Προς το περιεχόμενο

"Somewhere"..Τραγούδι για σχόλια και επεξεργασία


happydreamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα..Ειμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα κομμάτι μου.Είναι μόνο κιθάρα και φωνή,ενώ έχω προσθέσει και ένα μικρό σόλο με ελαφριά παραμόρφωση.Έχω δοκιμάσει να ασχοληθώ με το cubase ώστε να προσθέσω VST όργανα,αλλά αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα >:(.Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τη γνώμη σας,σχόλια και παρατηρήσεις αλλά και να προσθέσετε ότι θέλετε και νομίζετε καλύτερο.Αν δεν είναι αρκετά καλή η ηχογράφηση πείτε μου να το ξαναηχογραφήσω.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ.:Ελπίζω να μου συγχωρήσετε κάποια τονικά λάθη..είμαι αυτοδίδακτος και παίζω εντελώς ερασιτεχνικά και για μένα.

somewhere.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα δε με χαλασε πάντως.Το κομματακι ωραιο αλλα θελει δουλεια.Βαλε δυναμικες στη φωνη οχι απο την αρχη μεχρι το τελος το ιδιο.Οταν τα βρεις με τα προγράμματα(και γω τωρα τα ψάχνω) ξαναγραψε το οπως το εχεις πραγματικα στο μυαλο σου.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ Pinhead για το χρόνο σου!

Την ίδια παρατήρηση περί μονοτονίας στη φωνή μου την έχουν ξανακάνει.Βέβαια το συγκεκριμένο κομμάτι δεν είναι και για πολλές φωνές.Συνεχίζω να το δουλεύω παρ'όλα αυτά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου χαρούμενε ονειροπόλε!

εγώ θα έλεγα να το γυρίσεις σε ελληνικό στίχο για να σου βγαίνει πιο φυσικά μέχρι να δουλέψεις λίγο την φωνή σου. Θα ανεβάσεις το συνολικό αποτέλεσμα. Κατά τα άλλα ωραία προσπάθεια, μου άρεσε ιδιαιτέρως το σόλο που ταίριαζε απόλυτα με το υπόλοιπο ύφος του τραγουδιού!

Συνέχισε την καλή δουλειά!

 

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ κι εσένα Αντώνη για το ενδιαφέρον.Η αλήθεια είναι ότι με ελληνικό στίχο ξεκίνησα αλλά δεν τρελαίνομαι για να μαι ειλικρινής..Το νιώθω πιο κοντά σε μένα το ξένο και μου βγαίνει και πιο εύκολα.Παρ'όλα αυτά εννοείται ότι λαμβάνω υπ'όψιν μου τη συμβουλή σου!

Ευχαριστώ και πάλι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ πολύ Pinhead για το χρόνο σου!

Την ίδια παρατήρηση περί μονοτονίας στη φωνή μου την έχουν ξανακάνει.Βέβαια το συγκεκριμένο κομμάτι δεν είναι και για πολλές φωνές.Συνεχίζω να το δουλεύω παρ'όλα αυτά..

 

 

Δεν ειπα ρε συ για παραπάνω φωνες... :P :P δυναμικες και εκφραση ξερεις πχ στο τέλος δωσε παραπάνω κ.ο.κ...

 

Ενα παραδειγμα τι εννοω με δυναμικες.Δεν λεω κανε το ιδιο(δεν ειναι και ευκολο...) αλλα πιστευω με πιάνεις... ;) ;) ;)

 

http://www.youtube.com/watch?v=6nbiYxpDRI4

 

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα ρε συ για παραπάνω φωνες... :P :P δυναμικες και εκφραση ξερεις πχ στο τέλος δωσε παραπάνω κ.ο.κ...

 

Βασικά κατάλαβα τι είπες..Απλά δεν το πα σωστά.Με το "πολλές φωνές" εννοούσα δυνατή φωνή.Δηλαδή δεν είναι για να φωνάζω το κομμάτι.Θέλει απαλή φωνή το συγκεκριμένο.Και σου ξαναλέω ότι την ίδια παρατήρηση μου την έχουν ξανακάνει.Ότι δηλαδη κρατάω την ίδια ένταση σε όλη τη διάρκεια.Θα δω όμως τι μπορώ να κάνω με αυτό.. :)

 

Συνενοηθήκαμε τελικά απ'ότι φαίνεται.. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόόόόν...έβγαλα τελικά άκρη με το cubase 8) και εδώ είναι η πρώτη μου προσπάθεια πάνω στο κομμάτι.Δεν είναι κάτι το τρελό αλλά είναι...κάτι.Πρώτη φορά κάνω κάτι τέτοιο οπότε....Θελω γνώμες και φυσικά θα ήθελα όποιος ενδιαφέρεται να προσθέσει drums ή ότι άλλο είναι απαραίτητο..

somewhere1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου:

Δοκίμασε να βάλεις τσέλο στη θέση του αρμόνιου, θα ταιριάζει καλύτερα. Αλλιώς χαμήλωσε λίγο την κιθάρα σου.

 

Σιγά σιγά πάντως θα βελτιώνεται κι άλλο το κομμάτι σου!  :D

 

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου