Προς το περιεχόμενο

"Somewhere"..Τραγούδι για σχόλια και επεξεργασία


happydreamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη σειρά Am-G-F-E (βέβαια εσένα μάλλον είναι από Cm) ακκόρντων έχουν γραφτεί κάποια σούπερ αριστουργήματα και κάποια λιγότερο καλά ή και βαρετά κομμάτια. Το δικό σου δεν ανήκει στη 1η κατηγορία. Καμμιά αλλαγή δεν σου ήρθε? Μου άρεσε η χροιά της φωνής σου (η χροιά, γιατι άκουσα φαλτσάκια) πολύ. Σκέψου το να τη καλλιεργήσεις, διαβλέπω κάτι καλό. Τρέμε David Sylvian! ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέμε David Sylvian! ;)

Που τον θυμήθηκες?Κάποτε είχα κάμποσα βινύλια των Japan, που τότε βέβαια τους είχαμε για πολύ φρέσκους.Βρε πως περνάν τα χρόνια

(Το κομμάτι δεν μπορώ να το ακούσω λόγω firewall! Sorry

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που τον θυμήθηκες?Κάποτε είχα κάμποσα βινύλια των Japan, που τότε βέβαια τους είχαμε για πολύ φρέσκους.Βρε πως περνάν τα χρόνια

(Το κομμάτι δεν μπορώ να το ακούσω λόγω firewall! Sorry

O Sylvian εκτός των πολυ καλών έως αριστουργηματικών δίσκων (βλ. Tin drum) που έκανε με τους Japan έκανε και θαυμάσιους σόλο δίσκους. Όσον αφορά τη χροιά του φίλου μας για κάνετε ένα Α/Β test.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σειρά Am-G-F-E (βέβαια εσένα μάλλον είναι από Cm) ακκόρντων έχουν γραφτεί κάποια σούπερ αριστουργήματα και κάποια λιγότερο καλά ή και βαρετά κομμάτια. Το δικό σου δεν ανήκει στη 1η κατηγορία. Καμμιά αλλαγή δεν σου ήρθε? Μου άρεσε η χροιά της φωνής σου (η χροιά, γιατι άκουσα φαλτσάκια) πολύ. Σκέψου το να τη καλλιεργήσεις, διαβλέπω κάτι καλό. Τρέμε David Sylvian! ;)

 

Ευχαριστώ πολύ για το πέρασμα και τις παρατηρήσεις!Έχω υπ'όψιν μου τα φαλτσάκια.Δεν μπορώ να βρω σταθερότητα στη φωνή μου.Δηλαδή μπορεί να το ηχογραφήσω τώρα και να βγει τρεις φορές καλύτερη και αύριο δέκα φορές χειρότερη..Θέλω να την καλλιεργήσω αλλά προς το παρόν δεν έχω τα μέσα.

 

Όσον αφορά τη χροιά του φίλου μας για κάνετε ένα Α/Β test.

Τι είναι το Α/Β test; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Eγώ σου πρόσθεσα γυναικεία φωνητικά  ::)

Έτσι ,για μια δεύτερη εκδοχή :)

(δυστυχώς έχω μείνει μόνο με το audacity, αλλά αργότερα θα το επιχειρήσω με καλύτερα μέσα ;))

somewherecello_2voices.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο παρατηρήσεις για τη φωνή.

Το πρώτο είναι: Α-Ρ-Θ-Ρ-Ω-Σ-Η. Όλα τα σύμφωνά σου ακούγονται το ίδιο.

Το δεύτερο: σκέψου τι τραγουδάς όταν το τραγουδάς. Τι λες. Μη διαβάζεις απλώς λέξεις. Ερμήνευσέ τες.

Αν κάνεις αυτά τα δύο, θα αλλάξει πολύ το κομμάτι.

Καλή ιδέα επίσης το cello.

Με χαλάει το strumming της κιθάρας. Ψάξε για κάτι άλλο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ φίλε για το σχόλιο.Το έχω υπόψη μου αυτό που λες για την άρθρωση και την ερμηνεία.Πολύ χρήσιμες συμβουλές πραγματικά.Αυτό με το strumming με μπέρδεψε λίγο.Εννοείς πιο απαλό;Αν θες προσδιόρισέ το λίγο..

Thnx και πάλι mate ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο βαρετό το τσινγ-γκραν-τσνγκι-γκραν... Αυτό εννοώ. Σαν να πήρες τραγούδι από την παραλία δίπλα στη φωτιά και προσπάθησες να το βάλεις στην ενορχήστρωση...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου