εν συνεχεια to reverb δημιουργειται καθως το direct σημα ακολουθειται με ελαχιστα ms (<20ms) καθυστερηση απο την αντανακλαση του σε μια επιφανεια.

 

Παντως εκτος και καποιος θελει οπωσδηποτε ενα τελειως dry signal, το delay προσωπικα μου φανταζει ως ενα απο τα πιο απαραιτητα εφε για να εχεις εναν παχυ lead ηχο.........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται το delay είναι βασικό για όλα τα είδη από blues μέχρι metal.

Εγώ έχω μια άλλη ερώτηση...θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί το delay ως reverb με πολύ χαμηλό time?Ρωτάω γιατί ο ενισχυτής που σκέφτομαι να πάρω(κάποια στιγμή) είναι ο ENGL Thunder χωρίς reverb.Οπότε αφού θα πάρω ούτως ή άλλως delay μηπως το χρησιμοποιώ και ως reverb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ακους την διαφορα γιατι αν δεν κανω λαθος το reverb ουσιαστκα βασιζεται στη δημιουργια του σε ενα short delay. Eσυ ακους "αρχικα" το direct σημα της πηγης και εν συνεχεια to reverb δημιουργειται καθως το direct σημα ακολουθειται με ελαχιστα ms (<20ms) καθυστερηση απο την αντανακλαση του σε μια επιφανεια.

.

 

Σωστά τα λες.Το reverb ΕΙΝΑΙ delay απλά το ανθρώπινο αυτί δεν αντιλαμβάνεται επανάληψη αν ο χρόνος της είναι πολύ μκρός.Τότε ακούει έναν βόμβο,το λεγόμενο reverb :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα με τις απαιτησεις που θα εχεις ναι και οχι .........αν βαλεις παρα πολυ χαμηλο delay time(κατι αναμεσα σε 30-90ms) σε συνδυασμο με ικανες επαναληψεις και level αναλογα με τα γουστα σου αυτο θα ειναι ουσιαστικα reverb. Iσως το αποτελεσμα να μη σε ικανοποιησει απολυτα και βεβαια μη περιμενεις να ακουστει ακριβως οπως ενα dedicated reverb unit(που εχει 100 αλγοριθμους για rooms/halls/plates me predelays κ.λ.π κ.λ.π) αλλα τη δουλεια σου θα την κανεις......(για την ιστορια ακουσα προσφατα σε ενα Κερκυραικο (!!!!!!!!!!) studio ενα lexicon pcm70 και ειδα τον ουρανο σφοντυλι...........εκτοτε δε θελω να ξαναακουσω reverb..........)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι πως μόνο οι μαγνήτες δεν φέρνουν την άνοιξη...Κι αν μπήκα στον κόπο να προτείνω κάποιους μαγνήτες με τις ελλειπείς μου γνώσεις, ήταν γιατί ήμουν σίγουρος πως τα μεγαλύτερα κεφάλια θα υποδείξουν πως οι μαγνήτες δεν είναι το παν...

 

Σε κάθε περίπτωση, αν αναβαθμίσεις τα ηλεκτρικά της κιθάρας σου, έχεις σε μεγάλο βαθμό εξασφαλίσει το ότι θα ακούς ευκρινώς αυτό που παίζεις. Το αν αυτό θα "φέρνει" σε Gary Moore ή ό,τι άλλο επιθυμείς, σίγουρα εξαρτάται από πολλά άλλα πράγματα...

 

Α, και επίσης το να μην θες να πας σε καινούρια κιθάρα (πιο κοντά στα κυβικά των ειδώλων σου) και να θες να "βοηθήσεις" με ποικίλες μοντιφιές το όργανο που ήδη έχεις, από μένα είναι απολύτως σεβαστό. Αρκεί το εκάστοτε όργανο να σηκώνει πραγματικά μια αναβάθμιση ουσίας, γιατί σε άλλη περίπτωση απλά πετιούνται λεφτά (και σε αυτό συμφωνούν και οι ειλικρινείς μάστορες)...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου