Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με στερεοφωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν. Χρησιμοποιώ μια M-audio fast track pro (2 κανάλια), έχω συνδέσει μικρόφωνο (sm58 αν και δεν πολυέχει σχέση), και ενώ βάζω τα ακουστικά μου να ακούσω, ακούω τη φωνή μου μόνο από το αριστερό ακουστικο (Ας σημειωθεί ότι και τα 2 ακουστικά δυλεύουν άριστα και τα δοκίμασα ακούγοντας μουσικης για να ελενξω την στερεοφωνία). Ύστερα (κακώς) συνδεσα κιθάρα ηλεκτρακουστικη με κάρτα ήχου, αλλα unballanced σήμα με TS καλώδιο στην είσοδο της κάρτας, άκουγα τέλεια την κιθάρα αλλα μόνο από το δεξί ακουστικό (το οποίο πάει στο καλό TS βίσμα σε TRS θυληκο δημιουργει πρόβλημα). Αλλα με το μικρόφωνο γιατί γινεται αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το panel της κάρτας και πήγαινε στα inputs. Οι εισόδοι πρέπει λογικά να είναι stero link. Απενεργοποίησε το και πάναρε το input που έχεις συνδεσει το μικρόφωνο στο κέντρο. Εκεί λογικά πρέπει να ναι το πρόβλημα σου.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Χρησιμοποιώ μια M-audio fast track pro (2 κανάλια), έχω συνδέσει μικρόφωνο (sm58 αν και δεν πολυέχει σχέση), και ενώ βάζω τα ακουστικά μου να ακούσω, ακούω τη φωνή μου μόνο από το αριστερό ακουστικο (Ας σημειωθεί ότι και τα 2 ακουστικά δυλεύουν άριστα και τα δοκίμασα ακούγοντας μουσικης για να ελενξω την στερεοφωνία). Ύστερα (κακώς) συνδεσα κιθάρα ηλεκτρακουστικη με κάρτα ήχου, αλλα unballanced σήμα με TS καλώδιο στην είσοδο της κάρτας, άκουγα τέλεια την κιθάρα αλλα μόνο από το δεξί ακουστικό (το οποίο πάει στο καλό TS βίσμα σε TRS θυληκο δημιουργει πρόβλημα). Αλλα με το μικρόφωνο γιατί γινεται αυτό?

τα μικρόφωνα πάντα έχουν mono σήμα και όχι stereo...Το ρυθμίζεις λοιπόν στο πρόγραμμά σου ή στο control panel του ήχου, το σήμα να 'ναι μονοφωνικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου