Προς το περιεχόμενο

προτάσεις για πετάλια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ξέρει να παίζει και τα χέρια του βγάζουν ήχο όλα τα πετάλια που αναφέρατε θα του κάνουν. Αμα ξέρατε πόσους τύπους έχω γνωρίσει που αλλάζουν τα rig τους σαν τα πουκάμισα επειδή δεν βρίσκουν λένε τον ήχο τους, ενώ στη πραγματικότητα τα χέρια τους είναι αυτά που βγάζουν το τίποτα, και το πόσα χρήματα έχουν ξοδέψει- χάσει, τότε θα σας έπιανε κλαυσίγελως.

 

+1000

 

η συντριπτικη πλειοψηφια των ευηχων κιθαριστων που ξερω παιζουν με τα τα ΙΔΙΑ πεταλακια BOSS εδω και ...30 χρονια... ;D ;D,οσο περισσοτερες φορες αλλαζεις το rig σου (και ειδικα τα βασικα στοιχεια του δηλ. ενισχυτη και εφε) τοσο χειροτερο ηχο θα εχεις...απο τη στιγμη που σταματησα εδω και 6 χρονια να αλλαζω gear ο ηχος μου βελτιωθηκε 100%...& ας παιζω μονο με μια πεταλιερα των 400 ευρω.... ;D

 

simple does it.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

 

Σκόπιμα δεν ανέφερα ότι έχω ήδη πεταλιέρα (Vox TL) για να μην ξεκινήσω οποιαδήποτε μάχη (ελπίζω να μην γίνει η αρχή τώρα που το έκανα)

Το πρόβλημά μου είναι ότι από την TL χρησιμοποιώ μόνο το delay (καλό), ελάχιστα το reverb ( :-\) , καθόλου τα γκάζια της, το κουρδιστήρι ( :-\)και το wah (οκ). άντε και στο τσακίρ κέφι κάνένα chorus/trem (καλό).

 

Το στυλ που ψάχνω είναι συγκεκριμένο και δεν χρειάζομαι jack-of-all-trades.

Καταλαβαίνω τους λόγους που προτείνονται τέτοιες λύσεις και δεν τις θεωρώ άχρηστες, αλλά το ψάξιμο (και το καλό που μου έκανε η TL) με οδήγησε να καταλάβω τι χρειάζομαι πραγματικά και να αφοσιωθώ σε αυτό. Μπορεί στο μέλλον να αλλάξω γνώμη, μπορεί και όχι!

 

Επιπλέον, νομίζω ότι και αυτή η "αναζήτηση" έχει την χαρά της, ίσως κάποιοι να συμφωνήσουν. (δεν εννοώ βέβαια ότι πρέπει να αλλάζεις τα rigs σαν τα πουκάμισα, άλλωστε πρέπει να παίζουμε και λίγο  :D )

 

Anyway, έχω ψιλο-καταλήξει στα εξής:

 

1.delay: inbetween roland RE-20 και EHX memory boy deluxe. Στην περίπτωση του πρώτου μάλλον δεν θα χρειαστώ reverb.

2.booster: EHX nano LPB

3.fuzz: EHX big muff

4.reverb: EHX holy grail nano (εκτός εαν πάρω το RE-20)

5.chorus/trem: EHX stereo clone theory

 

Δεν είμαι εντελώς σίγουρος σε ποια περίπτωση θα με καλύψει το delay time για U2 καταστάσεις στην περίπτωση του (1). Μέχρι ένα μεγάλο βαθμό με έχει καλύψει ο Gianniss, εαν κάποιος άλλος έχει μια άποψη ας βοηθήσει!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε να σου προτεινω και εγω μερικα

 

1.delay: BOSS DD20 (τα κανει ολα και συμφερει) ,εναλλακτικα HARDWIRE DELAY

2.booster: EHX nano LPB (μια χαρα ειναι)

3.fuzz: EHX big muff (παρε αυτο με  το TONE WICKER)

4.reverb: HARDWIRE REVERB

5.chorus/trem: EHX stereo clone theory (αυτο δεν εχει tremolo αλλα ειναι καλο για chorus & vibe) για τρεμολο παρε το τρεμολακι  ΕΗ Pulsar ειναι σουπερ (δεν εχει δυστυχως tap tempo αλλα τι να κανουμε... )

 

1.delay - καλό θα ήταν με tap tempo. Έχω μια ελαφριά κλίση προς το αναλογικό αλλά δέχομαι και προτάσεις! Θα ήθελα να μπορεί να καλύψει delays τύπου U2

 

αρα δεν θελεις ΑΝΑΛΟΓΙΚΟ. ;D (Εκτος & αν θες τον ηχο του πρωτου δισκου τους που χρησιμοποιει Memory Man αλλα δεν θα εχεις tap tempo... ;D)

 

εξω απο την πλακα in the real world ολα τα ψηφιακα delay που κυκλοφορουν εχουν εκπληκτικες αναλογικες προσομοιωσεις και ουσιαστικα καθιστουν τα analog delays... novelty items ;) (για την συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Superfunk

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την απάντηση!

Έχω καλυφθεί για όλα με εξαίρεση το delay/reverb:

 

-Ακούω πολύ καλά λόγια για το space echo. έχεις κάποια άποψη γι' αυτό? Ο ήχος "U2" για μένα είναι το Joshua tree. Απλά επειδή δεν έχει τύχει να παίξω με το RE-20 (είχα παλιά delay της boss αλλά όχι κάτι τέτοιο), αναρωτιέμαι αν θα με καλύψει!

Εννοείται ότι έχω στα υπόψη το DD-20.

 

-Για reverb σκέφτομαι μήπως υπάρχουν και πιο φτηνές εναλλακτικές. Καμια άποψη?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλήθεια, ο ενισχυτής σου δεν έχει reverb? κρίμα να δώσεις λεφτά για κάτι που πιανει βάρος και χώρο ενώ μπορείς να έχεις το ριβερμπ του ενισχυτή σου (ΑΝ σου αρέσει βέβαια) και που ούτως ή άλλως το θες σε διακριτικη ρύθμιση, δεν παίζεις surf ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@IraklisZS

 

Ο λόγος που το "χρειάζομαι" είναι γιατί σε σημεία (στο ίδιο κομμάτι) το "τιγκάρω" και το "απενεργοποιώ".Το reverb του ενισχυτή μου, μολονότι πολύ καλό, δεν ειναι footswitchable.

Εαν υπάρχει κάποια πατέντα γι αυτό (ήτοι μετατροπή non-footswitchable reverb σε footswitchable) θα ήθελα να την ακούσω βέβαια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Ακούω πολύ καλά λόγια για το space echo. έχεις κάποια άποψη γι' αυτό?

 

Φανταστικο πεταλι,αν αυτο που ζητας ειναι ενα μοντερνο "αναλογικο Tape delay",ο ηχος του ειναι ΠΟΛΥ κοντα σε αυτο που προσομοιωνει (ΕΧΩ αυτο που προσομοιωνει & μπορω να κρινω..νομιζω ;D) αλλα χωρις τον φρικτο θορυβο και την ταλαιπωρια... ;D

 

Ο ήχος "U2" για μένα είναι το Joshua tree.

 

Korg SDD-3000 digital delay (μετα το Joshua Tree αρχισε να χρησιμοποιει και δυο TC 2290 Dynamic Delays)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικο πεταλι,αν αυτο που ζητας ειναι ενα μοντερνο "αναλογικο Tape delay",ο ηχος του ειναι ΠΟΛΥ κοντα σε αυτο που προσομοιωνει (ΕΧΩ αυτο που προσομοιωνει & μπορω να κρινω..νομιζω ;D) αλλα χωρις τον φρικτο θορυβο και την ταλαιπωρια... ;D

 

Ok, πρέπει να αποφασίσω τι τύπου delay χρειάζομαι, αυτό μάλλον μόνο με ακρόαση λύνεται! θα επανέλθω μετά από την γνωστή βόλτα.

 

Korg SDD-3000 digital delay (μετα το Joshua Tree αρχισε να χρησιμοποιει και δυο TC 2290 Dynamic Delays)

 

εεεε, οκ, αυτά είναι λιιιιιγο πιο ακριβά από αυτά που σκεφτόμουν να δώσω !  ;D

 

Ξανάθενξ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας κουφάνω μάλλον: Μετά από άκρως ψαρωτική ακρόαση τελικά αποφάσισα να τα χώσω στο eventide timefactor και να πάρω λιγότερα πετάλια. Fingers crossed, πιστεύω ότι έπραξα καλά και ότι θα με βοηθήσει στις περεταίρω μουσικές αναζητήσεις!

Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις απαντήσεις και ελπίζω να καταφέρω να επανέλθω με περισσότερες εντυπώσεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου