Προς το περιεχόμενο

Fender twin silverface


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είχα αρκετούς vintage ενισχυτές Fender - Vox τελευταία πούλησα Vox Jmi AC-30

1960,πρέπει να πώ ότι η Αγριόγατα μου τους ξεσκίζει όλους  Grin

Τα έσκασα για να το πάρω αλλά έχω καινούργιο εργαλείο με τρομερό ήχο καθαρό και βρώμικο ή και τα 2 μαζί,έχει τέτοια επιλογή για 2 κανάλια μαζί με ξεχωριστό master volume.

 

 

τους VOX ναι τους ξεσκιζει (ετσι κι αλλοιως οι Original AC30 θελουν μαζι και εναν...τεχνικο...αν τους αγορασεις τοσο unreliable ειναι ;D ;D),με Fender δεν μπορεις να τους συγκρινεις τους Matchless γιατι απλα δεν βγαζει αντιστοιχα μοντελλα η εταιρεια (ειδικευεται  κυριως σε εξαιρετικα αντιγραφα VOX και δεν βγαζει ουτε εναν ενισχυτη με 6v6/6L6 λυχνιες  )

 

edit νομιζα οτι ειχες MATCHLESS ,εχεις ομως BADCAT (αλλαξε ο Μανωλιος δηλ. ;D) αυτοι βγαζουν και δυο μοντελλα με 6V6 αλλα διαφορετικης φιλοσοφιας απο τη Fender.  

 

Τα ΕΣΚΑΣΕΣ ομως, ενω με ενα 700αρακι-1000ρικακι (αναλογα με το μοντελλο) χτυπας sf Fender που μαμει και δερνει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα ΕΣΚΑΣΕΣ ομως, ενω με ενα 700αρακι-1000ρικακι (αναλογα με το μοντελλο) χτυπας sf Fender που μαμει και δερνει... ;D

 

Ναι με έτρωγε ο πισινός μου  ;D

Και τωρα ψάχνω για καμπίνα με 2/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ξεχάσω όταν ήρθε κάποιος φίλος 60αρης να αγοράσει ένα 1967 Fender vibrolux reverb

Toν δοκίμασε του άρεσε πολύ τα βρήκαμε με την τιμή και στο τέλος του λέω,

Κάτσε λίγο να ακούσεις το 1965 Vox Ac-50 σε μια καμπίνα της πλάκας αλλα με 2 καλά μεγάφωνα.

Τα βάλαμε και τα 2 στην σειρά και άρχισε η δοκιμή,όταν τελείωσε το τεστ ήθελε να αγοράσει το Vox η διαφορά αρκετά μεγάλη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ, αυτα ειναι γουστα και βεβαια παντα παιζει ρολο και τη συντηρηση εχει γινει στους ενισχυτες,ακομα και το holy grail των blackface (Fender Vibroverb) να εχεις αν δεν ειναι καλα συντηρημενος χαλια θα ακουγεται... ;D

 

Παντως και εγω παρολο που λατρευω τους παλιους Fender...με Boogie Mark 1 παιζω....(ιδιος και καλυτερος ηχος,και μισος ογκος) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις ποιος αναλαμβάνει υπευθυνα twin reverb για μετατροπη απο non master volume silverface σε blackface και ποσο περιπου στοιχιζει?

 

Εγώ θα έλεγα να στείλεις ένα πμ στον myster_maze... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου