Προς το περιεχόμενο

Συντονισμος και βουητο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα ξερω οτι εχουν δημιοργηθει πολλα post γιαυτο το θεμα αλλα εγω ρωταω κατι συγκεκριμενο και αν μπορει καποιος να με βοηθησει εστω στο ελαχιστο πολυ θα το ηθελα.

Λοιπον...μετακομισα προσφατα σε ενα χωρο απο τον οποιο ενα δωματιο το εχω κανει ψιλο project room.

εχω μεσα ενισχυτη κιθαρας,μπασσου πληκτρο e-drums αλλα εχω και 2 P.A MACKIE THUMP 15A.

Ξερω οτι ειναι υπερβολικα για τον χωρο αυτον(12τ.μ) αλλα τα παιζω πολυ πολυ χαμηλα.το θεμα ειναι οτι εχω ενα θεμα με τον ηχο.ξερω ειναι πολυ δαπανο θελει χρηματα θελει χρονο και μεγαλυτερο χωρο .αλλα αυτην την στιγμη ζηταω μια λυση να φυγει λιγω το feedback και το βουητο οσο το δυνατον.

σκεφτομαι να βαλω καποια panels τα οποια θα φτιαξω μονος μου αλλα δεν ξερω που θα πρεπει να τοποθετηθουν.στο κατω μερος εχω βαλει λαστιχο ηχομονοτικο,laminate και δυο μοκετες.δεν με νοιαζει να μην περναει ο ηχος εξω.δεν θα παιζω σε μεγαλες εντασεις αλλα με νοιαζει να ``στουμπωσει``οσο γινεται ο χωρος.ειναι αρκετα γεματος ο χωρος αλλα νομιζω το προβλημα ειναι επειδη οιτοιχοι ειναι αδειοι τελιως.

ο χωρος ειναι (12τ.μ)εχει μια συρομενη πορτα και μια μπαλκονοπορτα απεναντι.το ταβανι εχει 3μ υψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάνελ μπορεί να ειναι ή αυτοσχέδιοι διαχυτές η μπασοπαγίδες.

Και επιπλα (όπως βιβλιοθήκες) μπορείς να βάλεις σε επιλεγμένα σημεία. Συνήθως είναι και αυτά αποτελεσματικά λόγω οτι έχουν μεγάλη επιφάνεια κ όγκο. Προτίμησε να καλύψεις τις γωνίες με αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπως ετσι το σκεφτηκα και εγω σε ευχαριστω πολυ.

λογικα ανα βαλω πανες πισω απο τα ηχεια στις γωνιες και καποια στους τοιχους θα φυγει εστω λιγο το @@!#$νο το feedback.?ή θελει και στο ταβανι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πανί δυστυχώς δεν κανει καλή δουλειά. Είναι χαμηλής πυκνότητας και έχει βάθος λίγα χιλιοστά οπότε απορροφά μονάχα τα πρίμα.

 

Αν θελεις κάτι σε zero budget λύση μπορείς να δοκιμάσεις τα εξής:

 

1.Ψηλά έπιπλα (βιβλιοθήκες ραφιέρες κτλ ) στις γωνίες η πολύ κοντά σε αυτές.

2.Χαλιά τυλιγμένα ρολό στις γωνίες.

3.Να τοποθετήσεις τα μονιτορ στον μακρύτερο τοιχο (ετσι η θέση ακρόασης θα απέχει την μεγιστη απόσταση από τις γωνίες)

4. Να κατασκευασεις έναν διαχυτή του τύπου qrd http://www.subwoofer-building.com/goNlearn/

από πολύ σκληρό μακετόχατρο (triplex λεγεται νομίζω). Το κόστος ειναι περίπου 10 Ε ανα 3 φυλλα (που φτάνουν για ένα πανελ) 

Ο διαχυτής πρέπει να καταλαμβάνει εμβαδόν τουλάχιστο 1 τετραγωνικό μέτρο και να έχει κ ενα ικανοποιητικό μεγιστο βάθος (γύρω στα 20 εκ) για να κανει δουλειά.

Σκοπέυω να φτιάξω κ εγώ έναν τέτοιον αυτές τις μερες οπότε θα σου πώ αμα δουλεύει ή οχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τον διαχυτή τον εφτιαξα.

Ενα πανελ 100 x 70.

Αλλά δεν το προτεινω γιατί παρόλο που δεν κοστίζει, θελει πολύ δουλειά, θελει να ξερεις τα pattern, πιανει πολύ χώρο και ειναι γενικά φασαρία για να φτιαχτεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου