Προς το περιεχόμενο

Fender twin silverface


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

δεν εχεις (οι blackface ειναι μεχρι το 66)

 

 

αρα ειναι του 60 κατι με την πρώτη ευκαιρια θα το βγαλω φωτογραφία να δούμε και του πότε είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

αρα ειναι του 60 κατι με την πρώτη ευκαιρια θα το βγαλω φωτογραφία να δούμε και του πότε είναι

 

Μέχρι '64 αν είναι Vibrolux και '64 - '67 αν είναι Vibrolux Reverb.

 

οι περισσοτεροι συγχρονοι λαμπατοι ενισχυτες απο πλευρας κατασκευης,υλικων και τελικα ηχου (αν βεβαια ο vintage ενισχυτης ειναι καλα συντηρημενος) ειναι ελαφρως ΑΣΤΕΙΟΙ μπροστα σε εναν παλιο Fender.

 

+1  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα ειναι του 60 κατι

 

ΟΥΤΕ του 60 "κατι" ειναι... ;D  (1964-1966 αντε 67 εβγαιναν)

 

Παντως αφου δεν σου προσφερει κατι παραπανω απο εναν νεο ενισχυτη και ειναι και μπακατελα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ να σε απαλλαξω απο αυτον. ;D (σοβαρα μιλαω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εχω να πω απο τον δικό μου silverface (72) χωρίς να είμαι φανατικός φεντερόβιος  και χωρίς να εχω την εμπειρεία του sf είναι οτι ο ενισχυτης είναι απλά απιστευτος, μα τα καλύτερα κρυστάλλινα καθαρά που εχω ακούσει ποτέ, headroom με την οκά, χωρίς να κάνει το παραμικρό hiss ακομα και σε μεγάλες εντάσεις (την στιγμή που άλλοι ενισχυτές βουίζουν σαν κάτι παλιά επαγγελματικά ψυγεία ΛΕΩΝΙΔΑΣ  ;D ;D

που υπήρχαν κάποτε σε ολες τις ψησταριές) και γενικά πιστεύω οτι για το (vintage) υφος του ηχου που προορίζονται να "βγάζουν" είναι κορυφές

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρω στα 700 παιζουν και στη αγορα οι non ul  οποτε καλα στον εδωσε ;)

 

Αυτό που εχω να πω απο τον δικό μου silverface (72) χωρίς να είμαι φανατικός φεντερόβιος  και χωρίς να εχω την εμπειρεία του sf είναι οτι ο ενισχυτης είναι απλά απιστευτος, μα τα καλύτερα κρυστάλλινα καθαρά που εχω ακούσει ποτέ, headroom με την οκά, χωρίς να κάνει το παραμικρό hiss ακομα και σε μεγάλες εντάσεις (την στιγμή που άλλοι ενισχυτές βουίζουν σαν κάτι παλιά επαγγελματικά ψυγεία ΛΕΩΝΙΔΑΣ  Grin  Grin

που υπήρχαν κάποτε σε ολες τις ψησταριές) και γενικά πιστεύω οτι για το (vintage) υφος του ηχου που προορίζονται να "βγάζουν" είναι κορυφές

 

το μονο που θελουν τα θηρια αυτα ειναι ενα ΚΑΛΟ σερβις,ΤΙΠΟΤΑ αλλο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το μονο που θελουν τα θηρια αυτα ειναι ενα ΚΑΛΟ σερβις,ΤΙΠΟΤΑ αλλο.

Εχεις να συστήσεις κάποιον καλό μάστορα?(Αθήνα)

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΥΤΕ του 60 "κατι" ειναι... ;D  (1964-1966 αντε 67 εβγαιναν)

 

Παντως αφου δεν σου προσφερει κατι παραπανω απο εναν νεο ενισχυτη και ειναι και μπακατελα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ να σε απαλλαξω απο αυτον. ;D (σοβαρα μιλαω)

 

Κοίτα αν δεν ειχα το στουντιακι που μπαίνει κόσμος και χαίρετε να τα βλέπει και να παίζει

με αυτα τα μηχανήματα με ολη μου τη χαρα θα στον έδινα  και και σε πολύ χαμηλή τιμή.

Πάντως θυμάμαι χαρακτηριστικά παιζαμε με ενα ιδιαίτερα γνωστό jazz κιθαρίστα απο την

Αθήνα στο χώρο μου. Εγω επαιζα σε ενα AER 60 και αυτος μπαινει στον Fender μετα απο λιγο μπαίνει σε εναν polytone V μετα σε ενα roland jc 120 μετα σε ενα vox καινουργιο

και στο τελος βάζει το βύσμα  στον Aer και καταλειγουμε να παιζουμαι δυο ατομα σε ενα

μικρο κουτάκι για δυο ώρες.

Ο τύπος ειναι λάτρης της λάμπας    ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανει για τζαζ το.... μηχανισμα που εχεις,αν ειχες κανα καλοσερβιρισμενο twin δεν νομιζω να εμπαινε στον AER :)

 

Οντως πολλοι τζαζ κιθαριστες (ειδικα αν παιζουν με full hollow body σκαφη) προτιμουν ss ενισχυτες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσοτεροι συγχρονοι λαμπατοι ενισχυτες απο πλευρας κατασκευης,υλικων και τελικα ηχου (αν βεβαια ο vintage ενισχυτης ειναι καλα συντηρημενος) ειναι ελαφρως ΑΣΤΕΙΟΙ μπροστα σε εναν παλιο Fender.

 

Επειδή είχα αρκετούς vintage ενισχυτές Fender - Vox τελευταία πούλησα Vox Jmi AC-30

1960,πρέπει να πώ ότι η Αγριόγατα μου τους ξεσκίζει όλους  ;D

Τα έσκασα για να το πάρω αλλά έχω καινούργιο εργαλείο με τρομερό ήχο καθαρό και βρώμικο ή και τα 2 μαζί,έχει τέτοια επιλογή για 2 κανάλια μαζί με ξεχωριστό master volume.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου