Προς το περιεχόμενο

Fender twin silverface


Προτεινόμενες αναρτήσεις

celestion ρε κομμαντος ;). Απορρω πως σου κατσε με τα jensen. Σιγουρα εχεις jensen ορε? αν μπορεις να βρεις μια καμπινα με celestion και να τραβηξεις καλωδιο πριν κανεις οτι αλλο, ή τραβα στο roland ;) και βαλτο για να καταλαβεις τι περιπου(ΠΕΡΙΠΟΥ) εννοω

Σπύρο είχες δίκιο, δικό μου λάθος δεν εχει Jensen έχει Utah, απ οτι εχω διαβάσει είναι κάποιος υπεργολάβος που η fender του ειχε αναθέσει την προμήθεια μεγαφώνων για τους ενισχυτες αυτούς (οπως επισης και καποιοι αλλοι Gauss, Rola κλπ) και μαλιστα για τα early 70';s μοντελα οπως το δικό μου ακουγονται πολυ καλα λόγια.Εκτός απο αυτο ομως ακουγονται και παρα πολυ καλά στα αυτιά μου, και με το πετάλι οπότε όλα μια χαρά

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μια χαρα ειναι τα UTAH,το να βαλεις celestion σε twin ισοδυναμει με το να βαλεις σκορδαλια στη μηλοπιτα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι τα UTAH,το να βαλεις celestion σε twin ισοδυναμει με το να βαλεις σκορδαλια στη μηλοπιτα.... ;D

 

δεν ειναι ασχημο να πειραματιζομαστε. Ετσι καπως ξεκινησαν και οι marshall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ασχημο να πειραματιζομαστε. Ετσι καπως ξεκινησαν και οι marshall.

Όχι κάπως έτσι, ακριβώς έτσι!  ;D

 

Ετσι ο twin σου θα παιζει στα μισα watt αλλα ΟΧΙ στη μιση ενταση, και θα μπορει να βρωμισει λιγο πιο ευκολα. Το bandwidth θα "στενεψει" ισως λιγο, αλλα το αποτελεσμα μπορει να σου φανει πολυ ενδιαφερον.

 

Ένας λόγος που στενέβει το bandwidth είναι και επειδή το πρωτεύων του εξόδου είναι το μισό από ότι θα έπρεπε. Με ένα ζευγάρι 6L6 η Fender χρησιμοποιεί εξόδου με πρωτεύων, περίπου, στα 4Κ. Ενώ με 2 ζευγάρια 6L6 χρησιμοποιεί εξόδου περίπου στα 2Κ. Οπότε αν βγει το ένα ζευγάρι οι τελικές θα "βλέπουν" μόνο 2Κ.

 

Όσο πιο μικρό γίνεται το πρωτεύων παίρνεις περισσότερα watt, αλλά μικραίνει το εύρος. Συγκεκριμένα χάνεις στις άκρες (μπάσα-πρίμα) και κερδίζεις στη μέση (μεσαίες). Όσο πιο μεγάλο, γίνεται το ανάποδο. Απλά αν το παρακάνεις ο ενισχυτής θα γίνει πολύ flat!  ;D

 

Στην περίπτωση, πάντως, που έχεις εξόδου στα 2Κ και θέλεις να βγάλεις ένα ζευγάρι 6L6, μπορείς να "αλλάξεις" το πρωτεύων με άλλο δευτερεύων! Δηλαδή αν ο εξόδου είναι 2Κ/4Ω και αντί για 4Ω συνδέσεις καμπίνα ή μεγάφωνο(α) 8Ω τότε οι λυχνίες θα βλέπουν 4Κ.  ;)

 

Δεν σημαίνει ότι έλυσες το πρόβλημά σου, μιας και ο κάθε εξόδου τυλίγεται διαφορετικά για κάθε πρωτεύων, αλλά από το να αλλάζεις μετασχηματιστή είναι μία καλή λυσή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι τα UTAH,το να βαλεις celestion σε twin ισοδυναμει με το να βαλεις σκορδαλια στη μηλοπιτα.... ;D

Ρε κομμαντος αλλο λεγαμε με τον qesh εδω και καιρο και ο ανεμος το ξαναφερε στο θρεντ που ειναι σχετικο.

Παντως αν δε το χεις ακουσει σε προκαλω να καρφωσεις κανα τοθιν σε γκρινμπακ καμπινα. Δεν ειναι φεντερ, δεν ειναι μαρσαλ(φιδι κροταλιας). Μου φυγε η περονη λεμε. ;)

Υγ ενα stl ενδιαμεσα με 0 gain, πλεχι και μ@@ες :D

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν δε το χεις ακουσει σε προκαλω να καρφωσεις κανα τοθιν σε γκρινμπακ καμπινα.

 

Απίστευτος συνδυασμός... για ηλεκτρικό... Blues!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι οι εντασεις ειναι απαγορευτικες

 

το τονισα οτι δεν μειωνεται δραστικα η ενταση. Απλα αλλαζει η συμπεριφορα του Output stage.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτος φίλε jimb ο ενισχυτής σου!!! ;)

 

Και η μεγαλύτερη καψουρα μου είναι o Deluxe R II του Elavd.

 

Αυτόν εννοείς;

 

IMG_1276.jpg

 

;D ;D ;D

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου