Προς το περιεχόμενο

προτάσεις για πετάλια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H M13 δεν ειναι πεταλιερα,ειναι απλα πολλα πεταλακια μαζι,εχει τεραστια διαφορα απο τις αλλες πεταλιερες τοσο στη φιλοσοφια οσο και στην απλοτητα της χρησης της.

 

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση πανω σε αυτο, η m13 καθως και η m9 μπορουν να μπουν μεσω fx-loop στον ενισχυτη; (εννοω αν αποδιδουν ετσι τα delay, reverb chorus εφε τους) και σε περιπτωση που μπουν πριν τον ενισχυτη μπορουν να χρησιμοποιηθουν τα ιδια εφφε (delay,reverb....) χρησιμοποιωντας  την παραμορφωση του ενισχυτη; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ερώτηση: το RE-20 πιστεύεις ότι θα είναι πιο δύσχρηστο ? ρωτώ γιατί έχει και αυτό tap - tempo.

Ναι, tap tempo εχει αλλα δεν εχει ετοιμα ρυθμικα patterns(απ'οτι βλεπω). Κατι που σημαινει οτι θα πρεπει με το tap tempo να του δινεις εσυ ακριβως αυτα τα patterns και με ακριβεια για να μη βγαινουν εκτος ρυθμου σε live. Ασπουμε για να πετυχεις τις επαναληψεις σε ενα κομματι στυλ ''with or without you'', θα πρεπει να ρυθμισεις το delay time στα παρεστιγμενα ογδοα. Αυτο στο re-20 θα πρεπει να το κανεις εντελως manual, δηλαδη πατωντας το tap switch σε παρεστιγμενα ογδοα. Στο EHX ομως, απλα θα βαλεις τον διακοπτη στην ενδειξη του παρεστιγμενου ογδοου και απλα θα πατησεις το tap switch στα τεταρτα. Ειναι κατι πολυ πιο ξεκουραστο και σιγουρο για συνθηκες live

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ! Τώρα κατάλαβα τι εννούσες πριν! Ναι, το έχω ξανασυναντήσει αυτό το feature σε άλλη πεταλιέρα και μου φάνηκε εξαιρετικά χρήσιμο!

Βέβαια, αν ο ήχος στο RE20 είναι πολύ καλύτερος ίσως θα δεχόμουν να το χάσω.

Anyway, thanks for the thoughts!

 

Κανείς για τις υπόλοιπες προτάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για delay θα πρότεινα boss dd-20. Είναι το απόλυτο delay pedal, κάνει τα πάντα και συμφέρει. Για chorus θα σου πρότεινα το small clone, απλό και ουσιαστικό πετάλι οπου με δυο κουμπιά κάνεις σχεδόν τα πάντα( μην το παρεξηγήσεις δεν κάνει μόνο για nirvana). Όσο για booster θα συμφωνήσω με το nano lpb-1 είναι απλά κορυφή, δεν ξέρω όμως τι boost ακριβώς θέλεις, καθώς αυτό που στην ουσία κάνει το lpb-1 είναι να προσθέτει όγκο και αρ***ια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για delay θα πρότεινα boss dd-20. Είναι το απόλυτο delay pedal, κάνει τα πάντα και συμφέρει. Για chorus θα σου πρότεινα το small clone, απλό και ουσιαστικό πετάλι οπου με δυο κουμπιά κάνεις σχεδόν τα πάντα( μην το παρεξηγήσεις δεν κάνει μόνο για nirvana). Όσο για booster θα συμφωνήσω με το nano lpb-1 είναι απλά κορυφή, δεν ξέρω όμως τι boost ακριβώς θέλεις, καθώς αυτό που στην ουσία κάνει το lpb-1 είναι να προσθέτει όγκο και αρ***ια.

 

Η ημιμάθεια είναι χειρώτερη της αμάθειας....

Είναι απλά ένα πολύ μέτριο delay, με τίποτα δεν το χαρακτηρίζεις απόλυτο,

δεν έχει καμία σχέση με empress, diamond, eventide και πολλά πολλά άλλα

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ημιμάθεια είναι χειρώτερη της αμάθειας....

Είναι απλά ένα πολύ μέτριο delay, με τίποτα δεν το χαρακτηρίζεις απόλυτο,

δεν έχει καμία σχέση με empress, diamond, eventide και πολλά πολλά άλλα

 

Συγγνώμη που είμαι ημιμαθής, αλλά με αυτό το πετάλι έχω ένα πολύ ευέλικτο pedalboard όσο αφορά το delay χωρίς να χρειαστεί να δώσω μια περιουσία. Και ναι θα το ξαναπώ μεσα στην ημιμάθειά μου οτι είναι απλά το απόλυτο delay. Έχοντας αυτό στα πόδια μου απλά δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για delay θα πρότεινα boss dd-20. Είναι το απόλυτο delay pedal, κάνει τα πάντα και συμφέρει. Για chorus θα σου πρότεινα το small clone, απλό και ουσιαστικό πετάλι οπου με δυο κουμπιά κάνεις σχεδόν τα πάντα( μην το παρεξηγήσεις δεν κάνει μόνο για nirvana). Όσο για booster θα συμφωνήσω με το nano lpb-1 είναι απλά κορυφή, δεν ξέρω όμως τι boost ακριβώς θέλεις, καθώς αυτό που στην ουσία κάνει το lpb-1 είναι να προσθέτει όγκο και αρ***ια.

 

To Gigadelay το σκέφτηκα και εγώ αλλά τείνω προς το EHX λόγω "αναλογικότητας" (μην με βρίσετε, ίσως και να είναι μεταφυσικό!).

Όσον αφορά το booster, θέλω να δυναμώσει απλά το σήμα! (είτε στα καθαρά, είτε στα βρώμικα. Υπόψη ότι χρησιμοποιώ το (μια χαρά) drive του ενισχυτή μου.

 

Είναι απλά ένα πολύ μέτριο delay, με τίποτα δεν το χαρακτηρίζεις απόλυτο,

δεν έχει καμία σχέση με empress, diamond, eventide και πολλά πολλά άλλα

 

Προφανώς και δεν κοιτώ τα eventide - diamond κλπ γιατί είναι εκτός budget! Καμιά άλλη άποψη για τα υπόλοιπα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που είμαι ημιμαθής, αλλά με αυτό το πετάλι έχω ένα πολύ ευέλικτο pedalboard όσο αφορά το delay χωρίς να χρειαστεί να δώσω μια περιουσία. Και ναι θα το ξαναπώ μεσα στην ημιμάθειά μου οτι είναι απλά το απόλυτο delay. Έχοντας αυτό στα πόδια μου απλά δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο.

 

Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, δεν μπορείς να κάνεις άλλα,

και σίγουρα η ποιότητα ήχου είναι σίγουρα μέτρια.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι του αναλογικού τότε πήγαινε προς οτιδήποτε ehx memory απλά πρόσεξε μην μπερδευτείς με το memory man με το hazarai( αυτό που είναι μπλε) γιατι είναι digital delay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προφανώς και δεν κοιτώ τα eventide - diamond κλπ γιατί είναι εκτός budget! Καμιά άλλη άποψη για τα υπόλοιπα?

 

 

Βρες ένα πολύ ωραίο Nova Delay μεταχειρισμένο,

ένα Vyagra boost, ένα πολύ καλό fuzz (υπάρχουν αμέτρητα),

ένα semaphore tremolo. Σχετικά φτηνό και ευέλικτο rig

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου